S kým vyraziť na dovolenku, ak ste sám? Vyskúšajte toto

Ak sa rozhodujete koho vziať so sebou na dovolenku, neexistuje žiadna univerzálna rada. Berieme vždy toho, s kým ju chceme, vieme a môžeme stráviť. S kým si vieme predstaviť tráviť čas, byť s ním ubytovaný a vieme o ňom aj to, ako sa správa. Jednoducho si nepokazíme dovolenku človekom, ktorý je agresívny po jedinom poháriku, alebo potrebuje krabičku cigariet na deň, ak to práve vám prekáža.

spolucestovanie

Prípadne si nevezmete na izbu niekoho s neprepočuteľným problémom s chrápaním. Niečo také je dobré overiť si napriek sľubom ešte pred odletom. Ak však nemáte s kým ísť, bývate mimo svoj okruh známych, prípadne sa nedokážete rozhodnúť, máte len nasledovné možnosti.

Deti

Nie je nič horšie a krajšie zároveň, ako deti ako spolucestujúci. Pre každé dieťa môže byť dovolenka nezabudnuteľným zážitkom. Zvážte však aký temperament detí, aká krajina, ako ďaleko a ako náročná dovolenka. Nie je dieťa, čo by bolo nevďačné. O to viac, ak sú vaše a chcú pocítiť záujem rodiča. Ale čo s mobilom?

Strategické „ďakujem“

Sú prípady, kedy nemusí ísť o rodinu, ani o blízkeho priateľa. Jednoducho niekoho, čo vám ponúkol pomocnú ruku, alebo pomohol v minulosti. Prípadne niekto niekto, u koho môžeme hovoriť o strategickom vzťahu, kedy je pre vás dôležité daného človeka spoznať a udržať si s ním vzťah.

Je potrebné si uvedomiť, že tretina Slovákov nevidela nikdy v živote more. Štvrtina Slovákov nezašla Ďalej ako do susednej krajiny (čiže ďaleko ako PL, CZ, AT, HU, UK). Pre mnohých ľudí môže byť dovolenka obrovským zážitkom a pozitívnym zásahom do osobného života. Ak si musíte vyberať medzi deťmi, vyberajte tak, aby šlo aj o ich názor a diskusiu s nimi. Ak vyberáte medzi priateľmi, výber možno orientujte na tých, pre koho ide o mimoriadnu vec a budete si s ním vedieť porozumieť. Áno, rozlišujeme, či pozývate, alebo si platí sám. No ak sa ako skúsený vyznáte a ten druhý nemusí mať starosti na letisku, v destinácií, s jazykom a podobne, aj to môže vnímať ako nesmiernu pomoc.

Internetové inzeráty a fóra

Dnes sa síce ťažšie hľadajú, no v minulosti existovali bežne vlákna vo fórach, kde sa dohadovali osamotení cestovatelia nad spájaním ľudí do izieb, či na „spolucestovaniu“. Jednoducho sa ľudia zoznámia ešte na Slovensku, nič od toho viac nečakajú, ženy v rovnakom veku, či páry, vyberú si miesto a ani jeden z nich neplatí príplatok za neobsadenú posteľ. Samozrejme, pri hľadaní spolucestujúceho sme asi narazili na veľké množstvo takých, ktorí si to vykladajú ako erotickú zoznamku. Na druhej strane treba priznať, že aj na také inzeráty reagujú obe pohlavia.

Pýtajte sa u predajcu

Každá dobrá a poriadna cestovná kancelária má nejaký svoj systém na spájanie osamotených cestujúcich dovolenkárov. Aj niektoré malé agentúry majú tichý zoznam klientov, ktorí by aj cestovali, ale nemajú s kým. Poznáme malé agentúry, ktoré majú dlhoročných zákazníkov a poznajú aj ich potreby, či požiadavky. Píšu si poznámky a vedia, kde aký zákazník nemá spolucestujúceho. Niektoré dlhoročné agentúry už majú na Slovensku aj zážitky, keď takto spojili budúcich manželov, alebo len dobrých priateľov. Netreba sa báť spýtať v cestovnej kancelárii alebo agentúra, či nepoznajú niekoho na spolucestovanie.

Nikoho, takže príplatok za SGL

Označenie SGL majú izby, ktoré sú najčastejšie klasickou 2 lôžkovou izbou, no platíte príplatok za jednolôžkovú izbu. Ide o poplatok hotelu, ktorý stráca na tom, že hotel nie je plne obsadený. Neobsadená posteľ vo vašej izbe vám síce poslúži ako odkladisko pre šaty, kufor, či leňošenie, no aj ste si ju zaplatili. Niektorí ľudia totiž radi cestujú sami. Nuž a sú medzi nimi aj tí, ktorí si prišli prečistiť hlavu, alebo naopak niekoho v danej destinácii nájsť, koho na tú neobsadenú druhú posteľ uložia s radosťou na noc…

Článok vychádza z dlhoročných skúseností, otázok a tém, na ktoré reagujú cestujúci, tém. Zodpovedá najčastejšie odpovede s ktorými bolo možné vždy vyriešiť voľbu danej hľadanej témy. Ak máte svoje tipy na riešenie, či spresnenie niektorých pojmov, vítame ich v komentároch.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply