Kaštieľ vo Veľkom Bieli by mohol zatraktívniť región

V obci Veľký Biel, necelých 20 kilometrov od Bratislavy a len pár minút od Senca, sa nachádza veľký barokový kaštieľ. Rozsiahla budova, ktorá z neho robí jeden z najväčších kaštieľov v Strednej Európe svojho druhu, je vidieť vďaka svojej charakteristickej streche a vežiam, viditeľná už z diaľnice D1 v smere z Bratislavy skôr, ako sa priblížite k logistickému parku známej siete potravín a odbočke na Senec. Kaštieľ sa nachádza v takmer úplnom strede obce medzi Malým a Veľkým Bielom v dnešnej obci pod jednotným názvom Veľký Biel. Má rozľahlý park, ktorý má jednu z pôvodných brán v Malom Bieli a hlavnú bránu vedúcu na krátku ulicu a hlavnú cestu.

Kaštieľ Veľký Biel

Pokiaľ by sa všetko majetkové vysporiadania a majitelia pustili smerom rekonštrukcie a zveľadenia tejto stavby, vznikol by výnimočný reprezentatívny priestor s mnohými miestnosťami s vysokými zrobenými stropmi s využitím na mnohé spoločenské, či dokonca výstavné, alebo trebárs aj turisticko-ubytovacie účely.

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Veľký Biel kaštieľ

Výstava miestnych záhradkárov ako príležitosť
Slovenský zväz záhradkárov z Veľkého Bielu usporiadal jeden z pravidelných výstavných dní miestnych záhradkárov práve v priestoroch miestneho kaštieľa dňa 27. septembra 2015. Práve takéto podujatia totiž sprístupňujú toto miesto, alebo aspoň vstupnú halu, časť areálu a jednu, zrejme najhodnotnejšiu miestnosť celej stavby.

výstava záhradkárov veľký Biel

výstava záhradkárov veľký Biel

Sieň s bohatou stropnou výzdobou a viacerými atlasmi lemujúcimi okolie okien pôsobí honosným dojmom a viditeľne ide o pár storočí staré prvky, na ktorých badať aj nedokonalosti na streche. Rekonštrukcia je nevyhnutná, no i tak z toho mála, čo môžu návštevníci vďaka podobným priateľským podujatiam vidieť, dáva tušiť, že sprístupnenie celého kaštieľa a jeho obohatenie zbierkovými predmetmi by mohli vytvoriť cennú atrakciu a turistický cieľ. Pri zriadení zaujímavých spoločenských priestorov, alebo tých ubytovacích, by týmto smerom mohlo zavítať oveľa viac turistov. Budova je naozaj pekná, priláka architektúrou, okolím, obcou, v ktorej ak sa náhodou ocitnete a prejdete ňou, možno ani nepostrehnete, akú zaujímavosť ukrýva.

výstava záhradkárov veľký Biel

V spolupráci s magazínom ZN.sk

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply