Skvosty architektúry v Bardejovských kúpeľoch patria k najzachovalejším

K najzachovalejším kúpeľom na Slovensku patria bezpochyby Bardejovské Kúpele. Bývalý liečebný dom Deák, dnes hotel Alžbeta hostil v minulosti cisárovnú Sisi. Secesný skvost hotel Astória, či Dukla, ktorá čaká na rekonštrukciu, to všetko sú poklady, ktoré zdobia Bardejovských Kúpele.Nežijú však len z minulosti, pred 5 rokmi zrekonštruovali hotel Alexander, ktorý sa tak stal ich najluxusným zariadením so štyrmi hviezdičkami. Hotel má vlastné wellness, kongresové sály a spolu s hotelom Ozón sú dielami socialistickej architektúry. Okrem toho sú v areáli kúpeľov ďalšie hodnotné budovy, hotely, historické vilky, kostoly, najstarší skanzen na Slovensku, krytá kolonáda a záhradná kúpeľná architektúra.

hotel Alžbeta, múzeum Sisi

Obľúbené kúpele

Za čias Uhorska, v 19. storočí, patrili kúpele k nanavštevovanejším a najobľúbenejším kúpeľným strediskám s bohatým spoločenským životom. Malebná príroda, liečivé pramene a výhodná poloha boli lákadlom pre mnohé významné osobnosti spoločenského života vtedajšej doby. Kúpele ležia len 5 km od centra mesta Bardejov, ktoré je zapísané v zozname UNESCO. Medzi podpismi v pamätnej knihe z 19. storočia sú aj podpisy korunovaných osobností. V Bardejovských Kúpeľoch je najstarší kúpeľný park na Slovensku, trvá od 18. storočia.

Čo stojí zato vidieť

Kúpeľná kolonáda v Bardejovských Kúpeľoch, architekti Uhliarik Viktor, Schuster Jozef. Projekt 1967 – 1968, realizácia 1969 – 1972.

Je prvou kúpeľnou kolonádou na Slovensku a jedinou krytou. Dokončili ju pri príležitosti 725. výročia založenia kúpeľov

Secesný skvost- hotel Astória

Hotel Astória je historickou dominantou Bardejovských Kúpeľov a nachádza sa v centre oproti kúpeľnej kolonáde. Hotel bol postavený v roku 1898 a pri výzdobe fasády a interiéru bola použitá neorenesančná a neobaroková ornamentika.

Kráľovské kúpele

Liečebný dom, hotel Alžbeta sa spája s návštevou rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety zvanej Sisi, ktorá sa liečila v Bardejovských Kúpeľoch v dňoch 1. – 22. júla 1895. Každoročne sa tu koná na jej počesť spomienková slávnosť ,,Alžbetínsky deň“ v parku pred hotelom Alžbeta, pri pamätníku cisárovnej. Návštevu Sisi kúpele využili na vybudovanie značky ,,kráľovské kúpele“. Vidia v tom potenciál rozvoja cestovného ruchu.

Kráľovský apartmán Sisi má obývaciu časť, spálňu, predsienku, samostatné WC, samostatnú kúpeľňu a veľkú terasu. Vybavený je masívnym talianskym štýlovým nábytkom. Je luxusne zariadený a je o neho veľký záujem hlavne zo strany zahraničných klientov.

Na prízemí, vedľa recepcie, je ďalší-tzv. muzeálny apartmán Sisi, vybavený masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu a vyzdobený fotografiami a obrazmi Sisi. Neslúži na pobyt, ale je prístupný aj verejnosti, turistom a neubytovaným klientom. Vo vitrínach sú repliky originálov- pamätníka Sisi z parku pred hotelom, veľkňazského prsteňa, skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas pobytu. Vo vstupných priestoroch sú repliky obrazov Franza Xavera-Winterhaltera „Cisár František Jozef I. v slávnostnej rakúskej uniforme“ a „Sisi v bielych plesových šatách posiatych hviezdami“.

Skanzen Bardejovské Kúpele

V roku 1965 v areáli kúpeľov sprístupnili najstarší skanzen na Slovensku. Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave – etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu.

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply