TOP 10 (ne)typických zaujímavých miest v meste Bytča

Obyvatelia mesta Bytča sa majú naozaj čím pýšiť. Ich mesto disponuje množstvom histórie, kultúry ale i zelene. Napriek tomu si turisti a návštevníci toto mesto spájajú prevažne so Súľovskými skalami, ktoré ležia približne 10km od samotného mesta. My vám prinášame 10 (ne)typických zaujímavostí, ktoré stoja za vašu pozornosť a budúcu návštevu.         

Zámok a sobášny palác Bytča

Mesto Bytča leží v severozápadnej časti Slovenska patriace do Žilinského regiónu. Snáď najväčšiu pamätihodnosť nesie známy Sobášny palác so zámkom, nachádzajúci sa v centre mesta. V areáli zámku je dokonca 350-ročná Lipa. Tá prežila grófku Alžbetu Báthoryovú, grófa Františka Thurzu a jeho nasledovníka Juraja Thurzu, i zbojníka Juraja Jánošíka.

Brány do kaštieľa bývajú sporadicky zamknuté. Vstup je voľný, bez sprievodcu a poplatkov. V súčasnosti je v hlavnom objekte dokonca umiestnený Štátny oblastný archív. Ten je verejnosti neprístupný. Priestory Bytčianskeho zámku sú vyhľadávanou lokalitou na svadobné fotografie.

Sobášny palác Bytča, copyright ©Veronika

Sobášny palác pôvodne slúžil predovšetkým pre svadobné hostiny dcér Juraja Thurzu. Počas zmien vlastníctva v rukách Esterháziovcov a Popperovcov sa však palác využíval na úplne iné účely, napr. ako sklady, dreváreň, či na administratívne priestory okresného súdu. Počas toho, ako tieto dva rody Sobášny palác vlastnili, 2x vyhorel.

Bytča zámok sobášna Bytča, copyright ©Veronika

Znovuotvorený a zrekonštruovaný bol až v roku 2009. V súčasnosti patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Jeho súčasťou je stála expozícia venovaná  Jurajovi Thurzovi.  Vstup je spoplatnený pričom prehliadku je možné absolvovať každý deň okrem Pondelka.

Synagóga

Od roku 1990 je Synagóga národnou kultúrnou pamiatkou. No skutočne sa o jej rekonštrukciu začali zaujímať až neziskové OZ.  OZ vytvorili plán opravy a vykonali tie najnutnejšie rekonštrukčné práce pre zachovanie. Celý proces sa zastavil kvôli sporom o pozemok a exekúciu.

Synagógu delí od areálu Bytčianskeho zámku len rieka Petrovička.

Synagóga Bytča, copyright ©Veronika

Po obnove má byť synagóga sprístupnená verejnosti a slúžiť na kultúrne účely. Už v súčasnosti sa v nej dokonca konali filmové, hudobné, či divadelné predstavenia pod záštitou Hviezdnych nocí Bytča.

Pivovar Popper

Podobne ako iné objekty v Bytči aj Pivovar Popper patril najskôr rodu Thurzoovcov. Avšak, skončil v rukách Popperovcov, po ktorých nesie aj pomenovanie. Pivo sa dlhý čas vyvážalo aj za hranice Slovenska. No počas prvej ekonomickej krízy na Slovensku pivovar skrachoval. Aktuálne sú zachovaná dve časti, ostatné sú zrovnané so zemou. Namiesto nich vznikli nové priestory, napr. na výučbu tanca, miesto na podujatia (Hviezdne noci) a iné.

Námestie Bytča, copyright ©Veronika

Námestie Slovenskej republiky a socha Jána Nepomuckého

Námestie Slovenskej republiky je známe najmä stavbami, ktoré k sebe priliehajú. Niektoré z domov majú staršie renesančné alebo klasicistické jadrá. V súčasnosti sú však zmodernizované. Námestie je netypické aj tým, že cezeň preteká regulovaný vodný tok, v ktorom sa nachádzajú aj ryby a kačky. Dokonca je v ňom vybudovaná aj fontána, ktorá v letným mesiacoch príjemne pokropí telo.

Súčasťou námestia je aj socha Jána Nepomuckého a oddychová zóna. Socha je na okrúhlom pilieri ohradenom železným oplotením. Ak sa náhodou pýtate na dôvod tejto sochy, máme pre vás hneď dve verzie. Prvá hovorí o vďačnosti za skončenie morovej epidémie.

Druhou teóriou sú slávnosti NAVALIS. Tie majú byť oslavou kňaza  sv. Jána Nepomuckého. Ten zachoval diskrétnosť a mlčanlivosť vo veciach cti a dobrého mena. Zato bol mučený a zhodený z Karlovho mosta v Prahe. Preto sú vraj jeho sochy na mostoch a riekach. Je panteónom dobrej povesti, ľudí a vody. Takáto slávnosť sa v Bytči po prvýkrát konala v máji 2015.

Kostol Bytča, copyright ©Veronika

Kostol  Všetkých svätých

Kostol Všetkých svätých tvorí neprehľadnú dominantu námestia. Má približne 700 ročnú históriu, počas ktorej sa niekoľkokrát rekonštruoval. Všetky zásahy, však nesú svoju špecifickú stopu slohového obdobia. Opravu niektorých častí má na svedomí aj Juraj Thurzo.

Kostol Bytča, copyright ©Veronika

Rodný dom Jozefa Tisa

Hoci bývalý prezident Slovenskej republiky Jozef Tiso zomrel v Bratislave, pôvodom je z Bytče. Jeho rodný dom sa nachádza na frekventovanej ulici, v blízkosti námestia. Dom je namaľovaný na modro, preto ho určite neprehliadnete. Okrem toho na ňom visí pamätná tabuľa s vyobrazením jeho tváre.

Rodný Dom Jozefa Tisa Bytča, copyright ©Veronika

Pamätník SNP

Nachádza sa v odľahlej časti mesta v lesnom prostredí. Nejde pritom o náročnú túru. Autom sa dá bez problémov dostať k obytným častiam. Od nich je to peši k pamätníku približne 15 minút. Navštíviť ho môžete podľa našich GPS súradníc: 49°14’26.223″N, 18°33’9.414″E

Pamätník SNP Bytča, copyright ©Veronika

Židovský cintorín a hrobka Leopolda Poppera

Židovský cintorín aj Popperova hrobka sa nachádzajú v miestnej časti Hliník nad Váhom. Jeho umiestnenie je pod lesom, kúsok od Kanála a Pamätníka SNP. Opäť sa môžete riadiť našimi GPS súradnicami: 49°14′18.45″N 18°34′13.9″E

Hrobka Leopold Popper Bytča, copyright ©Veronika

Hrobka baróna Poppera patrí k zaujímavým architektonickým dielam. Tie je v rámci Európy možné nájsť iba na cintorínoch vo Varšave, Viedni alebo v Prahe. Ide o veľký, vysoký panteón z bieleho mramoru. Žiaľ, v súčasnosti sú hrobka i cintorín značne zanedbané a poškodené. Preto neodkladajte ich návštevu príliš dlho.

Most + vodný kanál

V meste sa nachádza niekoľko mostov. Tento je však výnimočný, a to tým, že na jeho výstavbe sa podieľali ešte komunisti. Most sa nachádza na okraji mesta a cesta cezeň vedie do priľahlých dedín, napr. aj do Makova. Makov, je východisková dedina na známe Javorníky. Okrem toho je z neho celkom slušný výhľad na celé mesto a okolie. Aby ste k nemu trafili môžete opäť využiť naše GPS súradnice: 49°13′56.15″N 18°33′27.34″E

Vodný kanál Bytča, copyright ©Veronika

Vodný kanál má dĺžku približne 30km a nadväzuje na odpadový kanál Hričov. Príležitostní rybári ho ojedinele využívajú na odchyt kaprov. Primárne však majú na túto činnosť iné revíry. Jeho okrajové časti slúžia najmä psičkárom a športovcom na beh, bicykel, bežkovanie a pod.

Oddychová zóna „Na Kaplnke“

Kaplnka, tak volajú miestni obyvatelia okrajovú prírodnú časť. Sprvu ju tvorili len stromy a časť zachovanej kaplnky. V súčasnosti je na mieste vybudovaný asfaltový chodník,  stroje na cvičenie a pozostatky múru kaplnky, ktorý zachytáva prameň. Z neho si občania môžu voľne čapovať vodu. Na mieste sa nachádza aj priestor na opekanie. Na jednej strane si nadšenci vytvorili trať, na ktorej môžu cvičiť skákanie na bicykli. Okrem toho je to miesto, kde sa konajú rôzne zaujímavé podujatia, napr. skupinové cvičenia, akcia na deň detí, Furmanské preteky, Bytčianky Hamburg (bežecká súťaž) a mnohé ďalšie.

ihrisko - Bytča, copyright ©Veronika

Bytča a tipy na záver

Ak túžite zažiť neobvyklú atmosféru divadla, hudby, filmov, workshopov a množstvo ďalších skvelých zážitkov určite si nenechajte ujsť akciu s názvom Hviezdne noci Bytča. Tie sa konajú v letnom období v trvaní 3 dní.

Pokiaľ túžite po adrenalíne a máte radi cykloturistiku určite sa vydajte po niektorých cyklotrasách vedúcich z rôznych častí mesta Bytča.

Ak máte túlavé topánky, neváhajte a navštívte niektoré z okolitých kopcov a hôr, ktoré sa nachádzajú v okolitých dedinách. Za spomienku určite stojí Veľký Manín, Malinné, Hradište, Bršlica, Kečka, Havrania skala, či mnohé iné.

V letnom období sa môžete schladiť na kúpalisku za mestom alebo na vlastnú zodpovednosť na štrkoviskách, ktoré miestni nazývajú Jamy. Tie sa nachádzajú v dedine Predmier a Kotešová.

Ak sa chcete netypicky zabaviť s deťmi v prírode navštívte novovybudovanú vyhliadku. Nachádza sa v dedine Hrabové, približne 3km od mesta Bytča. Rozhľadňa je špecifická nie pre svoju výšku ale kolísavý mechanizmus.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply