Pozdrav z pražskej zoologickej záhrady prisvietený mobilom

Pražská zoologická záhrada patrí medzi najkrajšie v strednej Európe, to je nepopierateľné. Láka na mnohé výnimočné zvieratká, druhy, ktoré inde nemajú, napríklad aj nádherné veľké gaviály, krokodílom podobné nádherné plazy so zubmi z hora aj z dola v tenkej tlame. Zaujímavé je sledovať žirafy z hora, sledovať plávajúce tulene, tučniakov, alebo si obzrieť pestrý výber nádherných vtákov. Jedným z lákadiel, ktorý sa počas víkendov spomína najčastejšie sú netopiere, ktoré lietajú v blízkosti vás a ocuckávajú ovocie zavesené zo stropu. To, čo by však k lístku uvítal nepochybne každý návštevník je mapa. Niekoľko máp sa nachádza v areáli, nedokážu však pomôcť, ak ju prehliadnete, alebo nedokážete nájsť jasne miesto, kde sa nachádzate. Napriek mapám na stojanoch sme neboli jediní, ktorí gorily nenašli vôbec.

Zoologická záhrada Praha

Osvetlenie… aké?
Napriek pestrosti a kráse miestnej zoo je slabou stránkou celého zariadenia absencia pouličného osvetlenia, či akéhokoľvek pokusu o osvetlenie chodníka. Rozumieme, že osvetlenie s veľkým dosahom môže byť narušením biorytmu niektorých zvierat. Hľadať si však cestu zo zoologickej záhrady pomocou vybíjajúceho mobilu nie je ideálne riešenie. Záchytnými bodmi sú v tej chvíli naozaj jednotlivé drobné pavilóny, ktoré sú majáčikmi v tme.

Zoologická záhrada Praha

Pred pár dňami Zoologická záhrada zmenila dobu prevádzky a skrátila ju o hodinu. Aj pri nej však dosiahnete celkom peknú tmu. Chodníky nemajú prisvietenie pomocou žiadneho svetla, solárneho, či napájaného. Ale aj to má svoje plusy. Romantickej prechádzke v tmavej zoologickej záhrade pri všetkej tej exotickej kráse okolo vás neprekáža nič, možno len vietor a blížiaca sa zima. Zvieratká si môžete pozrieť bez komentára iných a pokiaľ tie nočné vyliezajú, nikto vám nezacláňa vo výhľade. Čiže aj mínusy sú nakoniec určité plusy.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply