TOP 5 miest, ktoré musíte vidieť na Islande

Island je vysnívaná krajina všetkých milovníkov prírody, vodopádov a pustatín. Je to krajina, kde sa človek môže cítiť voľný a o trochu bližšie k prírode i jej krásam. Je tu istotne nespočetné množstvo miest, ktoré stoja za navštívenie, ale len niekoľko z nich sa vám vryjú do pamäti ako nezabudnuteľné.

Island, autor Sylvie

1. JÖKULSÁRLÓN
Ľadovcová lagúna, známa zo všetkých relácií o Islande, je v skutočnosti ešte pôsobivejšia než sa zdá. Z pomaly topiaceho ľadovca Vatnajökull sa odlamujú kusy ľadu, ktoré pomaly plávajú lagúnou cez rieku krátku len niekoľko desiatok metrov až do mora, kde sa topia a menia sa na morskú vodu.
Lagúna je ako nekončiace aj zábavné divadelné predstavenie. Zvuky odlamujúceho sa ľadovca, občasné vykuknutie tuleňa z mrazivej vody aj urastené kryhy.

Island, Sylvie

2. GEYSIR
Napriek svojmu menu Geysir, je Geysir v skutočnosti obyčajné horúce jazierko s priemerom asi 5 m, ktoré vydáva maximálne paru a vystrekovať horúcu vodu prestalo počas 60.rokov 20.storočia. Ale hneď vedľa leží jeho brat Strokkur, ktorý je tým známym islandským gejzírom. Vystrekuje až do výšky 30 m a svoje predstavenie opakuje so železnou pravidelnosťou každých 5-10minut. Pohľad na neho je neopakovateľným zážitkom.

Island, Sylvie

3. DETTIFOSS a SELFOSS
Islandské treky pri Laugavegurinne sú naozaj veľmi pôsobivé. Na konci jedného z nich, ktorý prechádza 30 km NP Jökulsárgljúfur, ležia dva z najkrajších vodopádov Islandu. Dettifoss a Selfoss. Napriek tomu, že vznikli obaja na rovnakej rieke len necelý kilometer od seba, sú veľmi odlišné. Dettifoss dáva na obdiv svoju obrovskú silu a masa padajúcej vody nikdy neprestáva vydávať ohlušujúci rev. Narozdiel od toho je Selfoss skôr nežný, padajúci cez čadičové stĺpy ako cez klávesy klavíra.

Island, Sylvie

4. MÝVATN AREA
Jazero Mývatn nie je v dokumentárnych filmoch a sprievodcoch zmieňované tak často ako miesta vymenované vyššie, ale za návštevu stojí nemenej. Jazero sa rozkladá v severnej časti ostrova, neďaleko prístavu Husavík, ktorý je tak známym miestom pre pozorovanie veľrýb.
Okolo jazera sa rozkladá pozoruhodná krajina. Vo vzdialenosti do 6 km vzdušnou čiarou sa tu nachádza: jaskyňa Grjótagjá s horúcim prameňom, kde sa nad hladinou ľahko vznáša para; pseudokráter Hverfell s priemerom cca 1000 m, ktorý sa hravo vyrovná talianskej Etne; geotermálna oblasť Hverir, jedna z najkrajších na Islande a Dimmuborgir, lávové chodby a uličky.

Island, Sylvie

5. LANDMANNALAUGAR a LAUGAVEGURINN
Dve rôzne mená, dve rôzne veci, ale úzko spolu súvisiace. Landmannalaugar je oblasť v centrálnej časti Islandu, ktorá je medzi turistami veľmi obľúbená.
Po prejdení cesty F208 sa ocitnete uprostred dúhových hôr a ťažko sa spamätávate. Rozľahlý kemp priamo pri úpätí tých nejoranžovějších hôr čo ste kedy videli, horúca rieka a nad ňou sa vznášajúca para, niekoľko domčekov s informáciami a popisom trás po okolí. To je srdce Landmannalaugaru a zároveň východiskový bod jedného z najkrajších trekov, Laugavegurinn.
55 km dlhá cesta je rozdelená na štyri základné úseky a zároveň na 4 jednodňové úseky. Krajina sa počas týchto kilometrov mení tak rýchlo, že máte ťažkosti s dýchaním. Dúhové hory sa menia na lávové polia a geotermálne oblasti plné sírového pachu, potom na náhornú plošinu, obsidiánové polia a ľadový víchor až opäť prechádzate cez dúhové hory a údolia s nádherným jazerom Álftavatn a nakoniec prechádzate púšťou čierneho piesku a zelené kopce a lúky. 55 km ako v Alicinej ríši divov.

Autori článku a fotografií Sylvie Korbařová a  Tomáš Čihák, všetky práva vyhradené

Pomôcť autorom vydať knihu s fotografiami z ciest po Islande môžete aj vy prostredníctvom portálu www.startovac.cz/projekty/islandfotografii
Viac informácií o autoroch a ich ceste po Islande aj na Facebooku www.facebook.com/island.fotografii

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply