Filmový turizmus je stále pojem, akému sa na Slovensku neprikladá veľká vážnosť. Vyrážame do Írska v tlačeniciach obzerať miesta, aké pred Hrami o tróny nikto mimo „echt“ dobrodruhov a miestnych nikto nenavštevoval. Prechádzame jordánsku púšť, aby sme videli miesta z nakrúcania Hviezdnych vojen a novej sfilmovanej Duny, ale doma si veľmi s pojmom filmový turizmus veľa nespájame. Pritom šance máme, iba ich stačí uchopiť. Zaujímavá kniha, ktorá práve vychádza pod názvom Filmové miesta, prináša pohľad na to, ako vzniká film, čo k tomu potrebuje a aké miesta na Slovensku si už vo filmoch zahrali. Kde sa čo nakrúcalo, akými miestami vytvárali filmári filmový zástup a čo všetko dokázali stavitelia kulís na Slovensku pre konkrétny film postaviť. Kniha Tomáša Galierika prináša pohľad na nálož filmového výberu, ale zároveň poukazuje aj na to, do akej miery sa ktoré filmové zaujímavosti ďalej využívajú. Napríklad v turistickom ruchu.
Foto: Pláž Kho Phi Phi v Thajsku, slávna pre film Pláž (The Beach, 2000), pixabay
Pláž v Thajsku Kho Phi Phi Lee je krásna tak ako aj tisíce ďalších pláží. Lenže táto skolabovala pre nápor turistov a aj miestny ekosystém mal namále kvôli extrémnej popularite. Objavila sa vo filme Pláž (2000) s Leonardom di Capriom a stala sa snom ľudí z celého sveta. New York je plný filmových miest od gangsteriek po zamilované slávne filmy. Zotrvajte pri fontáne v Central Parku dve hodinky, posedávajte po lavičke, koľkí prídu s fotografiou filmového záberu, alebo sa zhovárajú o filmoch, ktoré sa tam nakrúcali. John Wick, Sám doma, alebo nejedna romantická záležitosť. Ulica, kde sa mal odohrávať seriál Priatelia, má neustále nejakého návštevníka, ktorý dvíha hlavu hore, aby videl ich apartmán. Samozrejme, že ak sa seriál nakrúcal na opačnej strane USA v Los Angeles, nič tam nenájdu.
Koľkým príde na um King Kong, keď sa pozrú na Empire State Bulding? Alebo Krotitelia duchov, keď sa postavia pred slávnu požiarnu stanicu, v ktorej mali svoje filmové sídlo? České Hoštice u Volyně sú tiež slávne a pozná ich aj každý Slovák. Socha Škopkovej je síce groteskná, ale existuje a ľudia sa pri nej radi fotia.
Foto: nemecký zámok Moritzburg, na ktorom sa nakrúcali Tri oriešky pre Popolušku. pixabay.com
Možno nepoznáme podľa názvu nemecký zámok Moritzburg, no podľa vzhľadu by ho už spoznal ktokoľvek. Nakrúcala sa v ňom slávna rozprávka Tri oriešky pre Popolušku. Celý zámok má pre českých turistov vedľajšiu vlastnú loveckú výzdobu a históriu. Idú kvôli Popoluške. Aj pre nemeckých návštevníkov je lákavá. Má tu figurínu, šaty a aj rôzne podujatia. Moritzburg žije filmovým turizmom. Stále nehovoriac o tom, ako veľmi Chorvátsko, národné parky a Plitvické jazerá žijú slávnych náčelníkom Apačov. Tisíce turistov smerujú do Chorvátska pre prírdu zachytenú vo filmoch o Winetuovi a more vidieť pritom vôbec nemusia.
Sú to skrátka slávne filmy, ktoré presiahli hranice. Spojenie s filmom sa tam uchopí, relikvie zachovajú a udržiavajú. Propaguje sa toto spojenie a vedia o tom všetci. Občas je vo svete nakrúcaný nejaký film a o jeho existencii ste ani nemuseli vedieť. Stáva sa to vo svete bežne. Jednoducho na vás zapôsobí marketing cieľovej destinácie a informácia, že tu Pierre Richard niečo nakrúcal. Následne nám miesto pripadá vzácnejšie. Hoci ešte netušíte, čo to bol za film a kto je Pierre Richard. Film má moc pridať stupienok, alebo celý stupeň atraktivity k dobru. Je niečím navyše. Ale to, že Šíleně smutná princezna využila vo filme ten istý zámok, aký sme videli vo Fantagirhó, sa vlastne na Bojnickom zámku nikdy nedozvieme. Ak by nás aj lákal film, nemáme šancu bez cieleného vyhľadávania nájsť takéto informácie.
Že v obci Háj nám stojí obrovský anjel z amerického vojnového filmu Za nepriateľskou líniou, vedia len tí, ktorí sa pochvália fotografiami, ale žiadne veľké promo tomu nikto nerobí. Pritom je to originálny pôvodný anjel ku ktorému sa viaže množstvo príbehov a zaujímavostí. Ako prezrádza kniha Filmové miesta množstvo zaujímavostí z prostredia filmu, aj tu pripomína, že šlo o dar. Filmári sochu venovali obci, pretože im poskytla zázemie aj priestory na rozloženie filmovačky a pomohla pri realizácii filmu.
Je len málo miest, ktoré existujú len vďaka filmu a dodnes sa s nimi tento film spája. Je takou napríklad fontána z filmu Fontána pre Zuzanu v bratislavskom Ružinove. Upozorňuje na to aj informačná ceduľa hneď vedľa fontány. Aj na starú lipu, ktorá účinkovala v Jakubiskovom filme Sedím na konári a je mi dobre, (ktorý sa mal údajne pôvodne volať Visím na konári a je mi dobre) upozorňuje ceduľa so zmienkou o filmovaní. Nájdete ju v Riečnici na Kysuciach. Takýchto cedúľ je potom mimo anjela a Háj naozaj málo. Atraktívnym miestom je vďaka filmu Obchod na Korze Sabinov a jeho stredoveké námestie. Hoci originálny dom z nakrúcania nestojí, vybudovali jeho repliku aj s pamätnou tabuľou. Zaujímavé však je aj venovanie priestoru filmu na Oravskom hrade v ich stálej výstave, aká si filmovú slávu neustále pripomína. To sú svetlé výnimky a našli by sme ich už len zopár.
Dosiaľ azda najväčšie promo spojené s filmovaním na Slovensku sme zažili pri uzatvorení diaľnice na Kysuciach kvôli nakrúcaniu seriálu Jack Ryan, no pre reálny turizmus, s ktorým by sa dalo pracovať, nikto nesiahne po rozprávkových témach. Nakrúcali sa ich desiatky, od Vychylovky po Bojnický hrad. Chýbajú podujatia, pripomienky, výročia, zmienky o nakrúcaní filmov, premietanie, suveníry spojené s filmami, alebo obyčajné fotosteny s výrezom na hlavu.
Filmový Pepek námorník je u nás neznámy film, no kulisy z neho postavené na ostrove Malta sú najvyhľadávanejšou kuriozitou ostrova a azda najslávnejšia verejnosti otvorená filmová scéna mimo Hollywood na svete. A to film stál z dnešného pohľadu súčasného návštevníka za nič. Jeho výhodou bolo, že existoval záujem ponechať kulisy na mieste a existoval ďalší záujem udržať ich a využiť. U nás nič také neexistuje. Aj preto má Malta The Popeye Village a na Slovensku nie je nič. A pritom mohli by sme prilákať akýkoľvek žáner a aj tie najslávnejšie mená….
Foto: Dedinka Pepka námorníka, ktorá bola pôvodne veľkou filmovou kulisou, ponechaná ostrovu Malta ako turistická atrakcia. Autor: Tomáš Galierik
Ako sa v samotnej knižke píše, filmový turizmus nemá byť hlavným ťahákom, ako dotiahnuť do niektorých miest turistov. Môže byť skôr doplnkom, nejakým prídavným nástrojom k iným nástrojom. Dá sa to pritom aj bez toho, aby sa narúšali ochranné známky, názvy filmov, autorské práva, všetky copyrighty na kostýmy, dizajn, logá a podobne.
Po celom svete vidíme príklady toho, že aj keď nemusí byť priama spolupráca s tvorcami a filmovými štúdiami, môže fungovať samostatne, nenásilne a legálne. Stačí pritom riadenie turizmu na miestach a lokalitách ponechať ľuďom, ktorí sa dokážu orientovať v tom, ako pripraviť niečo zábavné a lákavé pre ľudí a vyvolať u nich záujem cestovať, vidieť zažiť. Vedia tieto nápady uchopiť, realizovať aj udržať. Tak ako nám chýbajú filmové ateliéry, chýba na Slovensku aj riadna skúsenosť s filmovými podujatiami. Nie filmovými festivalmi, ale podujatiami viazanými na lokalitu. Pripomínajúc si konkrétny film, jeho tému, myšlienku, či scény a zábavu.
Na slávne Dračie srdce si nikto nespomenie na celom Čachtickom hrade. Na Fantagirhó a zlú kráľovnú rovnako tak na Bojnickom zámku. V Terchovej vzniklo viac ako 70 celovečerných filmov a neexistuje v nej jediná zmienka, poriadna informácia, informačná tabuľa, alebo zachované filmové kulisy. Ani výstava venovaná rekvizitám, ktorá by mala plnohodnotnú podporu obce, kraja, či štátu.
Sú ľudia, ktorých dôvod vycestovať je práve film a seriál. Nejde pritom vždy o horlivých turistov, ale možno naopak. Pasívnych chodcov, avšak milovníkov filmov, fanúšikov konkrétneho herca, deja, myšlienky filmu, alebo čohokoľvek čo je celkom mimo všetky cielenia marketérov a obchodníkov. Skrátka filmový fanúšik chce vidieť niečo filmové a vôbec nemusí ísť o jeho obľúbený film. Ako aj knižka Filmové miesta uvádza, filmový turizmus nie je striktným typom turizmu, aký by prilákal len filmového nadšenca. Pomer záujmu o film a cestovanie nie je jasný a nikdy nebude. Atraktívna je však už samotná kombinácia a tá zmysel určite má. Bola by aj na sérii poštových známok, na pohľadniciach, na informačných tabuliach, aj v regionálnom či lokálnom marketingu.
Viac o knižnej sérii Filmové miesta na bux.sk alebo filmovemiesta.sk
You must be logged in to post a comment Login