Slávne filmové miesta (Filming locations) a nová slovenská kniha o filme

Konečne aj na Slovensku vychádza kniha, ktorá sa zaoberá filmovými miestami. Predstaví svojim čitateľom jednu celú krajinu, ktorá sa už vo filmovom svete dokázala presláviť, len laický pohľad na filmovanie možno nemusí vnímať Slovensko ako filmársky atraktívnu krajinu. Knižka z vydavateľstva Dajama s názvom Filmové miesta od Tomáša Galierika predstavuje Slovensko tak, ako ešte nikto iný pred ním. Prináša pohľad na miesta od západu po východ, ktoré sa objavili vo filmoch, seriáloch, alebo videoklipoch. Ako kniha uvádza, ide o vybrané miesta a tak sa máme možnosť zoznámiť s výberom populárnych televíznych a klasických kinohitov, aj s rôznymi videami a lokalitami, ktoré sa v nich objavili. Zahŕňa pritom filmy od najstaršej filmovej tvorby nemého filmu, cez čiernobiele klenoty kinematografie, po tie najnovšie kúsky amerického Netflixu, ktoré siahli po Slovensku.

Pojem „filming location“ sa konečne prebudí aj na Slovensku

Vo svete je „filming location“ mimoriadne populárny pojem. Najmä po nástupe sociálnych sietí a internetu ako takého, je dnes oveľa prístupnejšie identifikovanie, či propagovanie spojitosti medzi filmom a miestom. Na Slovensku ide však o ojedinelú záležitosť, čo sa však môže čoskoro zmeniť. Filmové miesta vo svete bodujú a prinášajú závratné zisky, aj preľudnenosť, ktorá ničí pôvodne nenavštevované lokality. Ak ako tomu je na odľahlých miestach na britských ostrovoch, kde sa nakrúcali Hviezdne vojny: Návrat Jediho alebo Hry o tróny. Že sa cestuje do Chorvátska na túry po stopách Winnetua, vie nejeden fanúšik známej filmovej série podľa románov Karla Maya.

Filmovanie na Slovensku a s ním spojené zaujímavosti

Ak by sme porovnali Slovensko so zvyškom sveta, nie sme filmárskou veľmocou ako USA, či ateliérové ostrovy akými sú Maroko, Maďarsko či Praha. V Maroku vzniká množstvo amerických trhákov, ba dokonca aj scény z americkej nevadskej púšte, no reálne kamery snímajú marocký piesok a americké autá, ktoré si sem priniesli filmári v lodnom kontajneri. Aj na Slovensku pritom vznikali niektoré filmy, ktoré sa k Slovensku nepriznávali a naša krajina predstavovala niečo celkom iné. V Mierotvorcovi (Peacemaker, 1997) predstavovala slovenská Bratislava napríklad rakúsku Viedeň, Sarajevo, aj niekoľko konkrétnych miest USA. V Červenej volavke (Red Sparrow, 2018) naša metropola hrala úlohu Moskvy počas Studenej vojny. Vo filme Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line, 2001) zase niekoľko miest na mape Slovenska predstavovalo vojnou zmietanú Juhosláviu.

Pri pohľade na slovenský a československý film nachádzame ešte viac lokalít. Sú to hrady a zámky. Rôzne prírodné scenérie. Len v Terchovej vznikalo niekoľko desiatok filmov. Lakšárska Nová Ves bola ešte pred pár desaťročiami permanentný cieľ filmárov veľkých hitov, medzi ktorými kraľuje nepochybne práve Pacho, hybský zbojník (1975). Ten tvorí aj obálku tejto úžasnej knihy, v ktorej spoznávame viac ako len jednu či dve lokality. Objavujeme hlavne to, že mapa Slovenska je od západu po východ plná miest známych z filmov. Nie o každom mieste sa hovorí a práve to sa pokúša napraviť veľmi informačne bohatá a cenná kniha Filmové miesta Tomáša Galierika.

Top zaujímavosti o tejto knihe:

  • Pôvodne šlo o koncept zložený z USA, ČR, sveta a Slovenska. Vychádza zatiaľ len Slovensko.
  • Prípravy knihy prebiehajú už od roku 2001, pričom najskôr šlo o zápisky miest v USA a slovenských hradov. Tvorbu knihy odštartovali Krotitelia duchov a miesta na newyorskom Manhattane a Fantagirhó 2 na Bojnickom zámku. Následne záujem o film Behind Enemy Line.
  • Autor knihy je vyštudovaný kulturológ, zároveň fanúšik filmu a človek, ktorý s niektorými filmovými spoločnosťami spolupracuje
  • Kniha vychádza vo vydavateľstve Dajama ako súčasť novej knižnej série encyklopedického typu zameranej na Slovensko a vždy vyhradené témy.
  • Knižka je unikátny darček pre ľudí, ktorých zaujíma zákulisie filmu a chcú spoznať lokality, ktoré sa s konkrétnymi miestami spájajú.
  • Pri mnohých identifikáciách šlo o detektívnu prácu hľadania prvkov architektúry, pátrania priamo na mieste, hľadania v dobových fotografiách spojitosti architektúry, veží, okeníc a porovnávania stromov podľa rastu, či sedí scéna s tým vo filme.

O knihe Filmové miesta:

  • Názov: Filmové miesta
  • Autor: Tomáš Galierik
  • Vydavateľ: Dajama
  • Počet strán: 156
  • Formát a veľkosť: viazaná kniha väčšieho formátu
  • Kúpite na Martinus.sk, Panta Rhei alebo Bux.sk alebo v každom dobrom kníhkupectve, informačných kanceláriách, na predajných miestach vstupeniek do hradov a zámkov na Slovensku a určite aj v niektorých múzeách, ak je ich súčasťou aj ponuka kníh o Slovensku.
Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply