Druhy turistiky a dôvody cestovať: Domáca turistika

VýchodnáMožno sa to zdá zbytočné, ak sa hovorí o druhoch turistiky a chcem spomenúť aj domácu turistiku, ale aj tá je dôležitá a hlavne neprehliadnuteľná. Chápem, že je už obsiahnutá v niekoľkých ďalších spomenutých druhoch turizmu, no existuje dôvod, prečo jej venovať vlastný článok. V podstate by to mala byť pre nás prvoradá turistika, ak máme byť pravými vlastencami a vyznávame hodnoty našich krajov, regiónov a atrakcií. Slovensko je totiž krásne a existujú krajiny, ktoré by nám ho mohli závidieť.

Domáca turistika
Domáca turistika je zavrhovaná pre vysoké ceny ubytovania v Tatrách. Pre vysoké ceny kúpalísk a predražené tobogány. Našli by sme ešte viacero mínusov a degradujúcich slovných spojení, ktoré nepripisujú domácej turistike prílišný význam a nechávajú ju Poliakom, Čechom a Rusom, ktorí k nám cestujú či je leto alebo zima. Domáca turistika však môže aj Slovákom dať veľa. Hlavne dáva veľa tým, čo vlastnú krajinu ani nepoznajú. Stretávam sa s Bratislavčanmi, ktorí ani len netušia, či je severnejšie Trenčín, alebo Bytča. Znalosti z domácej geografie, alebo aspoň z ciest sú slabé a mladá generácia by si skôr vybrala zahraničnú dovolenku, ako dovolenku doma. Áno, každé má niečo za a proti. Lenže doma je doma. Slovensko má pre každého niečo a hneď od začiatku odmietavý spôsob dokáže celkom zaslepiť akékoľvek schopnosti nechať sa upútať ponukou domoviny.

Nemáme more, ale máme iné veci
More Slovensku reálne chýba. Avšak nechýbajú nám hory, veľhory a možnosti pre lyžovačku. Máme rieky, ktoré splavuje čoraz viac raftérov. Nechýbajú nám lúky, aquaparky a rôzne drobné atrakcie. Už vôbec nemôžeme hovoriť, že sme mali slabú históriu. Historická pomyslená mapa by bola plná bodíkov s hradmi, starými zrúcaninami, kaštieľmi, historickými raritami a nehovoriac o prírodných krásach. Je až obdivuhodné ako zachované máme niektoré hrady, aké staré stavby stále stoja a venuje sa im pozornosť. Iné to šťastie so záchranou stavu nemajú, avšak i tak pútajú pozornosť turistov. Takmer v každej štvrtej obci nájdeme významnú historickú pamiatku. Okolie Bratislavy je plné kaštieľov. Diaľnica D1 zas ponúka aj pri obyčajnej ceste autom pohľad na niekoľko hradov. Pokiaľ už v hlavnom meste nevidíte bratislavský hrad, cestou na sever narazíte na Beckov, pozornejšie oko si všimne Tematín a z iných ciest aj Čachtický hrad, neskôr zazriete Trenčiansky hrad, následne v Považskej Bystrici sa za mostom vypínajú zrúcaniny pôvodného hradu ovládajúceho obrovské územie. V Žiline sa pomerne rýchlo stretnete s typickým bielym Budatínskym zámkom, v ktorom sa nachádza drotárske múzeum. Ak cestujete ďalej na východ neujde vám mohutný hrad Strečno…. a toto je len pasívna turistika zo sedadla auta. Čo všetko sa dá objavovať už priamo osobnou účasťou, o tom sa nedá ani písať.

Zľavy, výhodné ceny a akcie
Nech akokoľvek zľavové portály sklamali a rôzne podvody na nich naštrbili dôveru v nich, nemožno im uprieť jednu výhodu. Vo väčšine prípadov naozaj úspešne umožnili za slušné peniaze spropagovať množstvo miest a ubytovacích zariadení. Aj bežný cenník hotelov sa stal odrazu viac prístupný, kontakt so samotným hotelom už nie je taký nedostupný, keď mnohí cestovatelia zistili, že sa dá cestovať aj po Slovensku, dá sa aj ušetriť a všetko sa dá vybaviť naozaj krásne pohodlne, pokojne cez telefón alebo email. Aj mne osobne sa zdá, že zarezervovať a uhradiť si ubytovanie či už so zľavovým portálom, alebo bez neho za plnú cenu, je celkom jednoduchá a jasná záležitosť. Predsa tu nie je žiaden jazykový problém, tá istá mena, pochopenie nárokov, rovnaká nátura a mentalita… minimum komplikácií a ďalšie drobnosti ako stále signál vlastného operátora, platné poistenie, rýchla orientácia vo všetkom atď…

Keďže si však mestá, regióny, alebo konkrétne strediská uvedomujú, že potrebujú ľudí udržať, snažia sa poskytovať aj výhodné balíčky, zľavové poukážky a podobne. Napríklad v Tatrách funguje Tatra Card, v Bratislave Bratislavská karta pre turistov. Buď ponúkajú priamo zľavy na služby, vstupy do atrakcií, alebo ako druhý spomínaný príklad, umožňuje aj neobmedzené cestovanie v MHD počas doby platnosti (podobne funguje aj v zahraničí London Pass, alebo Stockholm Card).

Obrázok: www.cestovanie.biz / vychodna.cestovanie.biz

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply