Zlatá ulička u Daliborky: stredoveká Praha a historické zaujímavosti

Zlatá ulička u Daliborky, ikonicky známe, filmovo atraktívne a turistami vyhľadávané miesto starej Prahy, je posledným pozostatkom drobnej stredovekej zástavby Pražského hradu. Je jedným z miest, ktoré si zachováva svoju dokonalú stredoveku podobu, hoci len trochu ho pozmeňuje len niekoľko prenosných tabúľ a ponuka suvenírov.

Zlatá ulička v PraHE

Stačí však naozaj málo, aby sa z tohto miesta stala scéna pre dobovú fotografiu, alebo film. Ulička významná svojou polohou, minimálnymi potrebami zásadnej prestavby, búraním, či ústupu sídliskám sa skrátka po stáročia nemení.

Zlatá ulička v Prahe a jej história

Ulička vznikala od 15. storočia po výstavbe severného opevnenia. V minulosti bola známa pod názvom Zlatnická ulička predovšetkým pre činnosť drobných zlatníkov, ktorí mimo iných remesiel v ulici pôsobili. Poskytovala ubytovanie taktiež hradnej stráži, ktorá mala odtiaľto na hradby niekoľko prístupov. Jednotlivé objekty sa dokonca spájajú aj so známymi menami lokálnych, či dokonca národných dejín.

Napríklad v dome č. 22 v rokoch 1916 a 1917 pracoval Franz Kafka. Niektoré z domov nich boli obývané až do II. svetovej vojny, no už za I. ČSR sa kládol dôraz na to, aby si miestna architektúra zachovala svoju jedinečnosť.

Súčasnosť

Aktuálna podoba pochádza z polovice minulého storočia. V súčasnosti je každý z domov ľahko odlíšiteľný svojou architektúrou, fasádou, ale tiež príbehmi. Priestory sú využívané ako drobné predajne suvenírov, ručných výrobkov, pôsobí tu aj nadačná galéria, ale predovšetkým niekoľko objektov slúži aj ako expozícia venovaná piatim storočiam existencie uličky. Ceny v týchto obchodoch sú veľmi vysoké a skôr pre zahraničných turistov. Platiť tu je bežné aj priamo eurami.

Ulica ležiaca medzi Bielou vežou a Daliborkou je súčasťou prehliadkových okruhov po Pražskom hrade a jedno z najfotografovanejších miest vôbec. V uličke sa odohrával aj nakrúcal dej medzivojnového filmu Martina Friča Varhaník u sv. Víta z roku 1929. Časť z uličky sme mohli vidieť aj v rozprávke Soľ nad zlato z roku 1982. V roku 2022 bola Zlatá ulička aj motívom jednej z českých 0 eurových suvenírových bankoviek. Predajným miestom je Pražský hrad, ale aj ďalšie.

Zlatá ulička bankovka

Viac informácií na: https://www.eurosouvenir.cz/nova-vydani/praha-v4.html

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply