Na Kysuciach majú vlastnú Eiffelovú vežu

V obci Svrčinovec, ktorá je známa ako hraničná obec s Českou republikou, sa nachádza jedna malá zaujímavosť. Nejde o pravú Eiffelovku, ako sa dá z názvu krátkeho článku vydedukovať, ako skôr o menšiu repliku. Táto neposkytuje tak úchvatný výhľad na Paríž, v podstate ani nie je prístupná na nejaké bezpečné vylezenie a posedenie. Eiffelova veža na Svrčinovci je skôr zábavka, o to viac tematická, že stojí pri moteli Paris.
Pôsobí však pusto, umiestnená je hneď vedľa betónového múra, v okolí nemá žiaden park ani nič príliš vhodné na eiffelovku, napriek tomu že ide len o repliku. Napriek neoriginálnosti je pekná, dôverne kopíruje tvary pôvodnej veže. Dal si ju postaviť Grzegorz Piotr Grzegorowski pre svoju lásku k Parížu. Na Slovensku ale nie je jediná svojho druhu. Je ale jedna z dvoch. Tú druhú nájdete pred dieľnou umeleckého kováča v Novom Ruskove na východe Slovenska.

Eiffel Svrcinovec

Zdroj foto: http://svrcinovec.com

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply