Kúty na Záhorí majú raritu, dláždenú hlavnú cestu cez obec

Záhorská obec Kúty leží v blízkosti českých hraníc a mesta Břeclav. Zavíta sem práve mnoho tých, čo smerujú na južnú Moravu do vinárskych oblastí, alebo pokračujú ďalej. Pokiaľ prechádzate mimo diaľnice priamo cez obec, nemôžete minúť raritu, ktorou je stará dláždená cesta z čadičových kociek dlhá niekoľko kilometrov, ktorá prechádza obcou. Žiadna asfaltka, ale stará cesta, ktorá na Slovensku asi azda ani nemá obdoby. Kým mnohé takéto cesty vek nahradil asfaltovou, alebo ich veľmi rýchlo zaliali betónom, Kúty si aj napriek týmto pokusom udržali jej pôvodný tvar a zrejme aj vzhľad. Výrazne čierna cesta pripomína skôr pešiu zónu a aj na vozidle cítiť, že cesta nie je hladká.

Kúty
Autor fotografie: zaujimavosti.net

Cesta sa v obci pokladá za výrazne rizikový nehodový úsek, čo môže byť dôsledkom aj nerovností, ktorým sa chcú vodiči vyhnúť. Obec za celé roky vie, ako sa postarať o prípadné poškodenia cesty, a aj napriek občasným opravám sa stále v súčasnosti na ceste neobjavujú výrazné pokusy nahradiť ju celou asfaltovou. Uvidíme, dokedy táto rarita v obci zostane. Dnes táto cesta funguje ako hlavný cestný ťah cez obec, pretína ju v strede a prechádza v dĺžke možno troch štvrtín.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply