Na Markíze v správach dovolenkárom radili sprostosti

Novinári nie sú nikdy odborníci na všetko, dokázali to aj podivnou reportážou o nákupe zájazdov 1. augusta v hlavnom večernom spravodajstve. Dovolenkárom odporúčali, aby si pri nákupe zájazdov spísali všetky svoje požiadavky a dali si ich potvrdiť cestovnou kanceláriou. Akoby tieto vety pripravil človek, ktorý nikdy ani len v cestovnej kancelárii nebol a nikdy nikam necestoval. Podľa tvrdenia televízie je nutné pri nákupe zájazdov spísať svoje požiadavky. Možno ak tak po papuli. ľudia z brandže vyskakovali z kože. Nie len, že je nemožné garantovať neplatené služby, ale s takouto požiadavkou si ťažko bude ničiť život konkrétny zamestnanec, ktorého očividne ešte pred absolvovaním zájazdu už zahŕňate do pripravovanej súdnej žaloby. Reportáž nebola robená v spolupráci so žiadnym odborníkom na cestovný ruch a ani so žiadnou cestovnou kanceláriou.

Hotelové ubytovanie

V realite to funguje inak
Ak si zaplatíte výhľad na more, tak si to môžete dať do požiadavky na zmluve, no neexistuje nárok v prípade neplatenej požiadavky. Ak ide o samostatne platenú službu, nemôžete ju čakať zadarmo. Ak si ju uhrádzate, potom to máte uvedené na zmluve. Rovnako tak ako máte na zmluve aj typ stravovania a ostatné vlastnosti. Ak si žiadate na dovolenke izbu vedľa niekoho iného, víno konkrétnej značky, v lietadle sedenie niekde vpredu, najlepšie rovno namiesto pilota, uvedomte si, že cestujete turistickou triedou a nie vlastným lietadlom do vlastného hotela. Každý chce niečo viac, aj preto sú služby často za príplatok. Spisovať však niečo na samostatné tlačivo stopercentne vystraší toho, koho o potvrdenie požiadate. Spraví to zrejme niekto, čo nevystrčil päty z domu a cestuje po prvý krát. Hlúposť, akú radila televízia nemá u nás obdoby, cestovné kancelárie nikdy nič také nepotvrdzovali a nepotvrdzujú, ba dokonca reportáž odznela, akoby malo ísť o samozrejmosť. Pýtali sa bežného zamestnanca cestovných kancelárií, aké problémy ho čakajú, ak sa objaví „mačo s našetrenými peniazmi“ a výzbrojou takýchto informácií?

Je potrebné si uvedomiť, že formulovať požiadavky na nejakom papieri nie je štandardné a hlavne akýkoľvek skúsenejší právnik, či len typický chytrý „dobrák“ by tak dokázal vytvoriť šialený problém. Skúste do takého papiera naformulovať vetu, že požadujete adekvátnu a vhodnú stravu. Potom aby špekulant operoval s tým, že táto strava pre neho vhodná nebola a chce odškodné, pretože to má potvrdené na papieri od zástupcu cestovnej kancelárie.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply