Filmovanie na Slovensku: Aké filmy nakrúcali na hrade Červený Kameň?

Červený Kameň poznáme mnohí ako krásny hrad v Malých Karpatoch. Je plný zbierkových predmetov a miest, aké naozaj lákajú objektív fotoaparátu či mobilu. Známa je nám podzemná časť, ktorá je bezplatne prístupná, n vo svete je známejšia aj zvyšná pivničná podzemná časť, ktorá je mimoriadne obľúbená u filmárov zo Slovenska aj zo zahraničia. Hrad má mimoriadne rozľahlé podzemné priestory aj preto, že bol obranným hradom rodu, ktorý sa zaoberal obchodovaním a tovar tu mohol byť uložený naozaj v bezpečnom priestore. Červený Kameň sa preslávil v minulosti aj ako miesto konania historického festivalu, ktorý pre nezhody presunuli na Záhorie. Ale späť k zmienke o filme.

Červený kameň hrad

Ak prichádzate na Červený Kameň, najčastejšie je to pre krásu tejto stavby a pre zvedavosť jeho útrob. Možno si nie každý Slovák spomenie na rod Pálfiovcov a ich moc, a možno sa bežnému návštevníkovi nevybavia ani všetky roky, ktoré sa spájajú s touto naozaj krásnou a za socializmu výrazne zrekonštruovanou stavbou. To, čo si ale môžete ľahko spojiť s Červeným Kameňom sú mnohé filmy, aké sa tu nakrúcali. V knižnej novinke Filmové miesta je Červený Kameň len jedno z mnohých miest, ktoré učarovali filmárom.

Aké filmy mohli vzniknúť aj vďaka Červenému Kameňu?

Je trochu smutné, že miesta na Slovensku nijako neťažia z toho, že sú tak atraktívne pre film. V prípade Červeného Kameňa je úctyhodný počet filmov a aj názvy niektorých z nich.

  • Kull: Dobyvateľ – tento fantasy film síce nepatrí medzi veľké a kladne hodnotené, no za zmienku stojí, že sa vďaka nemu na Červený Kameň dostal svalovec Kevin Sorbo, ktorý sa v tom čase skloňoval najmä ako seriálový Hercules.

  • Posledná légia – koprodukčný historický film z obdobia slabnúcej moci Rímskej ríše je zaujímavý aj obsadením. Najvýraznejšie si spomenieme na Colina Firtha a Bena Kingsleyho. Ben je známy z množstva úloh historických filmov, kým Colin Firth je známy napríklad z filmov Kráľova reč, Mamma Mia, Denník Bridgit Jonesovej a ďalších.

Samozrejme aj tie slovenské

  • Kniha Filmové miesta (martinus.sk, alebo bux.sk) uvádza aj slávny film Posledná bosorka, ktorý sa má odohrávať v stredovekej Trnave, no hradná brána trnavského opevnenia je tu stvárnená práve hradnou vstupnou bránou a mostom z Červeného Kameňa. Je to krátka scéna a je v nej vidieť nezameniteľná neomylná brána s mostom.

Červený kameň hrad

  • Cinka Panna – je slovenský film o rómskej hudobníčke, ktorý sa nakrúcal na veľmi veľa miestach hradu a jeho okolia.
  • Na Červenom Kameni sa odohrávajú aj scény staršieho, ale veľmi nadčasového filmu Zmluva s diablom. Svojho času téma podobná na Prci Prci Prcičky (American Pie) z roku 2000 v prípade Zmluvy s diablom predbehla dobu o niekoľko desaťročí. Čiernobiely slovenský film sa v niektorých scénach odohráva na Smolenickom zámku, ale v skutočnosti je interiér takmer výlučne z Červeného Kameňa.
  • Pacho, hybský zbojník je už dnes kultovo známym filmom. Dokonca je aj na obálku zmienenej knihy o filmových miestach. Lokalita, v ktorej nakrúcali scény pre tento film, dnes už filmom nežije ako kedysi. Ide o dedinku Lakšárska Nová Ves. Ale zámocké scény tohto filmu vznikali na Červenom Kameni. Je priam škoda, že sa o tom nikde nedozviete a musíte sa komplikovane dostávať k čriepkom. Aspoň teda vďaka knižke to nie je až tak náročné.

Z filmov sa toho nakrúcalo na hrade ešte mnoho. Krátke, aj dlhšie scény. Dokonca aj reklamné video pre Paci Pac. Ide o dvojicu, ktorá je  obľúbená najmä u detského diváka, hoci od leta 2021 v inom zložení po nahradení hlavnej speváčky.  Červený Kameň je určite zaujímavým miestom a ak ho navštívite, určite si niektorý z filmov pozrite. Už ich nikdy nebudete vnímať tak ako predtým. Budú vám známe miestnosti, sály, chodby, schodiská, či konkrétne sochy.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply