Istanbul má niekoľko miest, ktoré skrátka vidieť musíte. Sú to centrá, miestny Grand Bazaar, ulice, uličky, trhoviská, kaviarne a pobrežie. To pobrežie, ktoré máte po ruke a vidíte tak Áziu z Európy a Európu z Ázie. Za pamiatkami sem idú ľudia a rovnako tak tam smeruje aj nejeden Slovák alebo Čech. Keď šialený český turista začne vykrikovať, že Istanbul založili Rusi ako Carihrad a Turci ho ukradli Rusom, máte pocit, že informácie o jeho histórii nie sú celkom jasné v strednej Európe. Byzantská ríša nebola Ruskom a áno, Turci obsadili územie až po Cyprus, vytlačili Grécky vplyv. Ovplyvňovali potom dejiny Európy na niekoľko storočí a rovnako tak formovali aj množstvo regiónov na Slovensku, ich históriu a fortifikáciu stavieb. Ale článok je o Istanbule a turizme v ňom. Ktoré miesta chcete vidieť a mali by ste vidieť ako hlavné?
Krásna Hagia Sofia je najznámejšou pamiatkou Istanbulu. O tom nemožno pochybovať. Nádherná stavba bola kresťanským chrámom, dodnes sa v ňom nachádza mozaika Panny Márie s Ježiškom a tiež pozlátená mozaika Ježiša a apoštolov, ktorá je svetovo známa z kresieb a reprodukcii. Nenavštíviť a nevidieť Hagiu Sofiu je vlastne to isté, ako keby ste v Instanbule ani neboli. Vtipné však je, že ak sa hovorí o Hagii Sofii, niektoré pomýlené zdroje uvádzajú fotografiu Modrej mešity. Hagia Sofia bola kresťanským chrámom a Turci pristavali niektoré prístavby a minarety. Inšpirovali sa touto stavbou pri výstavbe svojich mešít a vďaka nej mešity vyzerajú tak, ako vyzerajú. Aspoň takto sa popisuje najznámejšia legenda a informácia týkajúca sa pôvodu. Vstup pre turistov je možný pre ženy aj mužov a pravidlá zahalenia nie sú striktné. Platí sa vstupné a častým javom sú dlhé rady pred vstupom. Podrobne sa tejto stavbe venuje článok Hagia Sofia.
Modrá mešita je krásnou čistou stavbou. Nachádza sa priamo oproti Hagia Sofia chráme. Oddeľuje ich len park a námestie. V blízkosti námestia sa nachádza zaujímavý špirálový stĺp a tiež egyptský obelisk. Modrá mešita je chrám, ktorý sa stále používa na vyznávanie islamu. Pravidlá vstupu majú pravidlá, ženy musia byť zahalené, žiadne pohlavie nesmie mať odhalené nohy. Nie je želané ani fotografovanie.
Palác Topkapi je nádhernou rozsiahlou stavbou sultána, jeho pokladnice, zbierky a mnoho sprievodných stavieb, ktoré ešte pred sto rokmi boli používaným palácom šľachtou. Výnimočnou je stavba vodnej cisterny, podzemnej nádrže na vodu, ktorá je veľkým prekvapením pre všetkých návštevníkov mesta.
Zaujímavá nákupná zóna nachádzajúca sa v starom krytom trhovisku v historickom centre mesta a na ploche v jeho blízkosti je zhlukom viacerých klenotníctiev, luxusného tovaru, riadu, korenín, predajní textilu, lacných výrobkov a bežných predajní bežných potrieb, skrátka všetkého možného . prichádzate sem, aby ste si niečo kúpili, no nakoniec zistíte, že je to nemožné. Nezvyk bude pre vás chaos, alebo len zdanlivý chaos, veľa ľudí a ťažký výver pri tak veľkej konkurencii. Pôvodná plocha Bazaaru sa tiahne po jeho okolí v blízkych uličkách. Zvykom je zjednávať a tak ak vám zostáva viac času a rozhodnete sa zastať, budete mať dosť príležitostí.
Galatská veža sa nachádza na jednom polostrove a vyvýšenom kopci z ktorého je krásny výhľad do širokého okolia. Galatský most spája dve časti európskej pevniny. Nad ním sa v strmom svahu a v hustej zástavbe nachádza cesta k starej veži, z ktorej je krásny výhľad do všetkých smerov. Samotnú vežu vidieť z veľkej diaľky a je tak orientačným bodom. Vidieť z nej viacero mešít, pobrežie, prístavy a aj modernú štvrť. Platí sa v nej vstupné, neobmedzujú nijako oblečenie a mieru zahalenia. Nie je však ničím pre ľudí so strachom z výšok. Po obvode prístupná terasa je úzka, miestami je nutné čakať, ak je veľká premávka. Odfotografovať si však môžete Istanbul po celom obvode veže. Veža je vo vnútri kaviarňou. Hore vedie výťah, alebo obvodové pôvodné kamenné schodisko.
Avšak miest je tu oveľa viac. Sú to paláce a ulice, rôzne mešity, najmä však miesta a historické centrum. Neraz narazíte na zvláštnosť v podobe ľahkých drevených stavieb pripomínajúcich západoeurópsky typ bývania, britské a americké bývanie z pred sto rokov. Takéto stavby v blízkosti Topkapi a Hagia Sofia napríklad počas roka 2015 a 2016 rekonštruujú.
You must be logged in to post a comment Login