Ostrovy Fuerteventura a Sal: Kitesurfing, lietanie na doske nad morom

Kitesurfing je jeden z vodných adrenalínových športov, pre ktoré sa len tak nedá rozhodnúť, že to skúsite bez toho, aby ste necítili, že je to vo vás. Chce to mieru odvahy, aj premýšľania, ktoré začína výberom vhodného miesta, nastavenia „šarkana“, všetkých lán a techniky jazdy. Kitesurf je úžasný šport pre tých, čo sa mu venujú. Dokáže priniesť pocit lietajúceho vtáka, no žiada si silné ruky, nohy, ako aj pevné telo. Ľudia, ktorí sú zapálený pre tento šport poznajú vhodné lokality. Sú nimi aj ostrov Sal a ostrov Fuerteventura.

Kitesurf alebo kitesurfing

Ostrov Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy a ostrov Sal lákajú kitesurfistov, či kitesurferov z Európy už dlhé roky. Fungujú tu aj celé centrá a školy venované na kitesurf. Dokonca je jedna z nich vedená Čechmi, čo uľahčuje záujemcom zo Slovenska skúšku a následne aj samostatnú jazdu na niečom takom. Ostrov Sal najmä v južnej časti v letovisku Santa Maria, hostí kitesurfistov na otvorenom mori blízko pobrežia, v blízkosti hotelov Oasis Atlantico, až po hotel Riu Funana Garopa, či smerom k mólu.

Kitesurf sa tu dá požičať, takže nie je nutné ťahať so sebou vlastný, alebo si ho kupovať na skúšku bez toho, aby ste vedeli, čo  vás čaká. Podmienky sú tu výborné. Stále slnečno, neustále veterno, pre minimum prekážok, ktoré by vetry odsúvali, či brzdili. More má jemný piesok a pozvoľný vstup. Je veľmi čisté a nepohybuje sa v ňom takmer žiaden výrazný morský život, ktorý by bránil v jazde. Delfíny občas skáču, no musíte mať šťastie. Skaly takmer po celej Santa Marii žiadne, ktoré by vás ohrozovali.

Ostrov Fuerteventura, Kanárske ostrovy

Ešte bližšie, ale takmer na rovnakom mieste, sa nachádzajú Kanárske ostrovy. Ostrov Fuerteventura je jeden z tých suchších, menej porastených stromami. Lokality pre surferov sa tu nachádzajú naozaj na nohých miestach. Hoci na ostrove Sal je lokalít viac, priamo Santa Maria je najvyhľadávanejšia. Pri Fuerteventura je pre surfing a kitesurfing lokalít viacero, no najznámejšia sa volá Coralejo. Nachádza sa na severovýchode a môžeme ju rozdeliť na prístavnú centrálnu mestskú časť a časť národného prírodného parku. Centrálna časť ležiaca v zátoke je plná turistov a tých. Čo nacvičujú, učia sa surfovať, no prírodná je o inom.

Prírodný park Coralejo je zaujímavý piesočnatými dunami s jemným pieskom, po ktorom je radosť chodiť. Pobrežie je v mori pri vstupe  trochu poznačené ostrými skalami, no nie na všetkých miestach. Širkovo ďaleko sa nenachádza nič, len vy a ďalší kitesurfisti, ktorí túto lokalitu milujú. Nie je tu stánok, toaleta, nič. Miesto ako stvorené na bláznivú jazdu na „kajte“ s dobrým vetrom.

Najčastejšie sú to nemeckí kitesurfisti. Viac turistov je síce na ostrove z Írska a Anglicka, no nie sú to až v takej miere mladí ľudia so štíhlou postavou, alebo športovci, ako je to pri Nemcoch, Francúzoch, Rakúšanoch. Dokonca sme mali možnosť medzi „kajtermi“ započuť aj češtinu.

Tipy na lokality

Obe lokality sú si podobné, ležia vo veternom Atlantickom oceáne, ktorý neoplýva tak teplými vodami ako napríklad Indický oceán.  Obe spomínané sú si podobné. Kým Kapverdy sú pôvodne portugalské – dnes samostatná africká krajina, Kanárske ostrovy sú španielske a teda súčasť EÚ. Od toho sa odvíjajú niektoré ďalšie služby, stav ciest, prepojenosť miest a napríklad aj služby ako ubytovanie, stravovanie, ceny a podobne. Je dobré pred cesto si vyhľadať konkrétne letovisko a aj športové odvetvie, aktuálne možnosti, dispozícia poskytovateľov, prenájmu a škôl sa môže časom meniť.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply