Rožmberský palác na Pražskom hrade slúžil ako ústav šľachtičien

Rožmberský palác je veľmi zaujímavá budova. Svojou architektúrou zaujme už na prvý pohľad, pretože pôsobí honosne. Rozľahlá priľahlá záhrada je pýchou palácu, hoci zaujímavejšia je jeho história. Budova sa preslávila ako ústav, ktorý vychovával mladých šľachtičných urodzené dámy „so spôsobmi“. Má zaujímavo riešenú kupolu pred vstupom a netradične ju podopierajú dva vedľa seba postavené stĺpy. Napriek tomu, že pôsobí malým dojmom, je rozľahlý.

História paláca

Palác stavali páni z Rožmberka medzi rokmi 1545 až 1574. V roku 1600 ho Rudolf II. spojil s Kráľovským palácom. Pôvodne bol renesančný, ale práve potreba zriadenia ústavu ho v 18. storočí výrazne prestavala. Prvá abatyša tohto ústavu bola arcivojvodkyňa Mária Anna, dcéra cisárovnej Márie Terézie. ženy tu boli ubytované na prvých poschodiach a všetky výukové miestnosti a chór sa nachádzali vyššie. Po rozpustení Ústavu až v roku 1919 bola budova využívaná Ministerstvom vnútra. Po roku 1996 ústav prestavali do pôvodnej barokovej podoby v rámci rekonštrukcie a priestory sú dnes múzeom.

V rámci interiéru je možné vidieť kaplnku Nepoškvrnenej Panny Márie, v miestnostiach sa zachoval dobový nábytok. Dnes je v jednom zo sálov umiestnená výstava chrličov z katedrály Sv. Víta.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply