Slovensko je mimoriadne bohaté na rôzne stredoveké aj moderné opevnenia a hradby. Dnes si ani neuvedomujeme, ako veľmi niektoré naše zámky fascinujú zahraničných turistov. Americký turista je neraz nadšený už zo samotného Devína, no naozaj nadšený vie byť zo Smoleníc, Bojníc, alebo Oravského zámku. Z historického hľadiska sa opevnené stavby stavali kvôli obrane, ochrane aj kvôli útoku. Pokiaľ za vojenské pevnosti na Slovensku považujete len mimoriadne cennú pevnosť v Komárne, musíte vyplniť medzery o poznaní Slovenska a siahnuť napríklad po knižke Pevnosti a opevnenia z vydavateľstva Dajama, v ktorej sa nachádza niekoľko zaujímavých cestovateľských cieľov. Pochopíte veľmi rýchlo, že slovenský turizmus by mohol ťažiť z oveľa širšej oblasti, než by sa zdalo.
Bastiónové pevnosti sú známe z Francúzska, Nemecka a Holandska. Nesmierne náročná výstavba si vyžadovala v stredoveku terénne úpravy, čo je bez bagrov a buldozérov pre dnešného človeka nadľudský výkon. Napriek tomu sa vo veľkom bastiónové pevnosti stavali aj u nás. Mohutné vodné priekopy, veľké valy zeminy a hradby z kameňa obkolesujúce celé mesto ešte netvorilo to pravé bastiónové opevnenie. To tvorili až ušnicové výstupy hviezdicového typu mimo líniu hradieb. Takéto výstupy videli navzájom na seba, ale aj vpred a všade okolo. Mali výborný rozhľad a dokázali z nich premiestňovať delostreleckú techniku na iné miesta podľa potreby. Takýchto bastiónových pevností sme mali na Slovensku viac ako len to najzachovalejšie v Komárne. Komárno si zachovalo hradby aj bastiónové hradby pre upadajúci význam mesta a nerozširujúcu sa výstavbu tak ako v Košiciach. Práve Košice pod sebou zachovávajú základy pôvodného bastiónu, ktorý bol na mnohých miestach zbúraný a zasypaný. Kameň poslúžil v 19. storočí na výstavbu iných budov a nesmierne cenné hradby zanikli pre prudké rozrastanie mesta. Pôvodné historické jadro chránené hradbami bolo v ešte 17. Storočí jedno z najlepšie opevnených miest Uhorska.
Podobné pevnosti sa však dodnes nachádzajú rozpoznateľné v Holíči, v Nových Zámkoch a napríklad aj v Leopoldove. Veď samotná väznica je historickou budovou s osobitým historickým významom. Aj pri všetkých týchto stavbách môžeme naraziť na čiastočné zničenie, miestami zachované prvky, inde prestavané stáročiami nevyužívania. Viditeľné sú však aj z nebies na satelitných snímkach, len stačí dobre pozerať. Navštívte tieto miesta a vždy pôjde o historické jadro. Odrazu budú mať miesta oveľa väčší význam.
V rovnakej knihe sa nachádza niekoľko ideálnych cieľov na domácu turistiku pre vojenského nadšenca a nadšenca II. svetovej vojny, akých je na Slovensku aj dnes veľmi veľa. Pred II. svetovou vojnou sa u nás stavalo veľmi veľa bunkrov, pretože sa múdro očakávali ďalšie vojenské ťaženia, hoci sa nevedelo kedy. V okolí Bratislavy je dodnes viditeľných bunkrov a niektoré sú aj navštíviteľné, prevádzkované občianskymi združeniami. Línia takýchto stavieb sa však tiahla v podobe strelníc, strážnych veží, hradieb, protitankových línií a ďalších bunkrov až po Ukrajinu. V okolí Košíc by ich hľadači zaujímavostí našli taktiež mnoho. Knižka nezabúda ani na miesta na severnom Slovensku, nespomína síce skryté bunkre na Čiernom a Svrčinovci, no na dôkaz aktuálnosti knihy sa spomína aj nedávny objav z Krásna nad Kysucou.
Vyrazte do Kysúc na cyklotrasu vedúcu z Krásna až na Vychylovku s odbočkou na Radôstku. Prechádzate cez Starú Bystricu s orlojom, no z hľadiska poznávania vojenských stavieb si určite ešte v Krásne nad Kysucou všimnite bunkre objavené práve pri výstavbe miestnej cyklotrasy. Upozorní vás na ne ceduľka. Stavali ich pritom miestni pre nemeckú armádu na príkaz nemeckých dôstojníkov.
Knižka pri každom bunkri spomína približnú polohu tak, aby bol schopný náruživý záujemca o tento druh stavieb nájsť ich a navštíviť. Mimo bunkre svoj priestor dostávajú aj iné stavby, zákopy, či niektoré rozpadnuté zvyšky stavieb a štábneho velenia. Spomína sa aj Dukla a jej súčasná podoba, ktorá skôr slúži v zrekonštruovanej podobe ako spomienka na približný vzhľad tohto bojiska.
V knihe
V knihe nájdete viacero zaujímavých inšpirácií na domácu turistiku, poznávanie vlastnej histórie a tiež sem tam nejaké zaujímavosti, ktoré sa priamo na mieste nedozviete. Nie všetky miesta sú označené, vedie k nim chodník a nie všade sa dá aj nájsť nejaké to vysvetlenie, či vstupná brána. Ponad niektoré dokonca môžete roky prechádzať a ani ste o nich nevedeli. S niektorými sa stretávate a ani neviete, že ide o vrcholky bunkrov. Už slávny most Chucka Norrisa, známy oficiálne ako Most Slobody vedúci z Devínskej Novej Vsi do Machregu prechádza ponad dva dobre zachované bunkre brániace územie Slovenska pred vpádom maďarských alebo nemeckých vojsk. Kniha spomína významné historické pamiatky, prináša k nim aj dobové nákresy, plány a sem tam aj nejakú mapku. Zaujímavosťou je väčšia mapka ukrytá v obálke knihy samotnej.
Stránky vydavateľstva a konkrétnej knihy: dajama.sk
You must be logged in to post a comment Login