Skrytá reklama cestoviek v médiách za málo nákladov

Cestovné kancelárie vedia ovplyvniť zmýšľanie ľudí. Nákup zájazdu nie je lacná záležitosť a vedieť si uchmatnúť z koláča zákazníkov čo najviac pre seba je nakoniec zarobiť a vyniknúť. Ideálne je prepašovať reklamu do Televíznych novín, kde by sa objavovať nemala. Prekvapila však okázalá reklama na celkom novú, ešte nie turisticky objavenú arabskú krajinu, ktorú ponúka len zopár cestoviek.

Dovolenka a more

V žiadnom prípade sa neukázal názov cestovnej kancelárie, no ak je raz reklama na túto krajinu, ľudia veľmi rýchlo smerujú len tým smerom, kam smerovať mali. Prepašovať reklamu na krajinu je ľahké. Stačí pozvať médiá, ponúknuť im zaujímavosti a nalákať ich na krásy. Dopraviť k týmto krásam však následne vedia len konkrétne cestovky a za peniaze. V konečnom dôsledku tak ide o reklamu, no nie každý si to uvedomuje. Predtým prekvapila podpora na TV JOJ a Markíza v hlavnom spravodajstve v tom samom týždni konkrétnej časti Cyprusu presne takým spôsobom ako to prezentuje aj nemenovaná cestovná kancelária. Nedávno zazneli v hlavnom spravodajstve aj reklamy na údajne slovenský Karibik v oblasti Kalábrie. V čase, kedy bola Kalábria v ponuke len na určitom mieste.

Imidž krajín môžu poškodiť vyhlásenia cestovných kancelárií. Najmä také, ktoré odprezentujú vyjadrenia, kedy spomenú rušenie zájazdov a dôvod „nepokojná situácia“ či „menší záujem turistov“. To môže vyvolať podvedomie o neatraktivite. Žiaľ takéto vyjadrenia sa dejú, vyjadrujú sa k zrušeným letom dokonca aj cestovné kancelárie, ktoré vôbec neprevádzkujú vlastné lety a nakupujú letenky u iných prepravcov v lietadlách, ktoré tak či tak odletia. Prijímajú príležitosť vyjadriť sa v médiách o zrušení ponuky do danej krajiny s nulovým nákladom vzhľadom k neprevádzkovaniu vlastného letu, no takéto vyhlásenia vedia aj ovplyvniť vnímanie ľudí, vedia tiež vyvolať dojem, že lety do danej končia. Nedajte sa preto presvedčiť len médiami. Skúste nazrieť vždy na aktuálne ponuky a na názory vo viacerých cestovných kanceláriách. Porovnávajte a objavíte oveľa viac.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply