V Banskej Štiavnici sa koná 8. ročník živého šachu a zábavy

Podujatie, ktoré tento rok oslávil svoj úspešný 8. ročník si nenechá každoročne ujsť množstvo domácich, ale aj turistov zďaleka. Na námestí v historickom centre mesta sa totiž 14. júla bv sobotu koná živý šach so skutočnými ľuďmi, v dobovom stredovekom oblečení a celkovo v stredovekej tematike je ladený aj celý deň, ktorý pozostáva z viacerých možností zábavy, rôznych vystúpení, hudby, šermiarskej šou a podobne.

Tohtoročný ročník podujatia usporiadaného opäť mestom Banská Štiavnica priláka určite aj šachistov, ktorí si svoje sily môžu zmerať so známymi šampiónmi, nebudú chýbať ani známe herecké tváre a rôzne súťaže pre deti. Vrcholom celého podujatia však bude spomínaný živý šach, kde si dvaja majstri so zaviazanými očami proti sebe zmerajú sily proti sebe posúvaním jednotlivých figúrok po veľkej šachovnici rozprestretej na dlažbe námestia. Figúrkami pritom budú reálni ľudia po šachovnici kráčajúci podľa inštrukcii šachistov a samozrejme bojujúci proti figúrke, ktorú musí vyradiť z hracieho poľa.

Čo uvidíte?
Počas dňa je pre návštevníkov pripravený historický šerm, jarmok, hudba, pouličné stredoveké umenie, sokoliari, stredoveké hry pre deti a rôzne ďalšie vystúpenia. Zaujímavosťou bude aj replika Gutenbergovho tlačiarenského prístroja s ktorou začal éru kníhtlače. Prístroj na podujatie prinesie slovinský majster Janež Rozman. Organizátori chcú prekonať doterajší rekord v počte osôb tancujúcich historické tance na jednom mieste. Cieľom je prekonať starší slovenský rekord. Či sa to podarí sa dozvieme po 19 hodine.

Zdroje: Banskastiavnica.sk, Zaujimavosti.net, Livechess.sk, foto: mgphoto.sk

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply