Druhy turistiky a dôvody cestovať: Nákupná turistika

V našom seriáli o druhoch turistiky sme si už niečo napísali o aktívnej aj pasívnej turistike. Druh turistiky, ktorý bežne v odborných článkoch a na školách nenájdete, no existuje, je nákupná turistika. Venujeme sa jej aj v tomto článku, lebo pri rozoberaní druhov turizmu sa skrátka na tento druh zabudnúť nedá.

Hor sa na nákupy
Poviete si, že nakupovanie je choroba. Pocit z dobrej kúpy je však vždy lepší, ako pocit zo žiadnej kúpy. Ak však ide o hlúposť a k tomu niet peniaze na zvyš, potom to už stojí na zváženie. Príbehy o tom, ako posadnutosť nakupovaním zruinovala zdravé uvažovanie mnohých dám a dievčat v USA, v Nemecku a v rôznych iných častiach sveta, sú verejne známe. Hovorme, či skôr píšme teraz o tom, čo sa týka náš Slovákov a kam radi cestujeme za nákupmi. Nákupy totiž nie sú dlhodobejšou záležitosťou a ide len o jedno ťaženie na cieľové miesto, aby po nákupe každý šiel naspäť domov. Pochopiteľne teda nákupná turistika prekvitá v pohraničných oblastiach, kde láka rozdielny kurz, prepad meny, alebo ak centrum regiónu hoci aj v jednej krajine disponuje výrobnými cenami a priláka domorodcov aj z ďaleka.

Obchodníci vtedy prosperujú a neraz si aj všímajú výhody a vlastnosti nákupnej turistiky. Stretli ste sa už v Poľsku so slovenskými nápismi, či v Rakúsku boli obchodníci pripravení aj so slovnou zásobou slovenských čísloviek? Za toto môže len nákupná turistika. Vzťah zákazník – predajca poznamenal predajcu a v snahe čo najviac vyjsť v ústrety sa naučil dôležité slovíčka. Jav bežne viditeľný aj v Tunisku, Egypte či Turecku, kde skôr ako po slovensky vyrukujú po česky a poľsky. Na Kapverdách prekvapil domorodec so znalosťou češtiny a to sa tam sezóna otvorila len druhý rok.

Kde radi nakupujú Slováci?
Severné Slovensko rado siahne za lacným tovarom do Poľska. Pohraničné oblasti v Poľsku sú známe svojimi trhmi, kde lákajú najmä slovenských turistov. Málokedy síce zájdu aj ďalej a pozrú si nejaké pamiatky a atrakcie, no nezavrhujme všetkých. Na celkový počet nakupujúcich je stále slušný počet ostatných, čo naozaj spoja nákupy so poznávaním a aj spravia tržbu reštauráciám, zábavným parkom a podobne. Južné Slovensko pri pohyboch kurzov rado nakupuje v Maďarsku a Maďari občas u nás. Ak ale Slováci vo veľkom chodia na nákupy a nepočítame Čechy, mieria do Rakúska. Celý región Burgenland je známy pre svoje vinárstvo a potraviny. Mestečko Hainburg an der Donau je známy pre svoje golfové ihrisko, hradby, hrad, historické centrum a nákupné miesta. Na parkoviskách je neraz viac slovenských áut, ako rakúskych. Nákupy v Bruck an der Leitha sú tiež známe a to celkom dosť. V rakúskych potravinách je možné kúpiť potraviny, ktoré aj reálne obsahujú to, čo obsahovať majú. Párky sú zo skutočného mäsa, čokoláda chutí ako čokoláda. Kvalita je tam skrátka nepopierateľne lepšia. Parndorf je zas známy pre svoje mohutné výpredaje značkových oblečení a občasné akcie, kedy sa idú ľudia zahlušiť po dobrom kúsku.

Kto má viac, dovolí si viac
Zámožnejší, majetnejší a aj tí, ktorých nemožno nazvať inak ako snobi, plus úspešní ľudia s túžbou po kvalite mieria do Milána, do Ríma… alebo na vybrané miesta do Paríža a idú na konkrétne ulice a štvrte len preto, aby nakúpili. Žiadne pamiatky, múzeá… ale nákupy. Podobní ľudia, ktorí však zároveň chcú často ochutnať aj zábavu, smerujú do Dubaja. Tam majú nákupy celkom iný zmysel, ako pri bežnom spotrebiteľskom nákupe. Zlato, striebro, v úplne iných cenách. Tiež benzín tu stojí zanedbateľnú čiastku a tak sa všetci radšej v horúčavách preháňajú na autách, ako pešo.
Poznám však oveľa viac Slovákov, ktorí plánujú cestu do New Yorku častejšie, než do Dubaja. New York ich potom neláka svojimi miestami, budovami, pamätníkmi a atrakciami, ale celými outletovými areálmi pripomínajúcimi malé mestečká, ktoré sa nachádzajú na okraji mesta a ponúkajú občas šialené výpredaje. Tričko známej značky s fajkou, za ktoré sa u nás zaplatí aj viac ako 30 EUR sa dá kúpiť aj za 5 USD a to je dosť zásadný rozdiel v cenách. Pri naozaj veľkom nákupe pri naozaj dobrom výbere sa to pritom stále mnohým oplatí, ak budú oblečením zásobovať celú rodinu. New York ako destinácia pre nastávajúcu mamičku je priam ideálny. Detské oblečenie, jeho výber a variácie sa nedajú ani porovnať s hociktorým obchodom u nás.

Potom sa ani nemožno diviť, že medzi druhmi turistiky máme aj nákupnú turistiku. A celkom slušne sa jej darí.
Informácie o spomínaných rakúskych mestečkách získate aj na ich stránkach v slovenčine na Bruck an der Leitha a Hainburg an der Donau

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply