Chorvátsko: Trogir, jedno z najkrajších miest Dalmácie

Kto zavíta na Dalmácie, určite nemôže vynechať návštevu jedinečného mesta menom Trogir – kde sa dá rovnako túlať historickými uličkami ako opaľovať sa na móle, či brázdiť  vlny číreho more na člne… Historické jadro tohto harmonického mesta, zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Kto ho navštívi, určité uzná , že je jedným z najkrajších mestských komplexov na Jadrane. Prechádzať Trogirom, ktorý je tu už od 3. storočia, je zvláštnym zážitkom , i napriek tomu, že jeho centrálna časť je dlhá iba 750 krokov, ako to  kedysi dávno zmeral historik Pavao Andreis.

Trogir Chorvátsko

V kláštore sv. Mikuláša je dodnes uchovaný reliéf gréckeho boha Kaira, boha šťastného okamžiku, ktorý sa objavuje jedenkrát za život, dávajú človeku možnosť, aby jej “aby mu dal druhú šancu a prebudil ho k životu “.

V úzkych kamenných uličkách mesta, ktorý je nazývaný mestom múzeí, sú aj dnes paláce starých šľachtických rodín. V prekrásnych   kostoloch a tiež na námestiach sa stále znovu prezentuje bohatstvo talentu starých umelcov. Trogirskí umelci zobrazovali  po stáročiach radosť historikov a hostí  a pýchu domácich. Dnešný Trogir žije rytmom moderného turistického mesta a je obľúbeným cieľom cestovateľov a jachtárov, ktorý inšpiruje storočnou kamennou krásou v srdci Jadranu.

Okolie Trogiru

Malé zalesnené kamienkové zátoky v jednej z najbujnejších pobreží krajín- to je riviéra, na ktorej sa už od dávnych antických dôb nachádzali prepychové prímorské vily. Kamenné a piesočné pláže a nádherné čisté more sú hlavné tromfy tohto turistického priestoru, kde sa okrem iného, oplatí pozrieť si mlyn z 16. Storočia na Pantane a vežu z 15. Storočia v Marine. Neďaleký ostrov Čiovo je mostom spojený s Trogirom a krátkou prechádzkou z jeho sa z jeho obcou dostanete k skrytým plážam obklopenými borovicovým lesom.

  • Vytvorené v spolupráci s CK Future, ponúkajúcej zájazdy aj do Chorvátska

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply