Ceny na ostrove Bali sú nízke, leťte pokojne s prázdnym kufrom

Otrieskať nemalé sumy na dovolenke zväčša vieme tam, kde je niečo výnimočné a bežne nedostupné. Napríklad vďaka cenám. Bali je veľmi lacnou destináciou, ktorá napriek vzdialenosti a povedomia exotickej destinácie, nepatrí medzi drahé a ak už ste zvládli nákup leteniek a hotela, môžete sa pripraviť na zásadné pozitívum vašej budúcej dovolenky. Na Bali si mnohé kúpite a len málokedy prerobíte. Niekedy je nutné hľadať tie správne miesta, no vo všeobecnosti tam môže byť naozaj lacno. Chce to len porovnávať porovnávateľné. Ceny sú tu totiž naozaj nízke.

Bali tančenica a informácie o Bali, ceny a nákupy

Na Bali s prázdnym kufrom

Na Bali prichádzajú austrálski turisti často spôsobom, ktorý u nás nepoznáme. Priletia s malou cestovnou taškou a všetko ostatné, čo si nezbalili, si jednoducho kúpia. Sú to skôr muži, alebo skúsenejšie cestovateľky. Aj niektorí Slováci poznajú spôsob cestovania, pri ktorom dokážu ušetriť za batožinu smerom tam a obohatiť svoj šatník jednoduchým nákupom priamo v cieli. Najlepšie príležitosti na nákupy máte v prípade návštevy veľkých miest. Ideálnym pre takýto spôsob dovolenkovania je Kuta. Ak celý deň holdujete teplote, poznávaniu a moru, večer vám zostane čas na spoznávanie miestnej gastronómie a pri presune nepochybne zavítate aj na nákupy.

Nákupy prebiehajú rôzne, ceny sú tiež rôzne

Nákupy na Bali delíme podobne, ako v tretine sveta, na tie zjednávané u obchodníkov, alebo jasne stanovené v obchodíkoch. Potraviny nakúpite v bohatom výbere rôznych sietí marketov, niekedy dokonca na jednej ulici nájdete aj dve pobočky rovnakej siete. Ideálne sú nákupy v obchodných domoch a nákupných centrách, kde si trh žiadal a trh aj dostal prevádzky s príjemnými cenovkami. Obľúbené sú obchodné domy Matahari orientované na textil pre celú rodinu od čerstvého bábätka po starších. Nákupné centrum Discovery v Kuta vám ponúkne terasu smerujúcu až k moru, no priamo vo vnútri nájdete jeden z najširších výberov suvenírov a darčekov na ostrove vôbec a ceny po prepočítaní budú vyzerať smiešne nízke. Na jednu vec však nemožno zabudnúť. Ceny sú uvádzané v miestnej mene. Všetci prijímajú miestnu menu, indonézsku rupiu a príjem inej meny je ojedinelý. Záleží od príjemcu. Rozšírené sú takmer na každom kroku zmenárne. Ak však meníte, skúste sa spoľahnúť na skutočné prevádzky s klimatizáciou, kamerou, kalkulačkou fungujúcou s bežnými celými číslami a hlavne miestom, ktoré viete nájsť aj na druhý deň.

Platba kartou a bankomaty sú dostupné

Takmer v každom menšom meste nájdete bankomaty, vo väčších mestečkách, alebo ak chcete dedinkách, je to úplná samozrejmosť. V obchodoch sa bežne platí kartou a pre Slováka to nie je žiadna pohroma. Nemusíte totiž očakávať žiadne zásadné poplatky, hoci závisí od slovenskej banky. V prípade „bambuľkovskej“ banky alebo modrobielej československej banky napríklad nezaplatíte pri platbe kartou, či výbere žiaden poplatok.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply