NO SMOKING AREA pri detských bazénoch sú občas na ozdobu

Mnoho skúsenosti z bežných letných dovolenkových destinácií hovorí, že takzvané NO SMOKING AREA v hotelových areáloch  sú skôr na ozdobu. Nefajčiarske zóny vybudované pri detských kútikoch, bludiskách, kluboch, či bazénoch sú síce zaujímavým miestom, od ktorého očakávate ako od jedného z mála miest, kde nebudete nútení dýchať cigaretový dym, no realita je iná predovšetkým v islamských krajinách severnej Afriky po Turecko. Na takto označené zóny sa u miestnych neprihliada a keďže nejde o zaužívaný trend, zväčša ho ignorujú aj našinci. Výrazne ruskí dovolenkári, ktorí sú známi nerešpektovaním mnohých pravidiel.

Prítomné sú najmä pre prípady, kedy by to bolo potrebné, niektoré hotely sa nimi chvália pre získanie bodov navyše, ale v skutočnosti je veľa krát fajčenie v nich tolerované.

Zafajčená nefajčiarka zóna

Dovolenkové rezorty sú akousi absurdnou zvláštnosťou. Sú cieľom ľudí, ktorí sú obzvlášť bezohľadní k vlastným, ale aj cudzím deťom. Opäť mnoho skúseností hovorí, že bežný dovolenkár nehľadí na prítomnosť detí vo svojom okolí, ak si zapaľuje cigaretu. Ne ležadlách na pláži sedí rodina s dvoma malými deťmi, no v Turecku je bežné, že prisadajúci najčastejšie ruskí fajčiari necítia ostych, či zábrany akokoľvek narušiť rodinný pokoj. Sú schopní sadnúť si vedľa a kúriť ako lokomotívy. Dokonca e takýto jav možné považovať za úplný štandard, ktorý je tolerovaný len do chvíle, než sa to stane ľuďom so zdravotnými komplikáciami. Tí sú nútení toto miesto pustiť, alebo sa vystaviť možným konfliktom. O to viac, ak chcete vysvetliť nesúhlas s fajčením niekomu z inej krajiny, v najhoršom prípade niekomu v podnapitom stave.

Ak nachádzate nefajčiarsku oblasť s cigaretovým dymom od niekoho, čo na takéto upozornenia zvysoka kašle, ale nechcete sa vystaviť možnej agresii, ktorá sa mimo Turecka môže objaviť aj v Egypte prevažne pri ruskej klientele, skúste osloviť podľa uváženia najskôr fajčiara, alebo priamo plavčíka, či zamestnanca hotela. Ideálne, ak na vás takýto zamestnanec neukazuje prstom „On ma poslal, že to máte zahasiť“. Ako potvrdilo viacero hoteliérov, či manažérov hotelov v Turecku, je ťažké osloviť a presvedčiť ruských dovolenkárov, aby nefajčili. „Cítia sa urazení, dokonca poškodení, že zaplatili za zájazd a niekto si dovolil ich kritizovať“.

Banálny problém, pre iných vážny

Môže sa to zdať ako banálny problém banálneho článku. Takéto situácie ale tvoria jeden z problémov, ktoré však na dovolenke mnohí trpia a nevšímajú si cigaretový dym napríklad preto, že sú sami fajčiarmi. Dovolenkári s cigaretou medzi prstami si však veľa krát vychutnávajú dovolenku naplno aj v rámci fajčenia, ktoré je slobodné a neobmedzované. S takýmito očakávaniami následne navštevujú všetky miesta a ceduľky s upozornením si nevšímajú občas aj nechtiac. Akýkoľvek problém s inými klientmi je dobré riešiť pokojne a bez agresie. Cigaretový dym vo svojej blízkosti však vždy riešia vážne chorí ľudia s obštrukčnou chorobou pľúcnej ventilácie, strední a ťažkí astmatici u ktorých môže vyvolať vážne náhle zhoršenie stavu a záchvaty, zároveň ľudia, ktorí si od fajčenia odvykajú, či majú inak citlivé dýchacie ústrojenstvo.

Pre zdravotne nedotknutých ľudí tento článok môže zostať banálnym naďalej.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply