Obec Čachtice, hrad a ďalšie pamiatky obce

Táto krásna obec sa nachádza južne od Nového Mesta nad Váhom, v oblasti kde sa stretávajú Malé Karpaty a Podunajská nížina. Čachtice pochádzajú z obdobia neolitu a v neskoršom období patrili Čachtice k Nitrianskemu hradu a až neskôr k Čachtickému hradu. V roku 1599 bola obec vyplienená Turkami. Čachtice sa však môžu pýšiť aj historickým zhromaždením z roku 1847. Uskutočnilo sa tam zhromaždenie Tarína, na ktorom sa rozhodlo o spisovnej slovenčine podľa koncepcie Ľudovíta Štúra.

Čachtice

Historické skvosty obce Čachtice

Čachtický hrad
Najvýznamnejšou pamiatkou obce je zrúcanina Čachtického hradu, ktorý je opradený legendou o Čachtickej hradnej pani Alžbete Báthory. Narodila sa v roku 1560 ako dcéra Juraja Báthory a Anny Báthory. Ako manželka Františka Nádašdyho porodila päť detí, z ktorých dve zomreli ako novorodenci. Alžbeta Báthory bola obvinená z čarodejníctva, vznikli príbehy o tom, že sa kúpala v krvi mladých panien, aby si dopriala krásu. Podľa novších výskumov však vyšlo na povrch, že tieto obvinenia mohli byť vykonštruované, aby sa iní mocní mohli dostať k jej rozsiahlym majetkom. Podobne sa totiž voči bohatým ľuďom v minulosti už zachovali.
Hrad, ktorý patril slávnej Alžbete Bathory, je dnes zrúcaninou. Počas júna, júla, augusta, septembra aj októbra sa tu konajú podujatia spojené s históriou.

Gotický kostol sv. Ladislava
Ďalším skvostom je gotický kostol sv. Ladislava, ktorý neskôr prešiel barokovými úpravami. Priestranstvo okolo kostola je ohraničené portálom, ktorý je doplnený cintorínom a kaplnkou. Tento kostol má 4 podlažia, pričom pod vežou je zaujímavosť. Nachádza sa tam hrobka, ktorá bola určená pre najvýznamnejších mešťanov. Milovníkov histórie zaujme hlavný oltár, ktorý pochádza z roku 1787. Centrálne je umiestnený obraz sv. Ladislava, ktorý je dopĺňaný sochami sv. Petra a Pavla.

Draškovičov kaštieľ
Draškovičov kaštieľ ponúka expozíciu s názvom Alžbeta Báthory – Krutosť ukrytá v čipkách. Práve „Krvavá grófka“ dala Čachticiam atraktivitu, ktorá je premietnutá v kolekcii historických zbraní, dobových dokumentov, ale najväčší skvost je exponát, respektíve kópia šiat podľa jej najznámejšieho portrétu.

Ďalšie pamiatky
Gotická kaplnka, Empírová kúria, Renesančný kaštieľ, či Kaplnka a fara z 18. storočia. Drugetová kúria bolo v minulosti vidiecke šľachtické sídlo, ktoré pochádza zo 17. storočia. Bola postavená grófom Jozefom Drugetom, manželom Kataríny Nádasdyovej, dcéry A. Báthory. Kúria sa pýšila záhradou cudzokrajných rastlín a stromov.

Pripravila Janka
http://www.skonline.sk/termalnek.php?id=1022
http://www.cachtice.sk/cachticky-hrad/doporucujeme-vidiet-v-okoli/
http://www.slovenskehrady.sk/kastiel-cachtice

foto:  http://www.cachtice.sk/2015/08/vernisaz-vystavy-sochy-na-hrade-fotogaleria/

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply