V Richardových stopách po Slovensku, hrdinovi z knihy Zastavený čas

Hrdina neobyčajného knižného dobrodružstva Zastavený čas, Richard, precestuje západné Slovensko len na bicykli, alebo po vlastných. Dobrodružný príbeh hovoriaci o jedinom konkrétnom momente, v ktorom zastane čas a všetko, okrem jediného živého človeka, je do určitej miery fantasy žánrom.

Sci-fi príbeh E-kniha Zastavený čas
zdroj: animo.sk, pohľad na Megoňky a záhadné kamenné gule

Zastavený čas nie je reálna vec, hoci, človek nikdy nevie. Richard v knihe zastaví čas, netuší ako a vlastne ani sám netuší, že ho zastavil on sám. Nazdáva sa, že sa to všetko deje pre nejaký vyšší cieľ a tak sa vydáva využiť svoju šancu. Problémom však je, že sa ocitá na odľahlom severnom Slovensku a jediné príležitosti na využitie zastaveného času sa mu sprvu javia len tie v Bratislave. Lenže ako chcete cestovať autom, či vlakom, ak ste jediný, čo nestojí v čase? Bicyklom a peši. Autor Tomáš Najt v knihe hlavného hrdinu posiela na rôzne známe, aj menej známe miesta. Ktoré napríklad?

Príbeh začína na Kysuciach a po dlhšom „čase“ aj skončí

Príbeh začína svoju zapeklitú situáciu na Kysuciach. Lokalita Megoňky v mestskej časti mesta Čadca s názvom Milošová je málo známa. Nachádza sa tam pritom svetová rarita v podobe miliónov starých presných kamenných gúľ. Kamenné gule tu odhalili v kameňolome. Vďaka knihe sa čitateľ dozvie aj fakty o tom, že stoja priamo na hranici s Českou republikou. Je tak možné, že aj Česi majú svoje gule, len ešte nevyholili svoj kopec.

Hlavný hrdina uniká do Čadce, okresného mesta, len čo zastaví čas a rozhodne sa konať. Tam sa čitateľ zoznamuje s pešou zónou aj nešťastnou fontánou, s ktorou majú dodnes niektorí miestni nevybavené účty, či len názor nenázor. Autor naráža na podobu niektorých častí mesta, no veľmi sa tu nezdržiava. Odhodlaný uniká viac na juh. Do Žiliny a bez zdržiavania prechádza až k Hričovskému hradu. Miestnej zrúcanine a do centra obce. Pokračuje do Považskej Bystrice, kde sleduje zrúcaninu hradu a prechádza mestom s cieľom nepokračovať po diaľnici a nedýchať tak výfukové plyny. Zvolí si tak zelenšiu, hoci nie veľmi správnu trasu.

Čičmany drevené domčeky

Po peripetiách s nešťastníkom na ceste, prechádza obcami a lesmi, cez ktoré sa s komplikáciami dostáva cez neznáme horské rozbité cesty až do Čičmian. Čičmany ako rezervácia ľudovej architektúry, typ múzea, ktoré sa nachádza na svojom pôvodnom mieste bez sťahovania budov, je to spomenuté v rámci niekoľkých budov. Spomína sa zelená tráva, aj miestne pódium, no keďže je zastavený čas, nemá možnosť vnímať miestnu kultúru, či prípadné vystúpenia. Navštívi Lefantovce, Dražovce, Nitru, aj okolie Serede. Nákupné centrum v Trnave, no kľúčovým pre príbeh bude príbeh odohrávajúci sa v Senci. Miesta, s ktorými sa tu čitateľ stretáva už síce sú úplnou fikciou, no zábavnou budú hlavne pri čítaní záveru knihy.

Stretávame sa s dedinkami v okolí Bratislavy. Sú to Chorvátsky Grob, mesto Svätý Jur, alebo Veľký Biel, kde nechýba zmienka na miestne vodné plochy a zabudnutý kaštieľ, o ktorom vie len málokto. Opakovane je tak príbeh zvláštnou knižnou verziou „road booku“, podobne ako sa prezentujú takzvané „road movie“, filmy, ktoré nezostávajú na jednom mieste, ale sú neustále v pohybe.

Bratislava a bratislavský hrad

Bratislava je taktiež mimoriadne dôležitá pre celý dej príbehu. Na rôznych existujúcich miestach, aj poupravených fikciou. Podniky a lokality naozaj existujúce, so svojimi popisovanými problémami, ako aj nedostatkami, sú v príbehu inšpirované skutočnými spojitosťami a tým, čo sa v nich naozaj nachádza. Autor tak trochu zaryje aj to krimi žánru a spolieha sa na obzvlášť trúfalé riešenia zločinov a zločincov. Zastavený čas totiž využíva na nie len osobné pomsty, ale aj pomsty niekomu inému.

Kniha Zastavený čas

Kniha Zastavený čas bola vydaná v máji ako e-kniha. Ide o neobyčajný knižný počin, ktorý neláme rekordy a predsa je niečím zaujímavá. Netradičná podoba príbehu jedinému muža, ktorý sa musí vysporiadať so samotou a svetom,  v ktorom je jediný v pohybe len on sám, bola písaná na mobile. Celý príbeh tak vznikal ako množstvo drobných poznámok o miestach, ktoré hlavná postava postupne navštevuje, alebo sa do nich výnimočne vracia. Dosiaľ sa o nič podobné zrejme nikto nepokúsil. Autorom je Tomáš Najt, ktorý sa pre niektoré časti inšpiroval vlastnými návštevami, kým drsnejšie nápady a krimi zápletku kombinoval fikciou, ako aj skúsenosťami z okolia.

Prečítajte si aj recenzie na knihu napríklad tu:

Informácie:

Knižka je v predaji v najväčšom kníhkupectve Martinus.sk, vydaná je v novej knižnej edícii ANIMO, v malom vydavateľstve J&D Media. Tomáš Najt, autor eknihy, sa narodil na Kysuciach a považuje sa za Kysučana, hoci jeho predkovia pochádzali z Terchovej a Záhoria.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply