Filmovanie na Slovensku: Aké filmy sa nakrúcali na Bojnickom zámku?

Bojnice máme od detstva spojené ako vzťah zámku a zoologickej záhrady. Až postupne si ich viac spájame aj s kúpeľmi a rozhľadňou na spôsob chodníka v korunách stromov. Bojnice naozaj nemajú núdzu o turistov. Dlhé rady pri čakaní na prehliadku slávneho hradu, ktorý nám pripadá ako rozprávkový a najkrajší hrad na Slovensku vôbec, nie sú nič nezvyčajné. Kniha Filmové miesta (martinus.sk, alebo bux.sk), ktorá nám poodhaľuje rôzne známe, ale aj menej známe lokality na Slovensku atraktívne pre filmárov, prináša prehľad filmov a scén, aké na slávnych miestach vznikali. O niektorých filmoch ani verejnosť netuší.

Bojnický zámok

Autorovi sa podarilo zozbierať veľakrát rozsiahly zoznam filmov, prípadne častí filmu, ktoré pochádzajú zo slovenských lokácií. Bojnický zámok je určite medzi tými, ktoré patria medzi najatraktívnejšie.

Nakrúcanie filmov na Bojnickom zámku

Bojnice nás dokážu osloviť na všetky svoje siene, históriu a významné postavenie v slovenskom cestovnom ruchu. Zaujmú aj podujatiami a strašidlami, ale minimálne sa dozviete o filmoch, ktoré tu vznikali. Pritom veľmi rýchlo nepochybne oživia záujem aj zahraničných turistov. Bojnice sú skrátka krásne a to si uvedomujú aj filmári, ak si ich vyberajú ako ústredný dej filmov. Situácia nie je taká ružová ako v Čechách, no i tak je Bojnický zámok v úvodných titulkov staršej známej rozprávky Šíleně smutná princezna s Helenou Vondráčkovou v hlavnej úlohe. Spolu s knihou Filmové miesta od Tomáša Galierika z vydavateľstva Dajama si môžeme prezradiť aj ďalšie zaujímavé filmy z hradu.

  • Fantagirhó 2: pamätáte si ešte na zlú kráľovnú Bridgitte Nielsen, ktorej čiernobiely make-up a kostým tak výrazne zvýrazňoval hnev v jej očiach? Talianska televízna rozprávka bola pred takmer troma desaťročiami veľkou televíznou udalosťou. A vo filme toho bolo z Bojnického zámku pomerne dosť.

  • O ľuďoch a čarodejníkoch: televízna rozprávka s Milanom Bahúlom a Ivanou Christovou ako vílou v hlavnej úlohe, bola v mnohých smeroch zaujímavá. Slávne točivé schody z Bojnického zámku si tu strihli malú úlohu, ale spozná ich každý, kto zámok navštívil.
  • Pán a hvezdár je prvou hranou rozprávkou, ktorá sa na Slovensku nakrúcala a vznikala práve tu.

  • Slávny seriál Piliere zeme mal aj pokračovanie s názvom Svet bez konca. Zahraničné mená, náročné filmovanie a nezabudnuteľné zážitky museli mať herci, aj Slováci, ktorí sa mohli pri filme podieľať. Len škoda, že sa o tom, že Bojnické interiéri prispeli k obrazu seriálu, nehovorí viac nahlas.

Knižka uvádza aj ďalšie filmy, prípadne niektoré novšie kúsky.

Bojnický zámok

foto: pohľad do hradnej kaplnky s oltárom

Prečo je pre filmárov zaujímavé nakrúcať na hradoch?

Hrady sú pre filmárov vždy zaujímavým miestom. Umelo vytvorené hradby sa dajú spoznať. Divák si všimne dizajn, alebo nedokonalosť stavieb a má jasno v tom, že scéna sa nemusí dohrávať na skutočnom mieste. Ateliéry dokážu postaviť dnes hocičo. Aj falošné hradby a komnaty. Ak však existuje takýto priestor, môže byť lacnejší, ako výstavba nového. Žiada si to len skryť vypínače, elektrické lustre a nahradiť tieto miesta dobovým vybavením, alebo ich len zahaliť. Hrad v rámci exteriéru je stále nenahraditeľným nejakými nákladnými efektami, alebo kulisami. Objemnosť hradov a ich umiestnenie je pre zahraničných filmárov mimoriadne ceneným prvkom. Pritom na Slovensku máme hradov mnoho. Napríklad ten Spišský napriek horšiemu stavu už využili filmári historických filmov ako Lev v zime, alebo Posledná légia.

Pozrite si aj:

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply