Turecká Alanya má novú atrakciu, lanovka z pláže na hrad

Aj lanovka vie byť spestrením ponuky cestovného ruchu, o to viac, ak je to na atraktívnom mieste. Alanya, známe turecké turistické letovisko, dokáže prilákať milión turistov na hotelové služby, pláže, nákupy, no zároveň na miesta, ktoré z letoviska robia tak populárne. Kleopatrina pláž, ktorá patrí medzi najznámejšie turecké pláže, sa tiahne niekoľko kilometrov až po skalnatý vysoký výbežok so starou pevnosťou. Za skalou sa už rozprestiera dlhá Keykubátova pláž známa skôr kamenistým podložím a veľkým novým prístaviskom pre výletné lode.

Lanovka Alanya, turecko 2017 copyright

Priamo z Kleopatrinej pláže a jej oddychovej časti pri parku však vyráža nová atrakcia známa ako Teleferik Alanya. Miestna lanovka vás v pohodlných kabínkach odvezie až pod hrad. Ďalej už musíte po svojich. Celé okolie je pekne zrekonštruované a upravené tak, aby sa dalo k hradu pristupovať vôbec z tejto strany.

Lanovka až hore pod hradby hradu

Lanovka „Alanya Teleferik“ sa dá nájsť ľahko. Miesto na Kleopatrinej pláži je dobre viditeľné práve pre vychádzanie lanoviek na hrad. Štartovacia stanica je blízko parku ležiacom pri pláži, zhruba 100 metrov od vstupu do jaskyne Damlataš a na dohľad od historického múzea. V okolí je viacero hotelov a nákupných možností. Lanovku nájdete ľahko, cena je 18 TL, čo nie je veľa. Pri záujme vyjsť až k hradu je to nakoniec ešte dobrá cena, inak vás čaká pomerne náročná cesta šliapania v horúčavách, aké sú pre túto časť Turecka bežné.

Lanovka Alanya, turecko 2017 copyright

Jazda lanovkou je pohodlná a môže byť zážitkom. Vidieť totiž z nej veľmi veľa zo širokého okolia. Viditeľná je Kleopatrina pláž, kúpajúci ľudia, hotely, širšia zastavaná plocha rozrastajúcej sa Alanye, no viac aj z miest, ponad ktoré lanovka prechádza a svahy stúpajúce až k hradu. Lanovka neprechádza ponad hrad, keďže jej konečná stanica je po niekoľkých minútach pod hradom. Ďalej je nutné vyšliapať po lavičkách a schodoch ďalej cez hradby až k platenému vstupu do nádvoria alanyijského hradu, ktoré je dnes múzeom. Tam je vstupné 15 TL na osobu. Miesto je od konečnej stanice lanovky nevhodné pre vozíčkarov a kočíky. Kočíky je možné nechať pri stanici.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply