Dovolenková sezóna je za dverami a väčšina z dovolenkárov sa ešte len vydá hľadať svoj vytúžený zájazd do miest, ktoré pozná, alebo naopak ešte len spoznať chce. Jedno z kritérií, na ktoré sa hľadí najčastejšie mimo ceny a miesta, je aj forma stravovania. V minulosti prevládalo stravovanie formou polpenzie, čo je v podstate výber z raňajkového menu, alebo bufetového stola a večere neraz fungujúcej formou bufetových stolov, alebo á la carte výberu. Dnes však prevláda vo väčšine dovolenkových letovísk all inclusive. Vo voľnom preklade ako „všetko obsiahnuté v cene“ môžu služby all inclusive v sebe zahŕňať niekoľko bonusov oproti nižším formám stravovania.
Foto: akoby nestačil jeden druh olív, ochutnať môžete hneď niekoľko, fotografia z hotela Marti Myra
Všeobecná definícia stravovania all inclusive
Napriek veľmi častému chybnému pomenovaniu „all exclusive“ zväčša aj začínajúci dovolenkári a mladé rodiny približne vedia odhadnúť aj po prvom počutí, čo očakávať od „all inclusive“. V závislosti od úrovne hotela je možné očakávať v podstate neobmedzenú konzumáciu jedla a nápojov v areáli hotela, alebo v areáli určenom hotelom. To napríklad v prípade, ak je služba all inclusive ponúkaná aj v priľahlom bare, ktorý je dostupný aj verejnosti, alebo na pláži. Pre odlíšenie svojich klientov a verejnosti hotely často používajú farebné náramky vydávané hotelom, ktoré neraz v rôznych sezónach menia. All inclusive môže byť časovo obmedzené a zväčša sú k dispozícií nápoje a jedlá až krátky čas po raňajkách. Bežným medzinárodným štandardom je dostupnosť tejto formy stravovania od 10:00 do 24:00. Vyššia úroveň hotela môže ponúkať stravovanie aj počas 24 hodín, čiže celý deň. V nočných hodinách to však môžu byť len miesta ako diskotéka, lobby bar a hlavná reštaurácia.
Možné výhody pri stravovaní all inclusive
Pri nákupe svojej dovolenky so stravovaním all inclusive má množstvo hotelov prevažne v Egypte, Turecku, alebo na Mallorce a Grécku aj rôzne dodatočné bonusy. Sú to napríklad bezplatné tenisové kurty s osvetlením za poplatok, bezplatný vstup na bowling, rôzne nemotorové vodné športy, ako je tomu napríklad pri hoteli Be Live Saidia v Maroku s kajakmi a šliapadlami na mori. Klienti hotelov s týmto programom neraz získavajú aj 1x za pobyt menu v á la carte reštauráciách s obsluhou, neraz tematicky ladených a udržiavaných na vysokej úrovni. O všetkých týchto možnostiach informujú vyhľadávacie servery, cestovné kancelárie, alebo stránky hotelov samotných.
Druhy all inclusive programu
Označenie all inclusive sa v posledných rokoch rozrástlo o pojem ULTRA ALL INCLUSIVE, čo znamená ešte vyšší štandard oproti iným hotelom. Ide vtedy o dostupnosť neskorých večerí po 23:00 hodine, jeho 24 hodinovú dostupnosť, alebo výrazné obohatenie stravovania ďalšími špecialitami, alebo značkovými alkoholickými nápojmi. Stretnúť sa môžete aj s formou SOFT ALL INCLUSIVE, ktorá je skôr mierne osekanou formou. V programe stravovania vtedy môžu chýbať napríklad alkoholické nápoje, alebo sú obedy riešené formou á la carte (výber z menu). V niektorých arabských krajinách, kde je prísny zákaz konzumácie alkoholu, je možné naraziť aj napriek označeniu all inclusive na úplnú absenciu alkoholických nápojov.
You must be logged in to post a comment Login