Slovenské miesta z filmov populárnejšie. Kniha pomôže, dôležití sú ľudia

Radi navštevujúce miesta, ktoré sú niečím zaujímavé, alebo olepené pomyselnými nálepkami? Miest, ktoré by samé uvádzali, že sa spájajú s filmom je málo. Je takou Osturňa kvôli filmu Noční jazdci. Hotel Fis pre seriál Spadla z oblakov. Viete o hoteli Morava, ktorý uvádza nakrúcanie Anděla na horách, alebo Bojnický zámok, ktorý občas uvádza, v akých rozprávkach sa objavil. V posledných rokoch sa síce viac popularizuje film a vnímame aj to, že sa v médiách objavuje viac informácií o nakrúcaniach. Až Tomáš Galierik dal na Slovensku celkom iný rozmer filmovým miestam, filmovému turizmu a vnímaniu filmových miest na mape Slovenska aj ako možného cieľa.

FIlmovanie a lokácie

Filmové miesta je viac vidieť v médiách

Jeho kniha Filmové miesta sa objavila v rôznych rádiách a médiách. Teleráno na TV Markíza prinieslo v januári čas venovaný o knižke v čase, keď sme ju už mohli poznať z niekoľkých relácií RTVS zo záveru roka 2021. Kým niektorí poslucháči si knihu všimli v éteri Rádio_FM, iné spektrum poslucháčov ju zachytili v Rádio_Devín a úspešne sa tému podarilo spropagovať aj Fun Rádiu a relácii moderátorky Kavy, ktorá je venovaná výnimočným Slovákom. O mnohom, kde sa kniha a autor objavujú, sa čitateľ dozvie aj na www.filmovemiesta.sk. Dôležité však je, že sa aj k filmovým miestam vďaka tejto knihe môžu stavať inak aj samotní filmári. Spoločne s dedinkami a mestami. Dôležití sú však aj ľudia u nás. Samotní čitatelia.

Oravský hrad

Foto: Oravský hrad sa stal miestom nakrúcania Upíra z Nosferatu, rozprávok Kráľ drozdia brada alebo Láska na vlásku, ale aj filmu Adam Šangala, ako prezradila prvá kniha Filmové miesta.

Je to len o ľuďoch a ich záujmoch

Ak by neexistoval záujem ľudí spoznávať Slovensko a vedieť o mnohých filmových zaujímavostiach, nebol by ani záujem o samotnú knihu. Lenže záujem o takéto miesta naozaj existuje. A nie je to len typický filmový fanúšik, ale hoci aj bežný človek, ktorý vníma prítomnosť Pacha hybského zbojníka, či Perinbaby v televízii. V hoteli Kempinski na brehu Štrbského plesa máte dnes návštevníkov, ktorí veľmi dobre vedia, čo sa tam nakrúcalo a neboja sa na to opýtať. Aj vďaka sociálnym sieťam sa zvýšila popularita takých miest, ako sú Nová Lehota, či miest v Tribeči vďaka knihe a neskôr filmu Trhlina.

Červený kameň hrad

Foto: Červený Kameň sa stal miestom nakrúcania mnohých slovenských filmov. Napríklad vstupný most a brána sa objavili v Cinke Panne, alebo v slávnej Poslednej bosorke.

Čím viac však bude materiálov, dokumentov a encyklopédií, tým je možné v akejkoľvek oblasti vidieť zvýšený záujem. Prirodzený, či podporený záujem totiž práve vďaka informáciám a dielam má určitý systém, koordináciu, presnejšie usmernenie. Už to nie je len pár článkov na internete. Už je to kniha. Zvýšený mediálny záujem, propagácia témy, trendu a záujmu. Tento trend sme mali v zahraničí oveľa viac známejší. Len na Slovensku to potrebovalo viac nakopnúť.  Preto je dôležitou informáciou tá, ktorá už v médiách zaznela. V novembri 2022 by mal na trh prísť ďalší diel knihy Filmové miesta a priblížiť by mal ďalšie lokality Slovenska a ďalšie žánre a filmy.

Má to zmysel

Po uvedení tejto knihy sa začali niektoré múzeá a miesta viac hlásiť k filmu. Dovtedy takých informácií veľa nebolo. A nie je to len podsúvaním tém podľa algoritmov. Frekvencia je celkom iná. Odrazu film význam má. Bojnický zámok začiatkom roka vydal článok venovaný filmom a zaujímavý je aj blog múzea, ktorý sa otvorene hlási k filmom. Krásny je aj záber na Instagrame. Dúfajme, že ich bude z rôznych miest, dedín, mest, podnikov a regiónov len viac a viac.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SNM – Múzeum Bojnice (@bojnicecastle)

Úspech a tomto poli potom môže jedného dňa priniesť prílev turistov, aký poznajú v českých Hošticiach, alebo na rôznych miestach sveta len preto, že sa spájajú s Hviezdnymi vojnami, Dunou, alebo Marťanom. Ostáva len veriť, že nás filmári objavia ako krajinu s otvorenou náručou a my ostatní budeme pripravení možno práve cez film propagovať miesta. Alebo cez miesta propagovať film? Obe je správne.

Podpore filmových miest a filmovej turistiky na Slovensku sa venuje stránka www.filmovemiesta.sk

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply