Nepredražte si dovolenku! Pozor na cestovné predpisy a cestovné postenie

Dovolenka je rozhodne veľkou záťažou rodinného rozpočtu. Navyše, ak sa počas nej stane niečo nepredvídané, konečná suma za pobyt môže byť výrazne vyššia, než ste plánovali. Prečítajte si naše tipy ako zabrániť tomu, aby sa dovolenka zbytočne nepredražila.

Plánovanie cestovania

Hotovosť či platobná karta?

Brať so sebou veľkú hotovosť je dosť riskantné a v dnešnej dobe aj nepraktické. Avšak aspoň určitý obnos by ste pre istotu so sebou mali mať. Vo väčšine miest môžete využívať platobné karty a práve tam plaťte kreditkou. Ak si však vyberáte hotovosť v cudzine, rozhodne používajte debetnú kartu. Pred odchodom si nezabudnite skontrolovať dátumy ich expirácie a tiež to, či ich vo vašej dovolenkovej destinácii akceptujú.

Na cestách buďte obozretní!

Výhodou dovolenky s vlastným autom je, že ste pánmi svojho času. Ak vás cestou niečo zaujme, pokojne môžete zastaviť a obzrieť si aj iné miesta. Mali by ste však byť aj obozretní a dôslední v dodržiavaní pravidiel cestnej premávky. Nielenže sa tak zabráni rôznym dopravným nehodám, ale vyhnete sa aj mastným pokutám.

Ešte pred cestou si skontrolujte predpísanú povinnú výbavu vozidla v danej krajine, rozdielne dopravné predpisy či poplatky za používanie rýchlostných ciest a diaľnic. Nezabúdajte ani na objektívnu zodpovednosť. Veď majiteľ auta, ktoré napr. v Maďarsku alebo Rakúsku porušilo predpisy, môže neskôr dostať pokutu doma na Slovensku.

Cestovné poistenie je povinnou výbavou

Jednou z dôležitých vecí, bez ktorej by ste rozhodne nemali vycestovať, je cestovné poistenie. Bez neho by vás totiž ošetrenie v zahraničí mohlo vyjsť skutočne draho.

Ak pred dovolenkou uzatvoríte cestovné poistenie, poisťovňa vám zaplatí náklady na lekárske ošetrenie plus spoluúčasť, predpísané lieky, hospitalizáciu či prepravu na Slovensko. Výška tejto náhrady je ohraničená zmluvne dohodnutou maximálnou sumou poistného plnenia, jej výška by pre vás mala byť zaujímavá už pri výbere poisťovne.  Okrem toho si však môžete pripoistiť aj batožinu, rizikové športy, doplnkové asistenčné služby, zodpovednosť za škodu či úrazové poistenie.

Foto: Bigstockphoto

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply