Filmovanie na krásnych miestach Slovenska prináša nie len filmový výsledok, ale je prínosom aj pre región a samotné miesto. O to viac, ak si s úspešným filmom miesto spojíme a pre film ho aj prídeme navštíviť. Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke a lesná železnica – Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) sú aktuálne do 24. marca verejnosti neprístupné. Zväčša je v múzeu jeho sezóna až v jarnom plne rozkvitnutom období a veľké podujatia sa s ním spájajú už v máji. Návštevníci sa však pri bráne múzea objavujú počas celého roka. Aktuálne je však celý areál, hoci zatvorený, no využívaný filmármi.
V múzeu sa pripravuje historický film z obdobia II. svetovej vojny, alebo tiež z obdobia pred ňou. Objavia sa v ňom viacerí slovenskí, aj zahraniční herci, filmové zvieratá a rôzne zimné, jarné, či letné scény. Ľudia na Kysuciach sa môžu tešiť, že sa ich významné múzeum opäť stane filmovým miestom, ale na svoje si prídu aj mnohé hotely, penzióny a ubytovacie kapacity v okolí až po Oravu, kde taktiež prebieha nakrúcanie. Rozsiahly filmový štáb totiž svojim príchodom prináša kapitál, záujem o služby, stravovanie a aj do zahraničia vysiela odkaz, že sú naše regióny pripravené účinkovať vo filmoch a spolupracovať na filmoch. Zostáva už len nenarušovať nakrúcanie, neprichádzať k múzeu autom, ani pešo a nevchádzať do žiadnych záberov, hoci diaľkových. Znamenalo by to tožiž zásadné predražovanie filmovej produkcie.
Skanzen vo Vychylovke je vo filme využívaný už niekoľko desaťročí. Upozorňuje na to Tomáš Galierik, kulturológ a autor kníh Filmové miesta (1 + 2). Kysuce majú v knihe, podobne ako Vysoké Tatry, opakujúci sa priestor. V minulosti sa spájal s filmom Pole neorané, Jaškov sen, so seriálom Teta, ale tiež s filmom Želary s Aňou Geislerovou v hlavnej úlohe. V novšej filmovej tvorbe sa spája s rozprávkou Čertovské Pero s Judit Bárdoš, Legenda o lietajúcom Cypriánovi, ale medzi poslednými filmami možno spomenúť aj podarenú Zakliatu jaskyňu.
You must be logged in to post a comment Login