Dovolenka s autom: Čo skontrolovať pred cestou na aute?

Pred akoukoľvek dovolenkou s vlastným autom sa oplatí skontrolovať jeho technický stav. Nie je nič horšie, ako keď sa dovolenka zmení na hľadanie pomoci v cudzej krajine v cudzích podmienkach. Vtedy zohrá svoju úlohu nervozita, bezradnosť a stav bankového konta. Je výhodou mať svoje auto v čo najlepšom stave.

Kolony a cestovanie s autom

Čo skontrolovať pred cestou autom?

Fyzika a karoséria: nezaškodí zhodnotiť, či niektoré poškodenia nebudú problémom v krajinách a pri platných predpisoch. Po fyzickej stránke je dobré skontrolovať, či nemá auto problém s pohyblivými dielmi. V Maďarsku napríklad nie sú prijímané čierne uťahovačky značiek EVČ, ak ste ich náhodou mali voľné. To je na pokutu. Na pokutu je žiaľ aj prasklina na okne, alebo silne znečistené vozidlo z vonka. Vnútrajšok mnohé krajiny už neriešia. Pozor však na autokamery. Rakúsko ich nepovoľuje. Osobitnú pozornosť venujte stieračom, či priliehajú ako majú a zotierajú celé okno.

  • Tekutiny: skontrolujte kvapaliny v ostrekovačoch, brzdovú kvapalinu, stav oleja a chladiacej zmesi. Všetko má logiku. Na dovolenke dostáva auto zabrať oveľa viac a horšie podmienky nie sú bežné podmienky.
  • Pneumatiky: veľmi dôležité je mať v poriadku pneumatiky. Aj vzhľadom na podmienky je nutné mať v poriadku dezén a ich kvalitu. Práve na dlhých trasách sa prtejavujú kvalitatívne vlastnosti pneumatík. Preto, ak ste priveľmi šetrili pri ich kúpe, prejaví sa to na spotrebe.
  • Batéria: staršie batérie môžu kedykoľvek zlyhať. Myslite na to najmä ak smerujete na dovolenku do chladnejších častí sveta, či len Európy. Ak už tušíte, že 3 roky ubehli už dávno a baterka oslávi päťročnicu, prihoďte štartovacie káble. Pre každý prípad, ak už nechcete kupovať celú batériu.
  • Svetlá a výstražné prvky: klaksón má jendoduchú konštrukciu a preto sú jeho poruchy minimálne. Svetlá majú ale obmedzenú životnosť. Sledujte aj menšie odhýlky ľavého od pravého, čo môže byť predzvesť vypálenej, či oslabenej žiarovky. Takú je dobré vymeniť už teraz a nejazdiť odrazu nečakane ako kyklop.
  • STK a iné osvedčenia: pokiaľ vycestujete s požičaným autom, majte pri sebe doklad o zapožičaní, alebo súhlas s použitím vozidla. Niektoré krajiny môžu vyžadovať anglický text, úradne osvedčený. Notár stojí pár eur a list osvedčuje majiteľ vozidla. Nebýva to však zvykom. Nevyhnutnosťou sú však platné všetky osvedčenia, technický stav vozidla, a platný vodičský preukaz.

Autodiely a odborná pomoc

Nevyhnutnosťou je dnes kamkoľvek idete, povinná výbava, ktorá sa môže mierne líšiť podľa krajiny, cez ktorú cestujete. Preto nie je na škodu byť vybavený kompletom pozostávajúcim aj z trojuholníka, spreja, hasiaceho prístroja, kriedy, lekárničky, lana a ďalších prvkov známych aj u nás. Keď nepomôžu kamenné predajne, postačia aj internetové, v prípade ak je dostatok času na nákup. Auto si skontrolujte v servise, podmienky vycestovania do krajín si skontrolujte na MZV.SK, stránakch Ministerstva zahraničných vecí a ak náhodou v servise nájdu nedostatky a potrebu výmeny niektorých dielov, skúste vyhľadať diely aj na internete, napríklad pomocou www.autodielyonline24.sk. V konečnom dôsledku, aj práca samotná niečo stojí. Myslite na to.

Motor auto autodiely

V každom servise vám pred dlhou cestou skontrolujú brzdy a brzdové obloženie. Ide o pomerne dôležitý prvok, ktorého vlastnosti sa môžu pri zanedbanom stave pri veľmi dlhej jazde výrazne meniť.

Návod ako opraviť auto:

Zaujímavosťou môže byť pre automobilových nadšencov, ktorí sa radi vŕtajú v motoroch a autách, prítomnosti videí, ktoré priamo ukazujú, ako prebieha oprava, alebo len kontrola niektorých modelov, ako prebieha výmena dielov a podobne. Na Facebooku je podobných návodov viaceo, napríklad profesionálne videá Autodoc online dieľňa – „UROB SI SÁM“ autoopravovňa., v ktorých môžete nájsť praktické uplatnenie. Pri kontrole auta v prípade, ak nie ste odborník a ani nemáte skúsenosti s kontrolou a technickými nastaveniami, je vždy odporúčané navštíviť odborný servis. Skrátka profesionál, hoci po známosti, vie viac a vidí viac, ako dokáže pomôcť video na Youtube.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply