Kniežatstvo Lichtenštajnsko: čím je zaujímavé, fakty a zaujímavosti

Lichtenštajnsko, malá európska krajina s rozlohou len okolo 160 kilometrov štvorcových, sa nachádza medzi Rakúskom a Švajčiarskom. Je obklopené horskými masívmi a prírodou neobyčajnej krásy. Pre stabilné a efektívne politické prostredie sa stalo domovom viacerých majetných podnikateľov. Geograficky je Lichtenštajnsko prevažne hornaté, s alpským reliéfom a úrodnými údoliami. Tieto údolia poskytujú ideálne podmienky pre poľnohospodárstvo a vinohradníctvo, pričom krajina je známa aj svojimi lyžiarskymi strediskami a turistickými trasami. Napriek svojej malej veľkosti, Lichtenštajnsko neustále dokazuje, že geografia nie je prekážkou pre jeho prosperitu.

Lichtenštajnsko a ich zaujímavosti

Politika a ekológia

Politicky je Lichtenštajnsko dvojitou vnútroštátnou monarchiou s parlamentnou demokraciou. Princ Hans Adam II. zohráva úlohu hlavy štátu, zatiaľ čo výkonnú moc vykonáva vláda pod vedením premiéra. Krajina má dlhú tradíciu politickej stability a prosperuje vďaka transparentnému právnemu systému a nízkemu daňovému zaťaženiu. Táto kombinácia politických a ekonomických faktorov prilákala mnoho medzinárodných spoločností a finančných inštitúcií, čo sa stalo základom jeho hospodárskeho úspechu. Napriek svojej malej veľkosti a obmedzeným zdrojom, Lichtenštajnsko si udržiava svoj vplyv na medzinárodnej úrovni prostredníctvom aktívnej diplomacie a účasti v rôznych medzinárodných organizáciách. Okrem toho, krajina sa snaží byť ekologicky udržateľná a hrať konštruktívnu úlohu v medzinárodnom úsilí o ochranu životného prostredia.

Lichtenštajnsko a ich zaujímavosti

Lichtenštajnsko a jeho stručné zaujímavosti

 1. Lichtenštajnsko je jednou z najmenších krajín sveta, nachádza sa medzi Rakúskom a Švajčiarskom. V rebríčku najmenších krajín je na šiestom mieste. Menšie sú len Vatikán, Monako, Nauru, Tuvalu, a San Maríno.
 2. Je to tiež jedna z najbohatších krajín na svete na obyvateľa.
 3. Lichtenštajnsko je jednou z mála krajín, ktorá je dvojitou vnútroštátnou monarchiou, kde vládne monarcha a princ. Ide o jediné dodnes fungujúce kniežatstvo na svete.
 4. Krajina bola pôvodne súčasťou Svätého rímskeho cisárstva a bola v čase svojho vzniku roku 1719 jedným z mnohých kniežacích území.
 5. Lichtenštajnsko je známe svojimi nádhernými hradmi a zámkami, ako je napríklad hrad Vaduz.
 6. Má dvoch susedov. Rakúsko a Švajčiarsko. Nemá prístup k moru.
 7. Vďaka svojej politickej stabilite je Lichtenštajnsko sídlom mnohých nadnárodných spoločností a finančných inštitúcií.
 8. Má veľmi nízky daňový systém, čo prilákalo mnoho spoločností a jednotlivcov.
 9. Lichtenštajnsky frank je oficiálnou menou krajiny. Používa sa však často aj CHF, švajčiarsky frank.
 10. Princ Hans Adam II. je súčasným kniežaťom Lichtenštajnska.
 11. Krajina má svoje vlastné lyžiarske stredisko v oblasti Malbun.
 12. Lichtenštajnsko je známe svojou vysokou životnou úrovňou a výborným zdravotníckym systémom.
 13. Má veľmi nízku nezamestnanosť.
 14. Kultúra Lichtenštajnska je ovplyvnená nielen nemeckým jazykom, ale aj švajčiarskymi a rakúskymi tradíciami.
 15. Krajina má veľmi malú armádu a spolieha sa na ochranu zo strany Švajčiarska.
 16. Vaduz, hlavné mesto Lichtenštajnska, je domovom mnohých kultúrnych inštitúcií a galérií.
 17. Lichtenštajnsko je známe svojimi krásnymi horskými scenériami a turistickými trasami.
 18. Krajina má veľmi vysokú hustotu motorových vozidiel na obyvateľa a je známa aj svojou dobrou infraštruktúrou cestnej dopravy.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply