Druhy turistiky a dôvody cestovať: kongresy, výstavy a politika

Druh turistiky do výraznej miery definuje poloha, jej rozsah a dôvody. Hovoriť o druhoch turistiky a zabudnúť na mužov v kravatách, to asi nejde. Preto to napravím hneď dnešným článkom, aby sme mali v druhoch turistiky naozaj všetko, čo reálne existuje. Tento druh turistiky tvoria obchodníci, politici, medzinárodné výstavy, veľtrhy a aj autosalóny. Skrátka všetko týkajúce sa politiky, alebo obchodu.

Výstavy
Medzinárodné výstavy, ktoré sa každoročne konajú v rôznych miestach sveta a často krát opakovane, na svojom počiatku prinútili stavebníkov vybudovať obrovské komplexy a haly. Počas konania veľtrhov sa tieto haly napĺňajú závratne rýchlo, kým dlhý čas môžu celkom zívať prázdnotou. Preto aj prevádzkovatelia týchto objektov riešia ďalšie a ďalšie možnosti ich využitia. Príkladom je bratislavská alebo pražská Incheba, ostravské Výstaviště a mnoho ďalších podobných miest. Sú to však aj veľké komplexy stavieb pre výstavu EXPO, ktorých by sme vo svete našli niekoľko. Rôzne výstavy a kongresy prilákajú veľký počet vystavovateľov. V prípade veľtrhov s výrobkami sa výstavisko stáva na chvíľu stredobodom pozornosti celej odbornej obce často neobmedzenej len na jednu krajinu. Ako príklad poslúži veľtrh cestovného ruchu, či svadobná výstava. Prilákajú vystavovateľov a firmy z rôznych krajín a samotní návštevníci sa sem hrnú až z Poľska, Čiech a Maďarska, aby odsledovali nové trendy, inšpirovali sa, alebo našli nových obchodných partnerov.
Spomeňme autosalóny. Prilákajú značky zo zahraničia, predstavitelia značiek poskytujú rozhovory, prevádzajú vozidlá… skrátka dorazili na miesto konania výstavy. Spoznávajú ho zväčša zatvorení na výstavisku. Ale predsa si možno nájdu čas a spoznajú aj okolie. Niektorí organizátori si napríklad na niečom takom dávajú obzvlášť záležať. Počas konania autosalónov neprehliadnime na pestrosť značiek vozidiel na parkoviskách. Nechýbajú často ani zahraniční bežní návštevníci.

Kongresová turistika
Hotel s veľkou halou a hostiteľ, či súbor hostiteľov, ktorí pripravili pre zasadanie program. Školenia, vážne témy, preberanie akútnych prípadov, to všetko mobilizuje viac, než len účastníkov kongresu. Celé osadenstvo musí mať kde spať, a potrebuje jesť. O komfort sa stará viacero zamestnancov daného zariadenia. Neraz majú stretnutia ešte ďalšie programy, alebo výlety do okolia, ktorým sa snažia spríjemniť po povinnostiach služobnú cestu. Druhy kongresov sú rôzne. V každom prípade ide však o masu ľudí, ktorá nie vždy pochádza z miesta konania. A tak je možné opäť hovoriť o turistike.

Politika
O politickom cestovnom ruchu by vedeli hovoriť v Bruseli. Sem tam sa do Bruselu dostane pracovne rôzna funkcia štátneho zamestnanca. Predvolebné mítingy sú akciou, ktorá môže mobilizovať ľud a prinútiť merať cestu za svojim politikom, aj keď sa s ním asi ťažko nadšenec stretne. Celkom iné dôvody turistiky pre politiku sú tie, ktoré získali na popularite najmä počas jari 2012 a napríklad v novembri 1989. Demonštrácie a otvorené protesty spravili svoje. V 1989 roku do Bratislavy cestovali mnohí, ak im nestačila scéna v ich meste. Rovnako tak na protesty proti Gorile.

Populárny politik je občas cieľom pozornosti ľudí a nadšencov. Ak by dnes Bill Clinton sľúbil, že zasadí borovicu v prezidentskom hájiku, našlo by sa niekoľko ľudí, čo by si ho rado pozrelo. No a nechceli by ste vidieť Obamu, ak by prisľúbil návštevu Vysokých Tatier? Veď koľkí by sme boli rozlezení po Tatrách, aby sme ho mohli vidieť na vlastné oči. Ale aj tu platí 100 ľudí = 100 chutí. Ak by som naozaj nemal nič na práci a bol by som blízko, pokojne by som si rád pozrel Obamu. Prečo nie?

Ilustračné foto: Incheba 2012, ITF Slovakiatour

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply