Tipy na strávenie leta v horách v oblasti Dolného Rakúska

Horské zákutia neďaleko Viedne vám poskytnú inšpiratívne chvíľky priamo na miestach, kde kedysi letovali literáti, umelci a myslitelia. Vyberte sa na krátkodobú dovolenku do horských oblastí s termálnymi kúpeľmi Alpentherme light, ktoré priamo nabádajú k inšpirácii a novým podnetom. Ako to už v je v Dolnom Rakúsku zvykom, aj tu na vás čakajú okrem očarujúcich zátiší krajiny tiež miestne dobroty.

Dolné Rakúsko, Hory

Tri dni dolu riekami a hore do vrchov v regióne muštov Mostviertel:
Dolu riekou a hore do vrchov (Flussab und bergauf) – to všetko môžete zažiť za tri dni na horách a v dolinách regiónu Ötscherland. Ötscher, Hochkar, Gesäuse v regióne muštov Mostviertel – dokonalejšiu krátku dovolenku nenájdu nadšenci raftingu hádam nikde! A pre tých, čo netúžia iba po splavovaní riek, ale i po výstupoch na vrcholy, má Mostviertel na výber z množstva trás rozličnej náročnosti pre cyklistov i mountain-bikerov s „kondičkou“ na rôznych úrovniach.

Najpôvabnejšia túra v celom Rakúsku!
Naľavo les hlbokého údolia plný tieňa, napravo drsný a očarujúci svet skál, uprostred strieborná stuha divokého potoka s krištáľovou vodou, príjemne čľapkajúceho, sem-tam búrlivého a pri Mirafalle hučiaceho po penivej kaskáde, rútiac sa po trase, ktorú si vynútila tiesňava Ötschera – Ötschergräben. Nečudo, že práve táto trasa bola vlani zvolená za najkrajšiu túru v Rakúsku.
Viac informácií na: www.naturpark-oetscher.at

Stanica v najvyššej nadmorskej výške
Zubačka – Zahnradbahn spoľahlivo vyváža už viac ako 110 rokov dovolenkárov na najvyšší vrchol Dolného Rakúska. Štartovaciu zastávku má v obci Puchberg a konečnú na najvyššom bode Dolného Rakúska, na Schneebergu. Vagóny po trati Salamanderbahn vytláčajú nahor dieselové alebo, ak túžite po nostalgii, i parné lokomotívy.
Viac informácií na: www.schneebergbahn.at

Prvá lanovka v Rakúsku
Prvá lanovka na prepravu osôb v Rakúsku vyváža turistov v zime i v lete na očarujúcu náhornú plošinu Hochplateau pohoria Rax. Vďaka tejto, už od roku 1926 existujúcej, medzičasom samozrejme niekoľkokrát zmodernizovanej lanovke, bol pre pešiu turistiku sprístupnený jeden z najlepšie vybudovaných a najpestrejších kútov Východných Álp.
Viac informácií na: www.raxseilbahn.com

Posledné zariadenie na splavovanie dreva
Dolina Mendlingtal je jedným z posledných miest, kam sa môžete vybrať za takým zážitkom, akým je spúšťanie dreva vodným korytom systému na splavovanie. Je totiž posledným funkčným svojho druhu v Strednej Európe a domáci sú naň oprávnene pyšní. Zoťaté kmene stromov sa rovnako ako kedysi vyberajú na dobrodružnú púť do doliny s využitím vodného živlu. V divoko-romantickom údolí neďaleko Göstlingu sa dajú navyše obdivovať ďalšie technické pamiatky: mlyn, pekáreň chleba a benátska píla – rozmetávačka.
Viac informácií na: www.mendlingtal.at

Najväčší prales Strednej Európy
Región okolo hory Dürrenstein s výškou 1.878 m patrí k najdivším a ľudskou rukou takmer nedotknutým územiam Dolného Rakúska. Táto oblasť s najväčším pralesom Strednej Európy, ktorý má názov Rothwald, je doslova a do písmena vzorom panenskej krajiny. Vstup do pralesa je dokonca povolený iba so sprievodcom!
Viac informácií na: www.wildnisgebiet.at

Najdivokejšia letná sánkovačka
Až 1007 metrov intenzívnych zážitkov strmými serpentínami na trati pripomínajúcej húsenicu a napokon závratný „kruháč“ – tak takéto zjazdárske zážitky ponúka najmodernejšia sánkarská dráha, vybudovaná neďaleko obce Türnitz v regióne muštov Mostviertel, A spúšťať sa tu môžete za každého počasia, je totiž chránená pred dažďami.
Viac informácií na: www.tuernitz.at

Historicky prvá horská železnica
Horská železnica Semmeringbahn funguje už viac ako 150 rokov, teda od raných dôb železnice. Bola prvou horskou železničnou traťou s klasickým rozchodom v Európe a súčasne míľnikom v histórii stavby tratí. To čo však vyráža dnešnému človeku dych je pohľad na 41 km trate so štrnástimi tunelmi, šestnástimi ohromnými viaduktmi a viac ako sto kamennými mostmi a prejazdmi, ktoré vedú vlaky alpskými horami. To všetko je dodnes malou zbierkou superlatívov z oblasti železničnej techniky. Tento fakt ocenilo aj UNESCO, ktoré v roku 1998 vyhlásilo Semmeringbahn za súčasť svetového kultúrneho dedičstva. Umenie staviteľov tohto technického diela je dnes možné obdivovať nielen z koľajníc, ale i zo sedla bicykla – popri trati je vybudovaný cyklistický chodník.
Viac informácií na: www.semmeringbahn.at

Fun na dvoch kolesách
Biker-park Semmering ponúka radosť z pohybu na dvoch kolesách pre všetky vekové a výkonnostné kategórie. Začiatočníci i rodiny, všetci vyzbrojení chráničmi a helmou, hádam naberú napokon odvahu vyskúšať aj jazdu do údolia na kolobežkových obludách. Pokročilí bikeri určite ocenia náročné freeridové a zjazdárske trate, slopestyle-park a northshore-park, plné rozličných drevených prekážok na overenie zručnosti jazdy.
Viac informácií na: www.zauberberg.at

Dovolenka s najbohatšou paletou zážitkov
Dovolenkári , ktorí vyhľadávajú bohaté zážitky za príjemné ceny, radi využijú ponuku horskej časti muštového kraja Mostviertel, bezplatnú Inklusive Card: Wilde-Wunder-Card, ktorá je vstupenkou na 43 atrakcií a programov na území regiónu Mostviertel, zvýhodňuje výletníkov v tejto oblasti od začiatku mája do konca októbra 2012. Umožňuje tiež prepravu miestnou dopravu s 50% zľavou. Podmienkou je prenocovanie u niektorého z ubytovateľov, združených v programe karty výhod Wilde Wunder-Card.
Viac informácií na: www.mostviertel.info

Túra s najbohatšími výhľadmi
Taká panoráma ako na novej trase pre peších turistov Wiener Alpentour sa inde len ťažko nájde.
250 km dlhá, vedúca južnou časťou Dolného Rakúska, kopíruje viedenský alpský oblúk a ponúka množstvo vyhliadok. Z východiskového bodu na päte pohoria Rosaliengebirge stúpa pozvoľna nahor, vedie okolo kúpeľov Bad Erlach, kde láka na prestávku kúpeľný hotel Linsberg Asia Therme a odtiaľ zas pokračuje jemne zvlnenými pahorkami územia Bucklige Welt. Napokon sa šplhá naprieč pohorím Wechsel a pokračuje cez známy Semmering do alpskej ríše Raxu a Schneebergu.
Viac informácií na: www.wieneralpen.at

Na úzkej koľaji
Niet pôvabnejšieho spôsobu dopravy do pohoria Ötscher, než aký ponúka úzkokoľajka Mariazellerbahn. Jazda na prastarej nostalgickej úzkokoľajnej trati je skvelou možnosťou na sledovanie scenérie a pestrosti krajiny – jemných kriviek pahorkov Predalpia (Voralpenland), ktoré postupne naberajú výšku a napokon vyúsťujú do širokých ramien rozvetveného Ötschera. Rovnako obdivuhodná je horská železnica Ötscherlandexpress o dĺžke 17,6 km. Jazdí síce iba počas víkendov od júla do septembra, ale odfukujúce historické parné a dieselové mašinky stoja za to! Vrcholmi trate sú dva železničné mosty s bárkovou konštrukciou, známou zo stavieb amerických železníc na divokom západe (trestlework).
Viac informácií na: www.noevog.at, www.lokalbahnen.at

Najrozmanitejší kopec
Ako ostrov v skalnatom mori sa vypína z Viedenskej nížiny náhorná plošina Hochplateau pohoria Hohe Wand lemovaná vencom výrazných skalných stien. Najmladší a najhravejší dovolenkári by tu najradšej strávili celé dni v malom zverinci Streichelzoo, pri obore s vysokou zverou alebo na rozľahlom ihrisku. Ambiciózni dospelí majú príležitosť podniknúť odvážny let na drakovi, paraglide alebo výlet po lezeckých trasách. Vyhliadková terasa Skywalk poskytuje temer zvislý pohľad do hĺbok. A pre dobrodruhov je v ponuke na pošteklenie nervov krkolomné zlaňovanie do 150 metrovej hĺbky!
Viac informácií na: www.hohewand.at

Pripravilo Niederösterreich-Werbung
www.dolne-rakusko.info, autor foto: Niederösterreich-Werbung

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply