Ako si zbaliť jedlo na turistiku ekologicky? Pomôžu tieto tipy

Príroda nás láka do svojich zákutí počas celého roka. Na jar si vychutnávame prvé slnečné lúče, v lete plánujeme dlhšie výlety a turistiku, jeseň nás volá obdivovať jej čarovné farby a zima? Tá je ideálna na zimné športy. Aby ste počas svojich výletov nevyhladli, je dobré sa na ne pripraviť už doma. Ako si zabaliť desiatu a vybrať tie správne eko obaly?

desiata

Plánujte

Ak idete na dlhší výlet alebo náročnejšiu turistiku, budete potrebovať viac jedla aj obalových materiálov. Aby ste sa vyhli jednorazovým plastom, ktoré sú veľkou záťažou pre životné prostredie, naplánujte si starostlivo svoj nákup. Nemusíme to preháňať a kupovať na jeden výlet prehnane veľa potravín. Koláče vo fóliách, cukríky v šuchotajúcich obaloch, ovocie a sendviče v plaste si radšej nevšímajte. Namiesto toho si doma môžete pripraviť obložené chleby a upiecť vlastný chutný koláč. Alternatívou k priemyselne spracovaným sladkostiam sú zdravé oriešky a sušené ovocie. Zabalíte ich napríklad do vreciek s uzatváracím pásikom. Po výlete obaly jednoducho umyjete pod tečúcou vodou, vysušíte a môžete opäť použiť.

Čo budete potrebovať

Možno sa vám turistika podvedome spája s jednorazovými pohármi, plastovými taniermi a príbormi. Zabudnite na ne, sú minulosťou. V prírode sa rozkladajú viac ako stovky rokov a ešte stále sú tu s nami tie, ktoré boli vyrobené na svojom počiatku. Pred výletom či piknikom si zaobstarajte vlastné ekologické gastro vybavenie: nerezovú fľašu na vodu, drevený riad, recyklovateľné taniere a rozložiteľné poháriky. Tieto materiály sú ekonomicky dostupné, kvalitné a väčšina z nich sa dá použiť aj opakovane. Ak to nie je možné, dajú sa jednoducho kompostovať a nezaťažia životné prostredie.

Pomocník na piknik

Ak idete len do blízkeho parku, skvelo vám poslúži praktický box na jedlo. Je ľahký, stabilný a jednoducho sa s ním manipuluje. Zabezpečí, že vaše potraviny zostanú teplé alebo studené (podľa potreby) dlhé hodiny. Jeho vlastnosti oceníte aj pri preprave v aute, pretože je veľmi odolný proti nárazom a škrabancom a vašim potravinám poskytne maximálne bezpečie. Vďaka boxu ušetríte aj na obalových materiáloch.  Po použití ho môžete jednoducho vložiť do umývačky riadu.

Drobnosti, ktoré oceníte

Ak si na prenos potravín nechcete so sebou brať box, vyskúšajte pevné recyklovateľné tašky. Šikovnou vychytávkou na balenie desiaty sú aj obaly z včelieho vosku alebo biobavlny. Namiesto servítok môžete použiť látkové obrúsky, ktoré po výlete jednoducho operiete. Čo sa týka nápojov, turistika sa dá zvládnuť aj bez plastových fliaš a presladených bubliniek. Zaobstarajte si nerezovú termosku, ktorá udrží želanú teplotu nápoja aj niekoľko hodín.

Môžete si do nej pripraviť čaj alebo kávu na povzbudenie. Ak sa chcete so životabudičom podeliť, pribaľte si k termoske niekoľko pohárikov z ekologického kraftu. Kraftový papier má úžasné tepelné vlastnosti, vysokú odolnosť a nezľakne sa ani horúceho nápoja. Je vyrobený z drevnej buničiny, ktorá je recyklovateľná a kompostovateľná.

A čo potom?

Ak vám počas turistiky zostane nejaké jedlo, nenechávajte ho voľne pohodené v prírode. Obyčajná šupka z banána sa tam rozkladá dva až päť týždňov. Ešte dlhšie to trvá ohryzku jablka – až celé dva mesiace. Pred výletom si preto zaobstarajte vrecia a akýkoľvek odpad si vezmite so sebou domov. Zvlášť pozor na potravinový, ten ani doma nevyhadzujte len tak do koša. Uvoľňuje emisie metánu, ktoré spôsobujú znečistenie ovzdušia. Väčšina potravín je biologicky rozložiteľná, organická a kompostovateľná a kompost neskôr poslúži ako hnojivo pre vašu záhradu. Jedlé zvyšky môžete napríklad zamraziť.

Ak sa budeme správať zodpovedne voči nášmu životnému prostrediu a investujeme do bezodpadového vybavenia, príroda nám to zaručene v dobrom vráti.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply