Festivalová turistika – obľúbená nie len na Slovensku

Veľké festivaly v Európe, v Nemecku, vo Fínsku, v Čechách a na Slovensku prilákajú množstvo návštevníkov. Kým niektorí svoje ubytovanie vyriešia hotelom, penziónom, prespaním u známych či nebodaj prespaním na stanici, pre ostatných je klasika a samozrejmá súčasť festivalovej turistiky aj prespanie v stanoch. Stanovačka na vyhradených miestach, kde riskujete pošliapanie nemotornými opilcami má niečo do seba, avšak tento popis nemožno brať za štandard. Mnoho festivalov ponúka naozaj príjemnú atmosféru a aj ľudia sú k sebe priateľskejší, každý drží spolu. Skrátka vzniká celkom iná atmosféra. Horšie je to ráno s toaletmi, kde stoja dlhé rady ľudí, či umývadlami, kde je viac rúk ako kohútikov. Tie jednodňové majú o problém menej.

Festivaly prilákajú ľudí z rôznych diaľok, pokiaľ získajú lístky, sú pozvaní priateľmi a podobne, dotiahnu aj ľudia, ktorí by inak nedorazili. Keď už niekto dorazí za festivalom, často sa zastaví aj do mesta, na nákup, pozrie si mesto, objaví pár zaujímavostí a podobne. Festivaly dokážu pohnúť turizmom a to výrazne. Zmobilizujú aj predajcov, ktorí prejavia záujem o postavenie stánkov a predaj na festivale. Polovica z festivalov láka aj obchodníkov nepotrebných blbostí, ktoré si inak nikdy nikto nekúpi. Šialené vlasy, blikajúce svetielka, blikajúce rohy na hlave a podobne. Sú ľudia, ktorí si nenechávajú ujsť jediný väčší koncert svojho hudobného idola. Sú ľudia cestujúci za Richardom Mullerom, za Polemicom, niektorými superstáristami. pokiaľ sa podarí pozvať veľkého hosťa medzinárodného formátu, potom niet sa čo diviť, že doraia aj fanúšikovia z Poľska, Česka, Nemecka, Rakúska, Maďarska aj krajín celkom ďalekých od našich hraníc, ako už neraz. V konečnom dôsledku sú hudobné festivaly v úzkom vzťahu s cestovným ruchom.

Festivalová turistika - obľúbená nie len na Slovensku
Festivalová turistika - obľúbená nie len na Slovensku

foto: po dohode s zaujimavosti.net

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply