Navštívili sme Istanbul: aké máme dojmy z mesta a názory?

Istanbul je krásne mesto. Jediné, ktoré sa nachádza na dvoch svetadieloch. Najvýznamnejší Istanbul je práve ten európsky. Tam nájdete všetky tie stavby, o ktorých je tak často reč v sprievodcoch a príbehoch z Istanbulu. Mesto je krásne a pokojné, na niektorých miestach rušné, no pri jeho návšteve nič nenasvedčuje tomu, že je žiaľ v poslednom čase dejiskom teroristických útokov. Tempo v meste sa však nezastavuje. Je akýmsi mixom islamu a klasickej belej Európy. Ľudia na uliciach vyzerajú rôzne, často neturecky, svetlo, nájdete tu všetko, ako v bežnom európskom meste, luxusné autá, štvrte a štýlové bývanie, mladých ľudí pohybujúcich sa nerušene. Navštíviť môžete veľké množstvo podnikov a reštaurácií aj známych amerických sietí, prípadne typicky turecké prevádzky. Kto prichádza do Istanbulu ako turista, chce vidieť miesta, ktoré sa nedá minúť.

Turecko Istanbul

Turecko je veľmi európska islamská krajina. Vidieť vplyv Mustafa Kemala, významného politika, ktorý v krajine zaviedol iné písmo, zrušil mnohoženstvo a zasadil sa o množstvo významných zmien v krajine. Nemožno teda Turecko považovať za typickú islamskú krajinu. Ženy sú tu slobodné, voľné, môžu byť kdekoľvek, netýkajú sa ich obmedzenia držby vodičáku, pracovných postov, či rozhodovania v rodine. Turista tak nemá problém s komunikáciou. Angličtina je tu na dobrej úrovni. Spôsobil to záujem o mesto z pomedzi širšieho zahraničia. Vedia aj po rusky. Nie je to však až takým pravidlom.

Turecko Istanbul

Všade cestuje metro alebo autobus. Linky sú popísané v mapkách, ktoré sa dajú kúpiť tam, kde kupujete lístky. Už priamo na letisku sa nachádza stánok s predajom lístkov. Nechajte si poradiť. Používanie lístkov je trochu komplikované. Na jeden špeciálny lístok môžu cestovať aj dvaja ľudia, jedným smerom. Na prestupovaných miestach sa dá metrom + električkou prestupovať na chránených miestach. Trať električiek je tu ohradená. Turniket je strážený na každej zástavke. Je to trochu iné ako električky u nás. Dá sa na to zvyknúť.

Turecko Istanbul

Ľudia sú zmiešaní. Ostražitosť je na mieste, čiže v otázkach kriminality je možné očakávať rovnaké riziká ako v iných veľkých mestách. Na rozdiel od iných miest sa tu dá nájsť viacero krásnych historických stavieb v priamom centre. Je tu veľa mladých ľudí. Viac pouličných predajcov potravín, než by ste čakali. V blízkosti pobrežia a prístaviska pre výletné lode sa nachádza viacero predajcov, ktorí môžu byť dotieraví, no zväčša stačí pokojné odmietavé gesto a pozeranie inam. Rovnako tak lákajú v odľahlejších uliciach do reštaurácií a na nákupy do obchodov.
Za jediný deň sa veľa stihnúť nedá. Presun peši vie byť zábavný pre tých, čo majú radi fotografovanie zaujímavých miest, architektúry, radi spoznávajú miesta osobne. Električka a metro skracuje. Metro vedie aj pod Bosporským kanálom. Podzemie tak spája Európu s Áziou. Mesto je veľké . Veľmi veľké, Kúpite v ňom všetko. Prvá návšteva by potrebovala mesiac chodenia po meste, aby ste mohli plnohodnotne povedať, že Istanbul naozaj dobre poznáte. Nie je zásadne drahé, náročné a ani cudzie. Ideálnou voľbou je hotel priamo v centre, z ktorého vyrážate mesto spoznávať. Žiaľ po nedávnych útokoch šialencov sa dnes stretnete s názormi a obavami cestovať do Istanbulu. Už posledné útoky mali za následok zrušenie niekoľkých zájazdov do Istanbulu z južných turistických letovísk.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply