Spôsoby stravovania: Čo je to polpenzia a ako ju chápať?

Polpenzia je rozsah stravovania, ktorý môžete získať v konkrétnom ubytovacom zariadení, alebo inom dohodnutom, ak vaše ubytovacie zariadenie nie je súčasne stravovaním. Najčastejší spôsob stravovania ubytovaných hostí na dovolenkách po celom svete v hoteloch má niekoľko vlastností, ktoré by mali byť za každých okolností rovnaké. Menej skúsení cestovatelia, ale aj tí zbehlejší vnímajú polpenziu rôzne a jej obsah si niekedy nie správne vedia vyložiť. Čo môžete pri stravovaní polpenziou očakávať?

Raňajky

Polpenzia je základ

Keď hotel ponúka polpenziu, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o nenáročný hotel, prípadne hotel mestský, v centre diania, s dostatkom príležitostí na nákupy a stravovanie v okolí. Polpenzia je tiež základným štandardom na Slovensku v hoteloch. Plná penzia v sebe zahŕňa aj obedy, no tie by nenašli využitie, pokiaľ sa počas obeda v hoteli nezdržiavate. Po vstávaní z postele raňajky a pred líhaním do postele večere sú bežnou súčasťou balíčkov hotelov v zimných strediskách. Raňajky sú v európskych krajinách najčastejšie kontinentálneho typu tvorené bufetovými stolmi, z ktorých si hostia dajú to, na čo majú chuť. Rozsah týchto raňajok je individuálny. Polpenzia nedefinuje množstvo, len rozsah. Výberu a spôsob stravovania. V polpenzii je ďalej aj večera, ktorá môže byť podávaná, alebo z výberu z bufetových stolov. Kým súčasťou stravovania pri raňajkách môžu byť nápoje, mlieko, džúsy, či káva a čaj, v prípade večere sú často nápoje za úhradu. Ak ste v jednom hoteli zažili nápoje k večeri, v druhom je veľmi nesprávne vyčítať pochybenie, či okrádanie zákazníka. V každom prípade je len na hoteloch v akom rozsahu ponúkajú nápoje rovnako ako v akých cenách.

Polpenzia, nie „polopenzia“

Nesprávne používané slovo polopenzia vychádza z českého slova „polopenze“. Za chybné pomenovanie môžu zlé preklady webových systémov a neznalosť jazyka množstva slovenských služieb a vyhľadávačov. Aspoň pred rokom 2013 bolo na Slovensku veľké množstvo portálov a cestovných agentúr, ktoré toto slovo používali chybne. Dnes sa ich počet znížil aj vďaka dodávateľom, ktorí si jazyk upravili. Stále to však nemajú mnohí gramaticky správne.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply