Kysucké Megoňky pri Čadci: kamenné gule potešia upraveným okolím

Celé desaťročia mohli objavovať záhadné milióny rokov staré pieskovcové gule na Kysuciach len tí, ktorí o nich vedeli. Pri ich skúmaní sa dalo trochu riskovať pohľadom z hora, alebo sa kochať pohľadom z dolného „dvora“ bývalého kameňolomu. Odhalené pieskovcové gule tu v niekoľkých rokoch mizli a tie najväčšie zostali ponechané ako hlavný turistický ťahák. Ak sem návštevník prišiel, veľmi dlhý čas nenachádzal žiadne informačné zdroje, alebo len skromné zázemie. Posledných pár rokov je však celé okolie upravené a plne si uvedomuje, že má v miestnom kameňolome raritu svetového významu.

Kysuce kamenné gule megoňky milošová

Kamenné gule v Milošovej – Megoňky

Milošová pri Čadci na Kysuciach má v lokalite Megoňky svetový unikát. Pri ťažbe kameňa v miestnom kameňolome našli záhadné pieskovcové gule a viac v ťažbe nepokračovali. Dobre rozbehnutá ťažba stihla odrezať výraznú časť kopca a ponechať dodnes rozoznateľnú jednu terasu pre ťažkú techniku. Dnes je táto terasa jednou z dôležitých prístupových trás k hornej časti lomu, kým základná prehliadka prebieha v dolnom „základnom dvore“.

Kysuce kamenné gule megoňky milošová

Milióny rokov staré pieskovcové gule lákajú turistov z celého Slovenska, príležitostne aj zo vzdialenejších kútov sveta. Zaujímavosťou určite je fakt, že tesne nad kameňolomom sa nachádza štátna hranica s Českou republikou. Ak by ťažba pokračovala, zrejme by došlo k medzinárodnej ťažbe, keďže časť kopca je už v Čechách. Ide o konečnú cestu v obci Milošová (v hornej časti obce sa hlavná cesta rozdvojuje, pričom jedna pokračuje k hraničnému priechodu a druhá vedie do Megoniek.)

Upravené okolie a priestory pre návštevníkov

Uvedomujúc si význam lokality sa v posledných rokoch výrazne zmenila. Dnes sa tu nachádzajú priestory, ktoré v zaujímavej drevenej architektúre spájanej konštrukčnou oceľou tvoria prístrešok. V jeho neuzatváranom vnútri sa nachádza niekoľko informačných tabúľ o prírode a guliach. Nachádza sa tu pódium použiteľné pre kultúrne podujatia, aj smetné nádoby. V čase našej návštevy nevynášané a niekoľko mesiacov bez akéhokoľvek záujmu. Zaujímavý je však prírastok lavičiek z dreva s úpravou predlžujúcou ich životnosť.

Kysuce kamenné gule megoňky milošová

Miesto je reprezentatívnejšie, hodné prírodno-geologickej hodnoty a zároveň vhodné do lesného prostredia Kysúc. Drevená architektúra je v tvare veľkej gule, čo pripomína práve miestnu raritu. Inou zaujímavosťou je fakt, že sa na tomto mieste odohráva sci-fi román Zastavený čas (martinus.sk | bux.sk).

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply