Island je vysnívaná krajina všetkých milovníkov prírody, vodopádov a pustatín. Je to krajina, kde sa človek môže cítiť voľný a o trochu bližšie k prírode i jej krásam. Je tu istotne nespočetné množstvo miest, ktoré stoja za navštívenie, ale len niekoľko z nich sa vám vryjú do pamäti ako nezabudnuteľné.
1. JÖKULSÁRLÓN
Ľadovcová lagúna, známa zo všetkých relácií o Islande, je v skutočnosti ešte pôsobivejšia než sa zdá. Z pomaly topiaceho ľadovca Vatnajökull sa odlamujú kusy ľadu, ktoré pomaly plávajú lagúnou cez rieku krátku len niekoľko desiatok metrov až do mora, kde sa topia a menia sa na morskú vodu.
Lagúna je ako nekončiace aj zábavné divadelné predstavenie. Zvuky odlamujúceho sa ľadovca, občasné vykuknutie tuleňa z mrazivej vody aj urastené kryhy.
2. GEYSIR
Napriek svojmu menu Geysir, je Geysir v skutočnosti obyčajné horúce jazierko s priemerom asi 5 m, ktoré vydáva maximálne paru a vystrekovať horúcu vodu prestalo počas 60.rokov 20.storočia. Ale hneď vedľa leží jeho brat Strokkur, ktorý je tým známym islandským gejzírom. Vystrekuje až do výšky 30 m a svoje predstavenie opakuje so železnou pravidelnosťou každých 5-10minut. Pohľad na neho je neopakovateľným zážitkom.
3. DETTIFOSS a SELFOSS
Islandské treky pri Laugavegurinne sú naozaj veľmi pôsobivé. Na konci jedného z nich, ktorý prechádza 30 km NP Jökulsárgljúfur, ležia dva z najkrajších vodopádov Islandu. Dettifoss a Selfoss. Napriek tomu, že vznikli obaja na rovnakej rieke len necelý kilometer od seba, sú veľmi odlišné. Dettifoss dáva na obdiv svoju obrovskú silu a masa padajúcej vody nikdy neprestáva vydávať ohlušujúci rev. Narozdiel od toho je Selfoss skôr nežný, padajúci cez čadičové stĺpy ako cez klávesy klavíra.
4. MÝVATN AREA
Jazero Mývatn nie je v dokumentárnych filmoch a sprievodcoch zmieňované tak často ako miesta vymenované vyššie, ale za návštevu stojí nemenej. Jazero sa rozkladá v severnej časti ostrova, neďaleko prístavu Husavík, ktorý je tak známym miestom pre pozorovanie veľrýb.
Okolo jazera sa rozkladá pozoruhodná krajina. Vo vzdialenosti do 6 km vzdušnou čiarou sa tu nachádza: jaskyňa Grjótagjá s horúcim prameňom, kde sa nad hladinou ľahko vznáša para; pseudokráter Hverfell s priemerom cca 1000 m, ktorý sa hravo vyrovná talianskej Etne; geotermálna oblasť Hverir, jedna z najkrajších na Islande a Dimmuborgir, lávové chodby a uličky.
5. LANDMANNALAUGAR a LAUGAVEGURINN
Dve rôzne mená, dve rôzne veci, ale úzko spolu súvisiace. Landmannalaugar je oblasť v centrálnej časti Islandu, ktorá je medzi turistami veľmi obľúbená.
Po prejdení cesty F208 sa ocitnete uprostred dúhových hôr a ťažko sa spamätávate. Rozľahlý kemp priamo pri úpätí tých nejoranžovějších hôr čo ste kedy videli, horúca rieka a nad ňou sa vznášajúca para, niekoľko domčekov s informáciami a popisom trás po okolí. To je srdce Landmannalaugaru a zároveň východiskový bod jedného z najkrajších trekov, Laugavegurinn.
55 km dlhá cesta je rozdelená na štyri základné úseky a zároveň na 4 jednodňové úseky. Krajina sa počas týchto kilometrov mení tak rýchlo, že máte ťažkosti s dýchaním. Dúhové hory sa menia na lávové polia a geotermálne oblasti plné sírového pachu, potom na náhornú plošinu, obsidiánové polia a ľadový víchor až opäť prechádzate cez dúhové hory a údolia s nádherným jazerom Álftavatn a nakoniec prechádzate púšťou čierneho piesku a zelené kopce a lúky. 55 km ako v Alicinej ríši divov.
Autori článku a fotografií Sylvie Korbařová a Tomáš Čihák, všetky práva vyhradené
Pomôcť autorom vydať knihu s fotografiami z ciest po Islande môžete aj vy prostredníctvom portálu www.startovac.cz/projekty/islandfotografii
Viac informácií o autoroch a ich ceste po Islande aj na Facebooku www.facebook.com/island.fotografii
You must be logged in to post a comment Login