Londýnske oko, ruské koleso lákajúce milióny turistov

Jednou z najväčších moderných atrakcií súčasného Londýna je Londýnske oko, technicky zaujímavé mohutné ruské koleso, ktoré je postavené na brehu rieky Temža a ponúka nádherný výhľad na takmer celé mesto, najznámejšie budovy a to z pomaly meniacej sa výšky a vzdialenosti. Môže za to najmä 135 metrov vysoká konštrukcia s priemerom 120 metrov. Koleso sa tak stalo najvyšším ruským kolesom v Európe a na jazdu v ňom sa vystáva dlhý rad. Patrí medzi najpopulárnejšie a v čase Valentína a Silvestra medzi bezpodmienečne najžiadanejšie atrakcie Londýna. Podľa niektorých štatistík počet návštevníkov ročne prekonáva 3 milióny. Najlákavejší je výhľad, pomalá jazda a výnimočne aj súkromie, ktoré mladí muži už pár krát využili na žiadosť o ruku svojej priateľky.

Niekoľko technických údajov
Postavené bolo v decembri 1999 a do prevádzky ho uviedli 9. marca 2000 slávnostným otvorením už aj pre verejnosť. V decembri po dokončení totiž britský premiér Tony Blair otváral London Eye len symbolicky. Stavba trvala celý jeden rok a jeho autormi sú Frank Anatole, Nic Bailey, Julia Barfield, Steve Chilton , Malcolm Cook, David Marks a Mark Sparrowhawk. Koleso postavili na platformách v samotnej Temži. K pevnine ho púta silná konštrukcia, ktorá prechádza až na miestne menšie námestíčko. Po celom obvode oceľového kolesa sa nachádza celkom 32 kapľúč, ktoré predstavujú počet londýnskych štvrtí. Každá váži okolo 10 tona kapacitu má 25 ľudí. Občas aj pri plnom záujme turistov sa však nerobí presný počet. Niekde ich je 20, niekde 28. Odhaduje sa, že počet ľudí, ktorí navštívili London Eye presahuje 30 000 000.

Doprava sem
K oku sa dá dostať z metro stanice Waterloo, alebo pešči z Westminsteru a Big Benu. London Eye totiž stojí na dohľad od týchto známych miest a nedá sa minúť. Od Big Benu je to asi 15 minút chôdze cez most na druhý breh Temže a ďalej k oku okolo miestneho akvária.Viac o Londýne a atrakciách aj na stránkach http://london.cestovanie.biz

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply