Najvyhľadávanejšie atrakcie Spiša – kompletný zoznam

Spiš sa môže pýšiť nádhernou prírodou s množstvom atrakcií. Vďaka kultúrnemu dedičstvu a krásnej prírode navštevuje Spiš množstvo turistov.

Ktoré miesta sa oplatí navštíviť? Zhrnuli sme ich do piatich kategórii, stačí si vybrať.

Národné parky

Tatranský národný park (TANAP)

Je najstarším národným parkom na Slovensku. Od roku 1993 patrí k Biosférickej rezervácii UNESCO.

Nachádza sa tu najvyšší vrch nielen Vysokých Tatier, ale aj Slovenska, Gerlachovský Štít. Na druhý najvyšší vrch, Lomnický štít, sa viete dostať pohodlne lanovkou.

Okrem neho môžte vidieť aj Kriváň, vyše 100 plies a niekoľko vodopádov a jaskýň. Najviac navštevované sú Štrbské a Popradské pleso. Z jaskýň je jediná verejnosti prístupná Belianska jaskyňa. Park obsahuje až 600 km turistických chodníkov a 16 označených cyklistických chodníkov.

Pieninský národný park (PIENAP)

Nachádza sa v západných Pieninách pri hranici s Poľskom. Založený bol v roku 1967 a jeho hranice boli v roku 1997 upravené.

PIENAP je známy vďaka turistickej a raftingovej lokalite na prielome rieky Dunajec.

Národný park Slovenský raj

V tomto národnom parku sa nachádza 11 národných prírodných rezervácií.

Park sa pýši vyše 300 km turistických chodníkov vybavených rôznymi rebríkmi, reťazami či mostíkmi. Jednou z najznámejších a najviac navštevovaných trás je Prielom Hornádu. Je to približne 16 km dlhý úsek a takmer celý čas vás vedie popri rieke.

Nájsť tu viete aj vyše 350 jaskýň, no verejnosti je prístupná len Dobšinská ľadová jaskyňa patriaca do svetového dedičstva UNESCO.

Najvyšší vrch územia je Predná hoľa s nadmorskou výškou 1545 m n. m. Veľmi krásny vyhliadkový bod je napríklad Tomášovský výhľad, z ktorého je výborne vidno na Vysoké Tatry.

Prielom Hornádu

Prielom Hornádu, zdroj: wikipedia.org

Hrady

Spišský hrad

Svojou rozlohou je jedným z najväčších hradných komplexov nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Od roku 1993 je v zozname svetového dedičstva UNESCO. Spišský hrad je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska. Patrí k vyhľadávaným turistickým objektom.

Spišský hrad

Spišský hrad, zdroj: Wikipedia.org

Kežmarský hrad

Je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Stojí na mieste kostola z 13. storočia. V 17. storočí bol prestavaný na zámok. Pôvodne sa jednalo o gotický hrad, neskôr bol upravovaný – renesančne, barokovo a klasicisticky.

Ľubovniansky hrad

Postavený bol na prelome 13. a 14. storočia. Čiastočne zachovaný a čiastočne zrekonštruovaný hrad je dominantou Ľubovnianskej kotliny. Gotický palác a kruhová veža sú najstaršími časťami hradu, zachovala sa aj mučiareň v podzemí a kaplnka.

Historické mestá

Levoča

Levoča je už od roku 2009 zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Historické centrum obklopujú takmer kompletne zachované hradby, čím si Levoča udržuje charakter stredovekého mesta. Vďaka množstvu pamiatok patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku.

Najvýznamnejšou pamiatkou v Levoči je Chrám svätého Jakuba, ktorý sa môže pýšiť najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete. Má až 18,6m. Každoročne sa toto mesto stáva pútnickym miestom, kde sa stretáva najväčšie množstvo pútnikov na Slovensku.

Tip: Priamo oproti Levočskej radnici sa nachádza príjemný Hotel U Leva, ktorý má ako jeden z mála hotelov v Levoči aj bezbariérový prístup.

Bazilika Sv. Jakuba, Levoča

Renesančná radnica a bazilika sv. Jakuba v Levoči, zdroj: Wikipedia.org

Kežmarok

Kežmarok je historickým centrom regiónu Spiš. Historické jadro bolo už v roku 1950 vyhlásené za jednu z 18-tich mestských pamiatkových rezervácií. Nachádza sa tu evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je od roku 2008 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ďalšou významnou pamiatkou je Evanjelické lýceum s historickou knižnicou, v ktorej sa nachádza cez 150 000 zväzkov historických kníh. V blízkosti mesta leží bývalý vojenský obvod Javorina, ktorý mal cez 31 500 ha.

Poprad

Najväčšie mesto Spiša ponúka rôzne atrakcie. Aquapark s 13-timi bazénmi, Podtatranské múzeum s cennými expozíciami či pravidelné podujatia ako napríklad Medzinárodný festival horských filmov.

Spišská Sobota

Od roku 1946 je jednou z mestských častí mesta Poprad. Dodnes má nádherne zachované historické centrum, ktoré bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Medzi významné pamiatky, na ktoré tu môžete naraziť, patrí nepochybne kostol sv. Juraja,  ktorý získal v roku 2011 cenu Kultúrna pamiatka roka. Meštianske domy, pochádzajúce zo 16. až 17. storočia, v súčasnosti poskytujú hotelové a reštauračné služby, prípadne sa v nich nachádza knižnica či iné štátne inštitúcie.

Spišská Nová Ves

Je druhým najväčším mestom Spiša. Minulý rok rozhodla verejnosť na celoslovenskom informačnom portáli o tom, že Spišská Nová Ves je najkrajším mestom na Slovensku.

V historickej budove bývalej stredovekej radnice sídli Múzeum Spiša. Najvyššou kostolnou vežou na Slovensku sa môže pýšiť Kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. V strede námestia sa nachádza miesto prianí, alebo tiež pamätník Pocta Majstrovi Konrádovi.

Kúpele

Štrbské Pleso

Kúpele na Štrbskom Plese tvoria komplex liečebných domov a moderných hotelov. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku. Popri liečebnom význame je Štrbské Pleso vyhľadávané aj ako relaxačné, letné či zimné stredisko.

Štrbské Pleso

Štrbské pleso, zdroj: Wikipedia.org

Nový Smokovec

Tento kúpeľný areál tvoria 3 hotely. Poskytujú tu nielen ubytovacie, stravovacie a kongresové služby, ale aj rôzne zdravotné procedúry.

Tatranské Matliare

Kúpele Tatranské Matliare sú zariadením Ministerstva obrany SR. Okrem príslušníkov Ozbrojených síl však poskytujú služby aj ľuďom, ktorí majú záujem o týždenné pobyty, prípadne o hotelové ubytovanie.

Vyšné Ružbachy

Kúpele Ružbachy poskytujú hipoterapiu, welness, dovolenkové i rekondičné pobyty. Ubytovať sa môžete v hoteloch či vo švajčiarskych domčekoch.

Štós

V kúpeloch Štós sa zameriavajú hlavne na liečbu dýchacích ciest. Prostredie kúpelov tvorí lesopark dotvorený potôčikom s kaskádami a fontánou. Práve v týchto kúpeloch bola v roku 1963 daná do prevádzky prvá klasická fínska sauna, ktorá je po rekonštrukcii a modernizácii využívaná dodnes.

Lyžiarske a turistické centrá

Tatranská Lomnica – Lomnické sedlo

Nachádza sa tu najdlhšia a zároveň aj najvyššie položená zjazdovka na Slovensku. Jej dĺžka je až 5500 m. Najvyššie položená zjazdovka sa nachádza v nadmorskej výške 2190 m n. m.

Plejsy

Areál strediska sa nachádza na severných svahoch Krompašského vrchu kúsok od mesta Krompachy. Návštevníci majú k dispozícii 7 zjazdoviek, 11 km bežeckých tratí, 5 vlekov a množstvo iných atrakcií.

Plejsy lyžovanie

Plejsy, zdroj: Wikipedia.org

Starý Smokovec

Najstaršia tatranská osada sa pýši množstvom turistických chodníkov a lyžiarskym strediskom. Nachádza sa tu jedna z najdlhších zjazdoviek na Slovensku s dĺžkou 2100 m, zjazdovka Hrebienok – Starý Smokovec. Pre nelyžiarov tu majú aj sánkarskú dráhu.

Štrbské Pleso

Najvyššie položená tatranská osada ponúka 9 km zjazdových tratí. Zjazdovka Štrbské Pleso – Solisko je svojou dĺžkou 2200 m šiestou najdlhšou zjazdovkou na Slovensku. Počas celého roka patrí Štrbské Pleso k najvyhľadávanejším lyžiarskym a turistickým centrám.

Vernár – studničky

Lyžiarske stredisko Vernár – studničky sa nachádza v blízkosti obce Vernár, 18 km južne od Popradu. Lyžiarske svahy sú v nadmorskej výške 800 až 1000 m n. m. Ich celková dĺžka dosahuje 1400 m.

Závada

Závada je horská obec, ktorá je miestnou časťou Levoče. Hneď za obcou sú lyžiarske vleky, vďaka krásnemu prostrediu sem chodia ľudia za turistikou. Priamo cez obec vedie Levočská cyklomagistrála.

Autor článku: Lesana Vaneková

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply