Ropný prameň na Kysuciach v obci Korňa je o niečo atraktívnejší

Kysuce sú zaujímavým severoslovenským regiónom, ktorý najviac láka na Múzeum kysuckej dediny, no budú to predovšetkým prírodné krásy a geologické útvary, ktoré zaujmú najviac. V obci Korňa neďaleko Turzovky a miestneho pútneho miesta Živčáková, sa nachádza v jedom z miestnych polí vo svahu ropný prameň. Výver ropy zo zeme, ktorej síce nie je tak veľa, aby tu vznikli ropné čerpadlá, no dostatočne zaujímavý a lákavý pre návštevníkov výnimočných a jedinečných miest.

Ropný prameň v Korni, ©copyright

Dlhé roky sa mohol návštevník o prameni dozvedieť len z jednej cedule pri miestnej rieke na hlavnom cestnom ťahu a odhadom vystúpať po poľnej ceste až k nemu. Dnes je toto miesto celkom iné. Nikto sa nestratí a aj výsledný pocit je o niečom celkom inom. Oplatí sa ho navštíviť.

Korniansky ropný prameň

Ak zavítate do Korne, toto miesto nemôžete minúť. Na hlavnej ceste sa pri rieke objaví na brehu parkovisko aj informačná ceduľa. Zastaviť tu môžu aj autobusy, v prípade, ak je dostatok miesta. Z tohto miesta je to len pár desiatok metrov k pevnejšej ceste, na opačnej strane vozovky. Cestička vedie trochu strmším stúpaním k lúke nad domami. Ide o roľu, kde sa prameň našiel. Je to opäť len pár desiatok metrov. Nič náročné, aj keď pre kočík a vozíčkarov neprístupné. Návšteva dnes je však o niečom celkom inom, ako po celé roky predtým.

Novinky a vylepšenia, ktoré vylepšujú komfort

Korňa si uvedomuje, že tu je jedinečná atrakcia a tak to aj začalo vyzerať. Ropný prameň už nie je len mastná ropná kaluž na trávnatej lúke, z ktorej nadbytočná ropa tečie do potoka. Prameň má kamennú úpravu. Neznečistíte sa, a pritom stále máte možnosť vidieť, čím ropný prameň je a ako vonia. Vybudovali tu drevenú vežu, aké bývalý svojho času na podobných miestach, kde sa však ťažila. Je tu aj zábradlie, inštalované nejaké umenie, ale tiež prístrešok so sedením pre rodinný piknik, alebo odpočinok žiakov počas výletov.

Miesto vhodné pre školské exkurzie dnes poskytuje viac informácií, ale tiež úkryt pred slnkom, dažďom a upravené je tak v podstate pre celoročné návštevy.  O miesto sa starajú, čo je vidieť a je len veľkým plusom, že takéto ho nájdu aj ďalší a ďalší návštevníci v budúcnosti.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply