Čo by ste mali vedieť, než sadnete do lietadla?

Vonku síce mrzne, až praští, naše myšlienky sa však pomaly ale isto túlajú za teplom. Slnko, more, pláž, slamák, drink v ruke, … Je na čase začať premýšľať o letnej dovolenke. Kam vyraziť? Na čo sa pripraviť?

Ako prežiť cestu lietadlom

Balenie je umenie

Každá letecká spoločnosť má nastavené iné limity. Pre rozmer aj hmotnosť batožiny. Včas si teda zistite, aké limity platia práve pre tú vašu spoločnosť. Za prekročenie rozmerov aj hmotnosti sa tučne platí

Batožina?

Kabínové aj odbavené? Ak ste chytrí a šikovní, môžete výrazne ušetriť. A to, keď si vystačíte len s príručnou batožinou. Nezabudnite sa ale pozrieť, čo si na palubu v žiadnom prípade nemôžete vziať. Pletacie ihlice, zbrane, nožnice, lak na vlasy … A čo ďalej?

Letisko a kufre

Čo si obliecť do lietadla?

Myslite hlavne na pohodlie. Čaká vás niekoľko hodín letu. Budete sedieť, sedieť a sedieť. Oblečenie by tak malo byť čo najpohodlnejšie a z nekrčivého materiálu. Nič by vás nemalo škrtiť ani škriabať. Vezmite do úvahy aj klimatizáciu v lietadle a nezabudnite ani na svetrík, či mikinu. Ten využijete aj ako prikrývku.

Cestujete s deťmi? Vymyslite im zábavu!

Pre deti to bude dlhé. Vymyslite im nejakú zábavu. Aj s ohľadom na ostatných cestujúcich. Pribaľte obľúbenú hru, pastelky, papier, rozprávky, knihu. Alebo si rozprávajte o tom, čo na dovolenke môžete zažiť.

Pripravte sa na dlhý let

Letíte za exotikou? Čaká vás niekoľkohodinový let? Dobre sa na neho pripravte. Každý dlhý let je nielen nudný, ale nesie so sebou aj zdravotné riziká. Či už letíte do Ekvádoru alebo Dubaja, nepodceňujte prípravu.

Vyberte si miesto

Pokiaľ to ide, vyberte si sedadlo, kde budete mať pohodlie a dostatok priestoru na nohy. Každú chvíľku vyrazte na krátku prechádzku.

Veľa vody, nula alkoholu, nula kávy

Nepriateľom na palube lietadla je dehydratácia. Už pred letom sa snažte zavodniť organizmus, zabudnite ale na alkohol a kávu. Dajte si radšej čistú vodu. Tú pite aj počas letu. V lietadle je totiž suchý vzduch. Oceníte aj balzam na pery alebo pleťový krém. Aj pokožka totiž potrebuje hydratáciu.

Pozor na trombózu

Najčastejším zdravotným riziko dlhých letov je žilová trombóza. Riziko vzniku sa zvyšuje úmerne s dĺžkou letu. Predchádzajte jej použitím kompresných pančúch a častými prechádzkami. Vezmite si pohodlné oblečenie, počas letu si zacvičte a pite dostatok tekutín.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply