Ak sa povie Česká republika v zahraničí, napríklad za Atlantikom, mnohí si spomenú na pivo, slávnu Prahu a možno pri zmienke o Prahe aj jej úlohu v známom filme Mission Impossible, ktorá odštartovala filmovú popularitu českej metropoly za oceánom. Menej sa vie o tom, že v Čechách si uvedomili veľkosť nakrúcania s Tomom Cruisom ešte vtedy, keď tam pôvodný prvý film nakrúcali, keď im nečakane špekulanti zvýšili ceny ubytovania a služieb napriek inej dohode. Filmári museli byť poriadne sklamaní, že sa im Praha nakoniec mimoplánovo poriadne predražila. Napriek tomu sa tam filmári vrátili, ale dlho nezostali. Už si dali pozor.
Praha určite vedie v rebríčkoch záujmu. Môže za to historická architektúra, dobrý systém zahraničných sprievodcov a tiež mnoho lokalít známych práve z filmov. Dobré pivo v neposlednom rade, Chodia na hradčany. na Malú Stranu, k slávnemu orloju, vypočujú si legendy o Tychovi de Brahe, Rudolfovi II., ďalších kráľoch a o sídle cisárstva rímskeho, či o Zlatej uličke a pod. Václavské námestie je uvednené ako miesto, na ktorom prebiehali slávne demonštrácie a protesty, ktoré zarezonovali v zahraničí. Karlov most priláka svojimi naj, históriou, materiálom, aj celým okolím. Praha je top destinácia v ČR, ktorá je známa aj tým, čo v ČR nikdy neboli.
Karlovy Vary (Karlsbad) sú známe svojimi minerálnymi prameňmi a liečebnými kúpeľmi. Sú známe na celom svete. Mesto láka návštevníkov aj svojou architektúrou v secesných a barokových štýloch a letným filmovým festivalom. Filmový frestival spôsobil, že Karlovy Vary sú pojmom vo svete filmu samým o sebe. Niečo ako Cannes. Pridajme si k tomu fakt, že v Karlových Varo ch sa nakrúcalo množstvo filmov, najmä James Bond Casino Royal a máte o dôvod navyše. Mesto pôsobí mimoriadne fotogenicky a je až neuveriteľné, aké nádherné zábešry je moné vyhotoviť pri každej dennej a nočnej hodine v kombiácií so svetlom, architektúrou a vodným kanálom.
Český Krumlov je historické mesto, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Jeho stredoveký hrad, úzke uličky a malebná rieka Vltava priťahujú turistov z celého sveta. Rieka tu vytvára neopakovateľnú slučku, meander a uličky unikátnu spleť historickej architektúry. Český Krumlov je nutné vidieť. Jeho ústredný kostol, historické centrum, aj okolie, opakovane účinkuje vo filmoch rôzneho veku a pôvodu.
Kutná Hora je známa svojou gotickou architektúrou a najmä kostolom sv. Barbory a chrámom Nanebovzatia Panny Márie. Neuveriteľným miestom je slávna kostnica Sedlec, ktorá je vybavená kosťami a lebkami viac ako 40 000 ľudí, čo je jedinečná, hoci temná atrakcia. Z kostí je vytvorených niekoľko umeleckých diel. Sú však pôvodné a nejde o žiadne moderné umenie. Nakrúcal sa tu film Requiem za rytierov z roku 1970, ako upozorňuje Facebook stránka Filmové miesta.
Brno je druhé najväčšie mesto v Českej republike a má bohatú historickú a kultúrnu minulosť. Návštevníci mesta smerujú najmä k Hradu Špilberk, ktorý ponúka výhľad na mesto, a k Vile Tugendhat, jedinečnému dielu funkcionalistickej architektúry. Mesto je tiež významné z pohľadu výstavníctva, keďže miestne výstavisko je frekventovaným priestorom mnohých významných výstav. historické centrum opakovane slúžilo mnohým filmom. Napríklad obhliadka dedičstva v komédii Dědictví, aneb… prebieha práve v Brne. Nakrúcal sa tu slovenský precenený film Trhlina, alebo Panna Zázračnica a mnoho iných.
You must be logged in to post a comment Login