Pri Balatone fajčiari bohato zastúpení, pravidlá pre nich neexistujú

Balaton a jeho brehy sú azda všade, kde to priestor dovoľuje, využívané na rekreáciu. Príjemná voda, podmienky vhodné pre neplavcov, teplota aj podložie na dne so všetkými okolitými službami sú zárukou, že Balaton bude vždy lákať hlavne rodiny s deťmi.

Balaton jazero Maďarsko

Mnoho možností ubytovania a celková tradícia tohto miesta sú zárukou zachovania aj po ďalšie roky. Na brehoch Balatonu je na verejných plážach mimo kompletný stravovací servis a prenájom športových potrieb so športoviskom, celkom bežné aj dostupnosť toaliet a spŕch. Sú síce v rôznom stave, no sú. Horší je však fakt, že nech sa myslí na čokoľvek, nijakým spôsobom nie sú upravené podmienky pre fajčiarov. Tých je na brehoch Balatonu priveľký počet bez akýchkoľvek obmedzení, či pravidiel. Neexistuje tak ani šanca vyhnúť sa im, alebo len vytipovať miesto, kde sa nebudú vyskytovať. Fajčiari sú všade. Ak sa rozložíte skoro ráno na mieste, ktoré je určené záchranárom, mladíci dorazia na bicykloch, vytiahnu cigarety a rovno pri deťoch si zapália cigarety. Fajčia dokonca s väčšou intenzitou, ako bežní návštevníci. Medzi LIFEGUARD záchranármi teda príklad ostatní hľadať nemusia.

Fajčiari absolútne všade

Hoci zväčša vychádza odhad pri rodinách s malými deťmi, že si rodičia nezapália, v tomto prípade to neplatí. Sledovali sme počas júlového týždňa pravdepodobnosť tohto pravidla a nesedela ani v prípadoch rodín s malými deťmi v kočíku, ani v prípadoch rôzne starých párov a partií ľudí. Najmenej pravdepodobný fajčiari vychádzali osamelí muži a dievčatá. Mnoho hláv rodín si zapálilo na spôsob „budem fúkať inde, nič sa nedeje“. Avšak pri hustom rozložení jednotlivých ľudí stačí jediný fajčiar aby znepríjemnil pobyt na pláži štyridsiatim ľuďom v smere prúdenia vzduchu, ak nie viac. Jeden začne, druhý pokračuje a aj preto nemožno od Balatonu očakávať, že si užijete pokojný vzduch. Lokalita Siofók, v ktorej sme mali možnosť pobudnúť týždeň priniesla bohaté poznatky o tom, ako sa vyhnúť cigaretovému dymu. Nepomáha totiž ani pobyt ďalej od pláže, kde chodia fajčiť niektoré uvedomelejšie hlavy rodín a matky. Cigarety a zapaľovače sú veľmi dôležitou súčasťou pláží na rôznych miestach Siofóku. Vidieť ich viac ako opaľovacie krémy a fajčiarov je dokonca viac ako nafukovačiek.

Nechýba im určitá bezohľadnosť, keďže sme sa opakovane stretávali s prípadmi, kedy sa fajčiar posadil priamo k cudziemu dieťaťu a bez opýtania, alebo záujmu o to, čo hovoria jeho rodičia na jeho prítomnosť s cigaretou, pofajčieva naďalej. Zvláštne správanie. Najzábavnejší sú muži, ktorí sa postavia nad dekami svojej rodiny, fúkajú dym mimo nich, avšak vietor ho zanesie priamo k jeho vlastnej rodine a aj k ďalším ľuďom.

Obmedzenia pre fajčenie na pláži žiadne

Neexistujú obmedzenia, vyhradené priestory, či obmedzenia. Fajčiari, najmä medzi mladými chlapcami, sa objavujú aj priamo vo vode. S cigaretou prichádzajú už z brehu. Toto prekvapenie predchádza inému prekvapeniu, predstave toho, čo spravia so špakom po jeho dofajčení. Rozľahlá pláž má niekoľko miest  s odpadkovými košmi a lavičkami. Nie je možné povedať, že by priestor pri košoch bol frekventovaným miestom pre fajčiarov. Treba však uznať, že k miere fajčiarov medzi návštevníkmi je malý počet odhodených ohorkov z cigariet na tráve medzi stromami. V miestach blízko smetných košov je ich málo, až žiadne. Hodnotiť fajčiarov po stránke ohľaduplnosti voči nefajčiarom a deťom, či ľuďom s dýchacími problémami, je takmer nulová. Z8ujem o čistotu okolo seba je však prekvapivo vysoký.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply