Hodnotíme vyhľadávače zájazdov na Slovensku

Na Slovensku nám funguje niekoľko vyhľadávačov zájazdov. My si ich môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Tie prvé načítavajú jeden systém nemeckých, rakúskych a ďalších cestovných kancelárií ako je Verne, alebo Chimpo a sú tu aj ďalšie, ktoré sa venujú na ozaj slovenským cestovným kanceláriám. Majú dosť odlišné systémy vyhľadávania a preto sa možno niekomu hodí skôr, ako tieto systémy spozná, ako sa v nich hľadá a čo všetko obsahujú. Naše názory sú preto hodnotením webu ako webu, nie ako predajcu a jeho služieb. Preberieme si tri najväčšie spoločnosti, ich plusy aj mínusy pri bežnom rýchlom vyhľadaní zájazdu a pokuse sa dopátrať k cene a dostupnosti.

Invia.sk
Spoločnosť Invia funguje na Slovensku aj v Čechách už dlho. Ich stránky sú jasné a prehľadné. Ich provízny systém, s ktorým môže predávať zájazdy aj obyčajní ľudia s faktúrou na svojich weboch svojho času spôsobil, že web zaplnili nafingované rôzne podvodné stránky s neoverenými informáciami o cestovaní, každý sa snažil nalákať ľudí na duplikovaný obsah, aby si práve cez ich web niekto kúpil zájazd. Táto situácia sa upokojila a imidž Invie je skôr imidžom predajcu so stále silnou reklamou a prehľadným webom.

hodnotíme vyhľadávače zájazdov
Vyhľadávanie zájazdov je možné pomocou názvu hotela, podľa kritérií typu zájazdu, alebo podľa typu stravy, dopravy a podobne. Je možné zadať skrátka všetko hlavné hneď z titulnej strany. Následne sa zobrazí zoznam výsledkov, niektoré hotely sa opakujú, to preto, že našlo výsledky viacerých cestovných kancelárií. Rôzna ale môže byť cena a typ služieb, pokiaľ ste presne neuviedli. Rozdielne ale môžu byť aj ceny detí. Hotely tu majú aj svoje hodnotenia klientov. Po kliknutí sa dostávate na vyhľadaný termín, ale môžete si vybrať aj z iných z roletovej ponuky pod obrázkami. Tá nie je vždy zoradená podľa nasledujúcich termínov a potrebný termín na august môže byť schovaný medzi septembrom. Na to pozor. Dole je podrobný popis poskytovaný cestovnou kanceláriou, a tiež formulár pre zadanie počtu osôb. Pri vpisovaní čísel sa ihneď prepočítavajú aj ceny. Z osobných údajov potrebujú email. Človek, ktorý neovláda prácu s emailom bude zrejme voliť skôr cestu pomoci cez telefón.

hodnotíme vyhľadávače zájazdov

Travel.sk
Ďalší známy poskytovateľ vyhľadávania funguje niekoľko rokov. Aj jeho dizajn vyzerá zastaralo, stránky totiž fungujú v rovnakej podobe už dlho. Klienti si zvykli a myslím, že to nie je ani problém, lebo svoju úlohu plní. Travel.sk prevádzkuje aj známy portál pocasie.sk podobný výzorom. Vyhľadávanie zájazdov funguje jednoducho z hlavnej stránky. Možností na vyhľadávanie je plno. Buď necháte prednastavené možnosti, kde je zaškrtnuté default všetko a len v roletových ponukách vyberiete, čo treba, alebo cez rýchle menu dáte ihneď hľadať, čo potrebujete.

hodnotíme vyhľadávače zájazdov
Ak zadáte akýkoľvek názov hotela, automaticky vám vypisuje možné výsledky v riadkoch pod oknom hľadania. Napríklad Grand Hotelov našlo vo viacerých exotických krajinách niekoľko. Aj tak sa dá dopracovať ku konkrétnemu hotelu. Pokiaľ ale nechcete hľadať cez konkrétne kritériá a prejsť si komplet ponuku, ako všade ani tu nechýba bočné menu s ponukou krajín a následne hotelov. Po kliknutí na hotel sa zobrazí vždy daný hotel aj logo predávajúcej CK. Aj vo výpise nižšie si nájdete logo cestovnej kancelárie, čím máte istotu, že kupujete z miesta, ktoré poznáte, respektíve ste u nich klientom. Po kliknutí na termín sa objaví aj podrobnejší popis a následne aj okienka pre vyplnenie počtov osôb. Zarezervovať sa dá zájazd zadaním mena, telefónu, emailu a počtu osôb. Zaujímavé je aj to, že každý zájazd má svoje ID číslo tzv „kód zájazdu“ a s tým je vyrukovať na call centrum, kde budú podľa identifikátora presne vedieť, aký zájazd máte na mysli. Pod formulárom sa nachádza výpis ďalších možných termínov, ktorý vyzerá a aj orientácia v ňom je trochu komplikovaná, respektíve je potrebné si všimnúť, že je rozdelená podľa Bratislavy, Košíc a samozrejme na počty dní.

hodnotíme vyhľadávače zájazdov

Zajazdy.sk
Systém pre vyhľadávanie zájazdov na Zajazdy.sk je trochu podobný na Inviu. Má príjemný a prehľadný dizajn, pekné prostredie a vyhľadávanie v niekoľkých roletách hneď na titulnej strane. Prejsť sa dá aj priamo do katalógov zájazdov. Prípadne ak máte číslo konkrétneho zájazdu, môžete doňho prejsť priamo po jeho zadaní vo vyhľadávaní. Zoznam krajín je naozaj pestrý, tie najpoužívanejšie sú hore, hneď po ruke bez dlhého hľadania. Len chýba v nich Maroko. Pri jeho vyhľadaní to ponúka oblasti Agadir ale nie Saidiu, pre ňu je tu pomenovanie Maroko. Ďalej sa tu nachádza aj typ dopravy Letecky a Letecky – Bratislava, čo nie je celkom jasné.

hodnotíme vyhľadávače zájazdov
Pokiaľ ale nezadáte presne zoznam kritérií, zobrazí sa viac hotelov. Podľa štátnej vlajky možno rozoznať požadovanú krajinu. Vždy je vidieť prehľadná tabuľka s cenami, fotkou hotela, názvom a krátkym popisom. Následne kliknutím na hotel sa dostanete k podrobnému popisu a k objednávke. Trochu je neprehľadné to, že sa tu nachádza niekoľko 2 lúžkových izieb a jej typov, možno pre menej znalého mohlo byť jednoduchšie priame zadanie počtu osôb a následné možnosti výberu typu izby. Pozor ale na jedno veľké plus. Ceny vidíte komplet aj s poplatkami. To si nikto nedovolí na Slovensku uvádzať, Zajazdy.sk trochu riskujú, vyzerajú na prvý pohľad drahšie. Ale sú kompletní. Súpis podrobných cien sa objaví po kliknutí na termín a pokračovanie. Tam je podrobný výpis, čo človek za čo platí.

hodnotíme vyhľadávače zájazdov

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply