Kodaň, prvé dojmy a s čím počítať pri návšteve Copenhagenu

Ocitnúť sa v meste Kodaň znamená získať do očí pohľad na severskú architektúru šmrncnutú Nemeckom z historických miest. Dánsko sa často považuje za Škandinávsku krajinu, hoci neleží v Škandinávii. Architektúra, stavby, kostoly, múzeá a rôzne úradné budovy sú ojedinelo mohutné, architektonicky podobné a nejedna pamiatka je tak lákadlom najskôr vizuálne a až potom pre jej históriu.

copenhagen kodaň mesto v krajine Dánsko

Mnoho ľudí sem mieri, aby si pozrelo centrum a Malú morskú vílu na okraji miestneho parku, umiestnenú na kameni. Malá morská víla toho už prežila veľa, keďže ako symbol Kodane sa stáva terčom rôznych vandalov, ktorí sa takto zaručene dostanú do médií a práve o to im ide.

Život v Kodani

Copenhagen, po slovensky Kodaň, je moderné mesto. Dánsko aj Kodaň sú vyspelou krajinou a mestom v čistote, ochrane prírody a ekológii. Nenájdete na ulici nečistoty, keďže už je tak nastavená ich kultúra. Plastové fľaše z akéhokoľvek nápoja, ktorý sa v danom obchode predáva, od vás odkúpia a tak nie je ani dôvod, aby niekto fľaše odhadzoval. Či je niekto manažér a podnikateľ, nemá problém ísť po pár centov do najbližšieho obchodu s vrátením použitej fľaše. Veď ak kúpi nápoj nový, nestojí v konečnom dôsledku tak veľa.

Ľudia sú tu milí, žije tu veľa národností, prisťahovalcov a taktiež sú tu miesta, ako už je v modernej Európe zvykom, kde je viac cudzincov, no nejde o centrum. Zvláštnosťou je riziko vreckových krádeží v miestnej MHD. Mladí ľudia vyrážajú kradnúť a nemajú chuť premýšľať, ako veľmi skomplikujú život turistom, ktorí do mesta práve prišli.

Kodaň a mestská hromadná

Z letiska sem premáva metro. Systém lístkov je nutné pochopiť, no pri cestovaní vo dvojici, alebo vo štvorici je lepšie kupovať lístky, ktoré sú určené pre viac ako jednu osobu, kedy je cestovné výhodnejšie. Mimo metro fungujú spoje miestnej autobusovej dopravy, ktorá je dosť rozvetvená a pokrýva celé mesto. Problémom môže byť fakt, že ani samotní šoféri netušia, ktorým smerom a ktorou linkou sa kam dostanete a vodiči sú schopní vám poradiť zle aj linku do takých známych miest ako miestna zoologická záhrada. Aj pre lepšie ceny múzeí ako aj pre lepšie vyriešenú dopravu v meste, je dobré zadovážiť si Copenhagen Card.

Miesta

V Kodani je čo obdivovať. Miestne kostoly, významné stavby, chrámy, Malú morskú vílu  z rozprávok národného umelca Hansa Christiana Andersena, ale tiež nákupné štvrte, staré a dobové obchody, kaviarne, krčmy.

Malá morská víla Kodaň

Zaujímavé sú paláce a miestne múzeá so zbierkovými predmetmi týkajúcimi sa kráľovskej rodiny, pokladnice, klenotov či iného kultúrneho bohatstva. Múzeí je viac a v každom jednom vás budú radi navigovať k ďalšiemu. Centrum mesta s vodnými kanálmi okolo palácov, premostené zaujímavými mostmi, pripomínajú trochu Amsterdam, no sú osobitným originálom. Okružná plavba kanálom je povinnou jazdou, ak chcete mesto spoznávať. Nyhavn a miesto pôsobenia H. CH. Andersena je v skutku krásne miesto a je čo fotiť.

Zaujímavé je Thorvaldsenovo múzeum plné zaujímavých sôch, od antických dôb po súčasnosť. Sú z celého sveta a je doslova unikát sledovať, aké je krásne sochárske umenie. Pred návštevou ZOO sa hodí navštíviť obrovskú miestnu Národnú galériu s obrazmi svetových umelcov nesmiernej hodnoty.  ZOO je už cieľom skôr pre rodiny s deťmi a ľudí, ktorí milujú zvieratká. K večeru je dobré navštíviť zábavný park Tivoli Gardens, ktorý je doslova unikát. Obsahuje viacero miest z celého sveta, alebo skôr miest inšpirovaných architektúrou a kultúrou rôznych miest sveta.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply