Liptovská Mara má viac ako 40 rokov a stále láka množstvo návštevníkov

Liptovská Mara láka turistov z blízka aj ďaleka. Poskytuje totiž vynikajúci priestor pre vodné športy, rybolov, kúpanie aj plavbu výletnou loďou. Ak patríte k priaznivcom vodných športov, zbaľte si potrebné veci a vyberte sa prežiť niekoľko dní na brehu liptovského mora.

Liptovská Mara, priehrada

Už viac ako 40 rokov

Liptovská Mara slúži už viac ako štyridsať rokov. Pomenovanie získala podľa zaniknutej obce, po ktorej zostal len gotický kostol a budova fary. Zo všetkých zaliatych obcí v čase stavby presídlili viac ako 4000 obyvateľov. Liptovské more patrí k systému priehrad s názvom Vážska kaskáda. Stavbou Liptovskej Mary sa zabránilo mnohým povodniam, ktoré oblasť dovtedy sužovali.

Raj pre každého

Pre ľudí aj zvieratá. V priehrade trvalo prebýva až tridsať druhov rýb, zároveň sa stala významnou ornitologickou lokalitou. Žije tam napríklad žeriav popolavý, chochlačka vrkočatá, potápač veľký a mnoho ďalších druhov vtákov.

Liptovská Mara, priehrada

Ak prídete k Liptovskej Mare, nemusíte sa len kúpať vo vode. Športoví nadšenci sa môžu dosýta vyšantiť na vodný lyžiach, pri potápaní, windsurfingu či jachtingu. K dispozícii na Liptovskej Mare máte aj požičovňu skútrov, vodných bicyklov či člnov.

Užiť si môžete aj vyhliadkovú plavbu. Čarovná plavba loďou v spojení s dokonalým výhľadom na Nízke Tatry, Chočské vrchy či Západné Tatry jednoducho dostane každého. Loď Mária má pôvod z Ruska a kedysi by sa do nej zmestilo až 90 ľudí, niektorí by ale museli stáť. Kvôli väčšiemu pohodliu sa kapacita neskôr znížila na 55 miest. Návštevníci sa tak môžu usadiť a naplno si užívať výhľad z lode.

Jeden deň pri Liptovskej Mare však rozhodne nestačí. Nájdite si preto aj vhodné ubytovanie. Možností je na okolí rozhodne veľa, takže si každý nájde to svoje. Možno vás osloví ponuka domácich privátov alebo dáte prednosť chatám čiLiptovská Mara láka turistov z blízka aj ďaleka. Poskytuje totiž vynikajúci priestor pre vodné športy, rybolov, kúpanie aj plavbu výletnou loďou. Ak patríte hotelom. Tí s dobrodružným duchom si zase môžu vybrať stanovačku.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply